Urządzamy kuchnie w stylu vintage

AB Redakcja dom
rozwiń więcej
kuchnia, styl vintage Fot. Materiały prasowe / Media
Kwintesencją stylu vintage we wnętrzu jest swobodne łączenie przeciwieństw i zaproszenie do domu przedmiotów z duszą, historią, które zamiast wartości stricte materialnej oferują nam walory sentymentalne. Należy przy tym pamiętać, że vintage nie boi się nietuzinkowych, odważnych, często przewrotnych połączeń – mówi architekt wnętrz Anna Koszela.

Biało-niebieska kuchnia w stylu vintage. Fot. Materiały prasowe

Kuchnia w stylu vintage - łączenie przeciwieństw

Początki stylu vintage nierozerwalnie związane są ze światem mody. Przywracanie do życia starych elementów garderoby, tworzenie z nich fantazyjnych kompozycji, wolnych od jakichkolwiek reguł, stało się prawdziwym odzieżowym przebojem. Po modzie naturalnym środowiskiem popularyzacji stylu vintage stały się wnętrza. Założenia były podobne – druga młodość mebli, akcesoriów, dekoracji, które pozornie lata świetności mają dawno za sobą.

Kwintesencją stylu vintage we wnętrzu jest swobodne łączenie przeciwieństw i zaproszenie do domu przedmiotów z duszą, historią, które zamiast wartości stricte materialnej oferują nam walory sentymentalne. Należy przy tym pamiętać, że vintage nie boi się nietuzinkowych, odważnych, często przewrotnych połączeń – mówi architekt wnętrz Anna Koszela. Vintage jest eklektyczny i ma na celu jak najpełniej wyrazić właściciela. Jednocześnie wymaga od niego dystansu, poczucia humoru i uwolnienia się od ogólnie przyjętych reguł, zasad i schematów. Moda na wnętrzarski vintage trwa od wielu lat i ma się dobrze, a najlepiej widać to w naszych kuchniach.

Zobacz także: Aranżacja wnętrza w dworskim stylu

Kuchnia w stylu vintage

W kuchni w stylu vintage mamy poczuć się przede wszystkim przytulnie. Przy kubku świeżo zaparzonej kawy i jeszcze ciepłej szarlotce wyjętej z naszego retro piekarnika. Telewizyjnym wzorcem kuchennego vintage jest „królestwo” Bree z kultowego serialu „Gotowe na wszystko”. Jest tam wszystko za co kochamy vintage, a więc lodówka z zaokrąglonymi rogami, stylowy robot i mnóstwo klimatycznych dodatków. Styl vintage określany często mianem retro nawiązuje charakterem do lat pięćdziesiątych i najczęściej kojarzony jest z amerykańskimi filmami z tego okresu.

Zobacz także: Jadalnie nowoczesne: GALERIA

Dodatki w kuchni w stylu vintage. Fot. Materiały prasowe

Aranżację kuchni w stylu vintage powinniśmy rozpocząć od doboru odpowiedniej kolorystyki. W kuchniach w tym stylu bardzo często spotkamy oryginalne, a zarazem wyraziste kolory m.in. turkus, krwistą czerwień, czy cytrynowy żółty, które w zestawieniu z bielą i czernią tworzą bardzo czytelne kompozycje kolorystyczne. Na ścianach najczęściej gości biel lub duet bieli z czerniąradzi architekt Anna Koszela.

Zobacz także: Nowoczesne kuchnie: GALERIA


Meble w stylu vintage

Meble kuchenne w stylu vintage mogą być lakierowane na wysoki połysk i mieć kształtnie zaokrąglone krawędzie. W stylistykę wpisują się również stare krzesła z charakterystycznymi szczebelkami, prosty stół i zapomniany kredens. Nowe życie zyskają dzięki pomalowaniu ich kryjącą farba na biało, pastelowy róż lub błękit. Często możemy odmienić charakter naszych mebli kuchennych stosunkowo niewielkimi nakładami czasu i pieniędzy. Może wystarczyć np. wymiana uchwytów przy szafkach.

Jednym z symboli vintage, a zarazem prawdziwym morzem możliwości dekoracyjnych jest sprzęt AGD. Raczej niewielkie są szanse na znalezienie sprawnej lodówki, miksera, czy ekspresu do kawy rodem z lat 50., ale wielu producentów entuzjastycznie odpowiedziało na modę vintage. Znane marki decydują się na całe linie produktów nawiązujące designem do domowego sprzętu sprzed 60 latdodaje Anna Koszela.

Zwolennicy płyt grzewczych i  zabudowanych lodówek będą bardzo rozczarowani. Tutaj obowiązkowo gotujemy na prawdziwym ogniu (czyli na popularnym gazie), a piekarnik znajduje się bezpośrednio pod palnikami. Lodówka – koniecznie wolno stojąca, z zaokrąglonymi rogami i masywnym poziomym uchwytem do otwierania. W kuchni w stylu vintage napotkamy różne rodzaje materiałów od drewna, przez stal i emalię, aż po plastik. Funkcjonują tu na równorzędnych prawach w myśl zasady, że vintage to sztuka twórczego miksowania. Przy aranżacji kuchni w stylu vintage olbrzymią rolę odgrywają dodatki. W ich poszukiwaniu najlepiej udać się na pchli targ. Znajdziemy tam mnóstwo inspiracji i gotowych rozwiązań do naszej kuchni Obowiązkowo musimy zarezerwować miejsce na duży, okrągły zegar ścienny z czarnymi liczbami i wskazówkami. Wnętrze kuchenne ocieplą słoje i metalowe puszki na przyprawy, makarony i słodycze. Jeżeli chcemy jak najpełniej oddać klimat tamtych czasów powinniśmy zatroszczyć się o stare butelki na wodę mineralną z charakterystycznym syfonem. Czy o czymś zapomnieliśmy?

Oczywiście o brytfannach do pieczenia w różnych rozmiarach i kolorach. Bez nich nie będzie aromatycznych wypieków, a kuchnia vintage bez zapachu ciasta to nie to samo podsumowuje architekt.

Zobacz także: Styl nowoczesny we wnętrzach, czyli jaki?

Źródło: Materiały prasowe

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...