Lustro w roli głównej

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Lustro. Fot. www.czerwonamaszyna.pl / www.czerwonamaszyna.pl
Lustro służy nam przede wszystkim do przeglądania się w nim, ale oprawione w dekoracyjne ramy zdobi wnętrze jak obraz. Duża lustrzana tafla na ścianie powiększa i efektownie rozświetla zbyt małe pomieszczenia.

Piękno starych luster

Piękno starych luster nigdy nie przemija. Wyglądają doskonale zarówno w otoczeniu tradycyjnych, jak i awangardowych mebli. Lustra z lamusa są także bardzo cenione, ponieważ wykonywano je ze szkła kryształowego, czyli ze szkła tzw. lanego, ołowiowego. Są ciężkie, ale mają piękny połysk, a jakość odbitego obrazu jest wyjątkowa. Otoczone ozdobnymi ramami wyglądają jak obrazy. Istotne znaczenie ma więc miejsce, gdzie zostaną powieszone. Odbijający się w lustrze pejzaż zza okna czy fragment mieszkania zwiększa ich atrakcyjność. Poza tym dzięki lustrom można stworzyć iluzję dużej przestrzeni, nawet w niewielkim pomieszczeniu. Stanie się tak zwłaszcza wówczas, kiedy dwa lustra zawisną na wprost siebie.

Zobacz także: Obrazy w stylu pop-art: GALERIA

Tafle lustrzane

Coraz większą popularnością cieszą się lustra ze specjalnego szkła, zwanego float. Lustrzane tafle, odznaczające się szczególnie równą i gładką powierzchnią, mogą osiągać wymiary nawet 250x180 cm, a grubość od 2 mm do 6 mm. Mogą też mieć różne kolory, na przykład grafitowy, zielony, błękitny, srebrny, różowy i brązowy. Tylko trzy ostatnie nadają się do wnętrz mieszkalnych. W lustrzanych taflach o zimnych odcieniach odbicie twarzy wygląda bowiem bardzo niekorzystnie, natomiast wnętrza wypełnia chłodne światło. W zakładach szklarskich można nadać tafli dowolny kształt. i wielkość, a brzegi oszlifować pod kątem, czyli wykończyć fazą, dzięki której lustro nie potrzebuje już ram.

Zobacz także: Modny dywan – jak go zrobić?

Lustrzane moduły

Lustrzane moduły składają się z kwadratowych płytek pakowanych w paczki. Płytki mają wyszukane kształty i układa się je jak puzzle. Przyklejone lub montowane do ściany za pomocą uchwytów i wkrętów są doskonałą dekoracją, powiększają i rozjaśniają wnętrza, ale trudno przeglądać się w nich z powodu widocznych podziałów.

Lustro w feng shui

Chińska sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni traktuje lustro jako przekaźnik i kanał dobrej energii. Pozytywny wpływ na nasze samopoczucie wywierają przede wszystkim lustra okrągłe i owalne. Lustro musi być nieskazitelnie czyste. Zniszczone lub zmatowione należy wymienić, bo może wywierać na nas niepożądany wpływ. Dobrze, gdy w lustrze odbija się przyjemny dla nas widok. W lustrze, przed którym się ubieramy, powinniśmy widzieć całą swoją postać. Nie należy spoglądać na swoje odbicie przed spaniem, ponieważ może to wywołać bezsenność.

Zobacz także: Odpowiednie miejsce na akwarium

Nieruchomości
Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...