Kamień dekoracyjny – luksusowe wnętrze

Kamienne blaty Fot. MS więcej niż OKNA / MS więcej niż OKNA
Kamień dekoracyjny ciągle jest wyznacznikiem luksusu we wnętrzu. Kamień możemy stosować w różnych pomieszczeniach, możemy wykończyć nim blaty w kuchni, a także na ścianach i na podłogach w całym wnętrzu. Popularnym zastosowaniem kamienia we wnętrzu jest ułożenie go wokół kominka – takie połączenie z pewnością wprowadzi odrobinę luksusu. Jak dobrać odpowiedni kamień dekoracyjny?

Choć czasem uznawany za chłodny, jak żaden inny surowiec potrafi nadać wnętrzu niepowtarzalny, luksusowy klimat. Trwały, niezwykle elegancki, a przy tym po prostu praktyczny, jest jednym z chętniej wybieranych materiałów aranżacyjnych w naszych domach.

Kamień nieprzerwanie święci triumfy jako element architektoniczny oraz wystroju wnętrza, zarówno jeśli mowa o klasycznych, nowoczesnych, jak i awangardowych projektach. Wszystko dzięki olbrzymiej różnorodności oraz bogactwie zastosowań, jakie oferuje ten materiał. Kamień jest surowcem niepowtarzalnym. Każdy egzemplarz posiada unikatowy rysunek, fakturę i barwę. W zależności od rodzaju różni się także właściwościami i wytrzymałością. Dlatego przy jego wyborze podstawowym kryterium jest miejsce zastosowania.

Zobacz także: Styl skandynawski – prostota i elegancja

Kamień dekoracyjny – luksus i szlachetność

Kamień, uznawany za szlachetny i luksusowy materiał, doskonale odnajduje się w reprezentacyjnych pomieszczeniach. W salonach, przedpokojach i jadalniach stosowany jest głównie na posadzkach, jako okładzina ścian, schodów i kominków oraz w postaci blatów, parapetów i innych elementów dekoracyjnych. Jego trwałość jest nieporównywalna z żadnym innym pokryciem. Nie wymaga konserwacji, jest prosty w czyszczeniu i bardzo trudno o jego uszkodzenie. Po latach zawsze istnieje możliwość  renowacji, po której materiał z powrotem wygląda jak nowy. W zależności od stylu aranżacji oraz gustu domowników, do wyboru jest całe bogactwo materiałów: granity, marmury i trawertyny. Należy jednak pamiętać, żeby podjąć decyzję uwzględniając przede wszystkim względy praktyczne.

Na posadzkach lepiej unikać kamieni miękkich (marmur, trawertyn) chyba że układamy je celowo i świadomie, doskonale za to sprawdzą się granity. Z kolei ozdabiając ściany, możemy pozwolić sobie na skały o niejednorodnej powierzchni i mniejszej wytrzymałości, np. trawertyn. Nowoczesne kominki bardzo często się nagrzewają, ale nie ma to wpływu na obudowę z kamienia naturalnego. Bardzo efektownie wyglądają za to niespotykane, ekskluzywne kamienie, takie jak onyks. Jego barwienie oraz charakterystyczne przezroczystości w połączeniu z żywym ogniem kominka będą pięknie podkreślały grę światła. Dla całości aranżacji istotne będzie towarzystwo, w jakim umieścimy kamień. Materiał ten doskonale komponuje się w parze z drewnem, szkłem i z metalem.

Warto wiedzieć, że interesujące efekty aranżacyjne uzyskuje się także dzięki odmiennemu wykończeniu kamienia.

Fot. MS więcej niż OKNA

Zobacz także: Fotele Ludwika XV i XVI we współczesnych wnętrzach


Poprzez polerowanie osiąga się najbardziej gładką, niemal lustrzaną powierzchnię, która odbija światłomówi Grzegorz Nowakowski, ekspert kamienia w firmie MS więcej niż OKNA. – Z kolei satynowanie i patynowanie nadaje ciekawą strukturę. Satynowany kamień nie ma połysku, a delikatny półmat, dodatkowo w dotyku pozwala subtelnie wyczuć nierówności kamienia. Istnieją także techniki, takie jak płomieniowanie, które podkreślają niejednorodną strukturę kamienia. Płyty traktowane żywym ogniem, dzięki czemu uzyskuje się chropowatą powierzchnię o właściwościach antypoślizgowych. To idealne rozwiązanie np. na schodach zewnętrznych.

Zobacz także: Obrazy we wnętrzach: jak stworzyć własną kolekcję?

Jaki kamień do kuchni?

Granit jest jednym z najbardziej polecanych przez ekspertów materiałów wykorzystywanych w aranżacji kuchni. Poza wilgocią nie są mu straszne wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne ani odbarwienia. Granity ze względu na swój wyrazisty, charakterystyczny rysunek wybierane są najczęściej jako blaty w kuchniach klasycznych i rustykalnych. W nowoczesnych aranżacjach lepiej sprawdza się konglomerat kwarcowy, czyli mieszanka kwarcu i granitu (90%) oraz żywicy poliestrowej. Takie połączenie sprawia, że jest to materiał wyjątkowo trwały, o większych możliwościach kolorystycznych, a przy tym posiadający naturalne piękno kamienia.

Klienci bardzo często dobierają kolor blatu w kontrastowym odcieniu do mebli kuchennych. Przy tak modnych, lakierowanych na wysoki połysk jasnych frontach decydują się na konglomerat w jednolicie czarnym odcieniu. Z kolei zabudowa kuchenna wykonana z ciemnego forniru lub laminatu doskonale łączy się z blatem barwy białej, kremowej lub szarejmówi Grzegorz Nowakowski z firmy MS więcej niż OKNA. Jako kamień na blat nie poleca się z kolei marmurów i wapieni, ponieważ wchodzą w reakcję z substancjami używanymi na co dzień w kuchni. Te ostatnie ze względu na swoje właściwości są chłonne i mogą trwale odbarwić się w kontakcie z kawą, barszczem i olejem.

Fot. MS więcej niż OKNA

Zobacz także: Aranżacja kawalerki, gdy pojawia się dziecko


Kamień w łazience

Odporność na działanie wilgoci sprawia, że kamień jest częstym surowcem wykorzystywanym w łazienkach i z powodzeniem zastępuje płytki ceramiczne. Znajdzie on zastosowanie jako pokrycie ścian i podłogi, ale także jako efektowny blat umywalkowy, a nawet brodzik. Odpowiednio zaimpregnowany granit nie będzie chłonął wody, odporny jest także na działanie substancji chemicznych zawartych w detergentach stosowanych do czyszczenia łazienek. W aranżacji salonu kąpielowego kamień warto jednak stosować z umiarem i w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak drewno. Zwłaszcza bowiem w łazienkach o niewielkich rozmiarach jego nadmiar może przytłaczać. Z bielą ceramiki doskonale komponują się skały o wyrazistym rysunku oraz gładkiej powierzchni. Poza barwą i fakturą istotny jest także rozmiar. Obecnie w modzie są dwie skrajności, które często idą ze sobą w parze: drobna mozaika oraz wielkoformatowe płyty.

Zobacz także: Drugie życie mebli i dodatków

Doskonałą oprawę i wykończenie okien stanowią kamienne parapety, które powinniśmy dopasować do rodzaju okien, koloru ścian oraz stylu i wyposażenia wnętrza. Dzięki temu będą one stanowiły naturalną ozdobę domu.

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia oraz zastosowanego materiału, w aranżacji wnętrza kamieniem bardzo istotna jest jakość montażu. Nawet najpiękniejszy materiał nie zapewni nam wymarzonego efektu, jeśli popełnione zostaną błędy wykonawcze. Tymczasem są one bardzo częste – od zastosowania nieodpowiednich materiałów montażowych, po niechlujne wykonawstwo. Dlatego prace warto powierzyć profesjonalnym wykonawcom, specjalizującym się w obróbce kamienia.

Zobacz także: Historia lustra – od użyteczności po dekorację

Źródło: MS więcej niż OKNA

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...