Kuchnia według feng shui

Magdalena Łomozik
Dyplomowany konsultant feng shui
rozwiń więcej
Kuchnia Fot. Fotolia / Fotolia
Kuchnia jest swoistym miejscem dowodzenia w domu, skąd za pośrednictwem posiłków każdy domownik jest „zasilany” energetycznie i nie tylko. Można więc przyjąć, że to jedno z najważniejszych miejsc w domu ale i – jak zgodnie przytakują eksperci feng shui – drugie obok łazienki miejsce wzmożonego zagrożenia wypadkiem.

Zanim przystąpimy do aranżacji kuchni według feng shui, chyba że jeszcze mamy możliwość wyboru jej lokalizacji, należy zastanowić się nad trybem życia, jaki prowadzimy i w jaki sposób będziemy korzystać z tej części domu.

W naturalny sposób do kuchni przynależy energia Wody (lodówka, zlew) i Ognia (piec, piekarnik), więc z zasady nie zaleca się dodawania tych właśnie żywiołów.

Zobacz także: Wejście do domu według feng shui

Żywioły Wody i Ognia pozostają ze sobą w konflikcie, dlatego nie należy umieszczać urządzeń je reprezentujących obok siebie (np. lodówki obok kuchenki) – wynika to również z eksploatacji i zaleceń producentów.

Ponadto wybór lokalizacji może wspomóc współistnienie tych żywiołów. I tak usytuowanie na wschodzie lub południowym wschodzie przynależnych energii Drzewa najkorzystniej wpłynie na harmonię tego pomieszczenia, z którego energia płynie przecież na wszystkich mieszkańców.

Jeśli chodzi o wystrój i organizację, przede wszystkim należy zadbać o szefa kuchni, czyli osobę przygotowującą posiłki. Co to oznacza? Jest to tzw. miejsce dowodzenia, gdzie szef kuchni „ma oko” na wszystko, co się dzieje w tym pomieszczeniu oraz na to kto i kiedy wchodzi – nie może być tak, że osoba gotująca będzie zaskakiwana podczas pracy, ponieważ energia stresu wpłynie na energetyczną jakość potrawy.

Popularne jest stwierdzenie: nie gotuj w negatywnych emocjach, bo otrujesz rodzinę. O ile nie można rozumieć tego stwierdzenia jako takiego, które realizuje się w trybie natychmiastowym, o tyle na pewno powtarzająca się sytuacja stresu przeniesiona na posiłek, przyniesie uszczerbek w ciałach subtelnych naszego organizmu.

Zobacz także: Kolory w pokoju dziecka według feng shui

Tak więc stanowisko gotującego, powinno być jak stanowisko dowodzenia, a osoba gotująca powinna mieć zapewniony pełen komfort.

O ile higiena i czystość w miejscu przygotowywania posiłków jest sprawą oczywistą, o tyle ważne jest podkreślenie sprawności sprzętów – w tym najważniejszego, jakim jest piec.

Sprawność palników według Chińczyków, miała bezpośrednie odzwierciedlenie w powodzeniu i bogactwie domowników. Ilość gotujących się potraw wskazywała na zamożność rodziny, więc żeby optycznie podwoić ich ilość umieszczano lustro odbijające kuchenkę.

Najkorzystniej jest umieścić kuchenkę na tzw. wyspie, skąd osoba gotująca ma dobrą widoczność na resztę otoczenia i wybrać kierunek współgrający z jej predyspozycjami. I tak kierunek zachodni będzie wspierał artystyczne zdolności osoby gotującej, która będzie miała ochotę na eksperymenty kulinarne. Kierunek południowo zachodni będzie wspierał tych, którzy lubią kuchenne wyzwania i skomplikowane receptury, natomiast południe będzie sprzyjało efektownym szybkim potrawom, przy czym kucharz nie będzie poświęcał na nie dużo czasu. Bardzo pomocnymi kierunkami według feng shui są południowy wschód, który wspomoże pomysłowość i zorganizowanie w kuchni a także wschód, gdzie wzmocnione jest zaangażowanie.

Zobacz także: Ustawienie łóżka w małej sypialni według feng shui

Rozważmy teraz sytuacje kiedy nie wszystko zorganizowane jest „przepisowo” i to jak im zaradzić:

– Kuchenka ustawiona tyłem do wejścia, gdzie istnieje ryzyko zaskoczenia osoby gotującej – rozwiązaniem może być ułożenie błyszczących kafelków za piecem lub dekoracji o połyskującej powierzchni, tak żeby było widać ruch, niekoniecznie zaś dokładnie osobę.

– Zlew umieszczony obok kuchenki – najlepszym remedium będzie umieszczenie pomiędzy sprzętami lub nad nimi dekoracji związanej z elementem Drzewa. Przykładowo może to być ozdobna deska do krojenia z motywem roślinnym, obrazek z ziołami lub naturalna forma reprezentująca rośliny (czosnek, cebula, zioła); przy czym te ostatnie jako dekoracje, które będą wykorzystywane na bieżąco do gotowania – zakurzony czosnek wiszący 5 lat nie spełni swojego zadania!

Dobór odpowiednich elementów dekoracyjnych do lokalizacji kuchni względem stron świata i indywidualnych upodobań mieszkańców to szeroka wiedza dysponująca wieloma możliwościami i dająca wiele sposobności na aranżację przestrzeni tak, by ta wspierała działania jej gospodarzy.

Zobacz także: Gabinet według feng shui

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...