Rolety rzymskie – sposób na nowoczesną dekorację okien

Ewa Młynczyk
www.dekoracjeokien.pl
rozwiń więcej
Roleta rzymska. / www.dekoracjeokien.pl
Dekoracja okien podlega modzie i przemianom, podobnie jak inne dziedziny związane z wyposażeniem wnętrz i ich urządzaniem. Od kilku lat utrzymują się w modzie i zdobywają coraz większą popularność rolety rzymskie. Czym są rolety rzymskie i czy można je zastosować do każdego wnętrza?

Rolety rzymskie są odmianą zasłon, które podnosi się za pomocą systemu linek. Obecnie jest to bardzo nowoczesny sposób dekoracji i zasłonięcia okien. Ale rolety rzymskie istnieją od paru tysięcy lat. Były znane i używane już w czasach starożytnych. Od tamtej pory zmienił się jedynie sposoby obsługi rolet.

Roleta rzymska w ogrodzie zimowym

Sposoby podciągania rolety rzymskiej

Dawniej rolety podnoszono ciągnąc po prostu za sznury. Tkaniny były ciężkie, więc trzeba było się sporo natrudzić, by podciągnąć taką zasłonę. Obecnie istnieją zmechanizowane systemy umożliwiające sprawną obsługę, a także zapewniające równomierne podnoszenie rolety i układanie się jej w uporządkowane, bardzo efektowne fałdy.

Zobacz także: Karnisze – istotny element dekoracyjny

System sznurkowy

System sznurkowy jest najstarszym sposobem podciągania rolet. Dawniej tkaninę przybijano do deski. Sznurki przymocowane do dolnej krawędzi rolety przeprowadzano wzdłuż tkaniny do góry i dalej przez oczka przymocowane do deski mocującej tkaninę. Wszystkie sznurki zbierano z  jednej strony rolety. Sznury wyciągnięte podczas podnoszenia rolety motano wokół knagi umocowanej do ściany.

Nowoczesne systemy sznurkowe działają na takiej samej zasadzie. Różnicę stanowi specjalny lekki profil z taśmą rzepową, który zastąpił zwykłą deskę. Tkaninę rolety łatwo się przypina i zdejmuje bez ryzyka jej uszkodzenia. Współczesny system sznurkowy jest wyposażony w mechanizm blokujący, który umożliwia zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu.

Zobacz także: Dekoracje okien dachowych

System sznurkowy spełnia swoje zadanie, gdy jest stosowany do niewielkich rolet i wykonanych z lekkich tkanin. Wadą tego prostego systemu jest brak kontroli nad poszczególnymi sznurkami podczas podciągania rolety, co sprawia, że nie zawsze roleta chce się składać idealnie równo. Ponadto w miarę podnoszenia rolety sznur się wydłuża i zwisa na podłogę. Jeśli to nam przeszkadza, to można go zawiesić na haczyku wbitym w ścianę lub w ramę okna z boku rolety.

Zobacz także: Zasłony ażurowe: elegancki sznurek

System łańcuszkowy

Najbardziej popularny i praktyczny jest system łańcuszkowy. Składa się on ze specjalnego profilu, wewnątrz którego znajdują się rolki nawijające sznurki rolety. Napęd jest uruchamiany przy pomocy plastikowego lub metalowego łańcuszka. Roleta zawsze podnosi się równo i ładnie się układa.

Nowoczesne systemy łańcuszkowe umożliwiają wypięcie linek razem z tkaniną, gdy chcemy roletę odpiąć od karnisza. Jest to bardzo praktyczne, gdyż łatwo jest zdjąć roletę do czyszczenia i równie łatwo ją z powrotem założyć – nie ma potrzeby przeplatania linek w materiale, ponieważ pozostają w nim cały czas.

System elektryczny

Zasada działania systemu elektrycznego jest podobna do tej w systemie łańcuszkowym: linki rolety nawijają się w miarę podnoszenia na szpule umieszczone w profilu mocującym. Napęd realizuje się nie łańcuszkiem, lecz za pomocą silniczka, który jest wbudowany w profil systemu. Roletę uruchamiamy pilotem lub przyciskiem kontaktowym wbudowanym w ścianę.

Zobacz także: Czym udekorować okno w sypialni?

Jeśli mamy dużo rolet, to możliwe jest ich łączenie w grupy i jednoczesne sterowanie całej grupy. Możliwe jest także zaprogramowanie zasłaniania i odsłaniania o określonych godzinach oraz podłączenie elektrycznej obsługi do systemu inteligentnego domu.

Żeby system funkcjonował musi być podłączony do instalacji elektrycznej. Najlepiej zaplanować taką instalację rolet już na etapie budowy lub remontu mieszkania. Później niestety trzeba wykuć ścianę, żeby przeprowadzić przewody elektryczne.

Zobacz także: Ciekawy pomysł na dekorację okna

Tkaniny na rolety rzymskie

Rolety rzymskie można uszyć niemalże z każdej tkaniny dekoracyjnej. Kiedyś pełniły one głównie funkcję zasłon. Obecnie często szyje się je również z lekkich i przejrzystych materiałów. Zastępują wówczas tradycyjne firanki, a opuszczone do wysokości ¾ okna stanowią efektowną dekorację widoczną w ciągu całego dnia.

Roleta rzymska pełni funkcję firanki

Do jakiego wnętrza pasują rolety rzymskie

Rolety rzymskie świetnie się odnajdują się w każdym wnętrzu: nowoczesnym, klasycznym lub stylowym. O ich charakterze decyduje przede wszystkim tkanina, z której są zrobione dekoracyjne dodatki i sposób uszycia. Rolety rzymskie można też łączyć z innymi formami dekoracji np. z firankami, z zasłonami lub z lambrekinami.

Roleta rzymska w stylu rustykalnym

Rolety rzymskie znajdują zastosowanie na oknach, wokół których brakuje miejsca na zebranie dużej ilości materiału zwykłych zasłon. Należy je zawieszać około 25 cm powyżej okna, żeby nie kolidowały z jego otwieraniem. Można je także umieścić bezpośrednio na ramie okiennej, w takim przypadku trzeba zaakceptować fakt, że ok. 25-centymetrowy fragment okna zawsze będzie zasłonięty.

Technologie ewoluują nieustannie, ciągle pojawiają się nowe rozwiązania, także w dziedzinie dekoracji okien. Dzięki nim możemy mieszkać piękniej i coraz wygodniej.

Roleta rzymska w stylu pałacowym

Zobacz także: Makarony Baby Ball

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...