Chlebak w kwiaty – technika decoupage

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Chlebak. Fot. www.czerwonamaszyna.pl / www.czerwonamaszyna.pl
Chlebak w kwiaty wygląda w kuchni bardzo atrakcyjnie. Nie jest tylko praktycznym przedmiotem, który z konieczności stawiamy na półce, ale też piękną dekoracją. Technika decoupage pozwala nam na stworzenie wspaniałego chlebaka w kwiaty, który kolorystycznie dostosujemy do wystroju naszej kuchni.

Chlebak ozdobiony kwiatami przy pomocy techniki decoupage jest przykładem na to, jak banalny przedmiot codziennego użytku można zamienić w absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny egzemplarz.

Do wykonania pięknego chlebaka w kwiaty potrzebny nam będzie przede wszystkim chlebak. Może być stary i nieco zniszczony, może być także nowy z surowego drewna. Poza tym będziemy potrzebować farbę akrylową w jasnym, pastelowym kolorze, serwetki z wybranym motywem dekoracyjnym (np. róże), nożyczki, pędzel płaski i pędzel w gąbce oraz klej do decoupage'u.

Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie chlebaka z wszelkich pyłków i zbędnych dekoracji (dotyczy to chlebaka, który był wcześniej używany). Jeśli mamy nowy chlebak z surowego drewna, od razu możemy nałożyć warstwę pastelowej farby. Malujemy bardzo dokładnie, aby dotrzeć do wszystkich szczelin. Płaskie powierzchnie możemy malować używając pędzelka w gąbce. Malując nakładajmy pojedyncze warstwy farby, jeśli konieczne jest powtórne pomalowanie, odczekajmy aż pierwsza warstwa będzie całkowicie sucha.

Następnie wydzieramy motyw dekoracyjny z papierowej serwetki. Chcąc zapobiec marszczeniu się serwetki, możemy powierzchnię pomalować klejem i pozwolić mu nieco przeschnąć. Na jeszcze wilgotny klej nanosimy serwetkę i dokładnie, i bardzo powoli wygładzamy i dociskamy palcami serwetkę od środka motywu na zewnątrz. Kiedy cały motyw będzie już przyklejony, a klej wyschnie, nanosimy warstwę kleju na wierzch serwetki. Pozwoli to na wygładzenie ewentualnych zmarszczek i załamań. Ponadto klej do decoupage'u ma także właściwości lakierujące.

Jeśli chcemy dodatkowo ozdobić nasz chlebak, możemy użyć patyny w ciemnym kolorze, którą zrobimy cieniowania wokół motywu z serwetek. Pamiętajmy jednak, że patyna jest substancją oleistą i schnie dość długo. Naniesioną patynę rozsmarowujemy używając małej gąbki lub małej szmatki.

Aby wizualnie nieco postarzyć chlebak, możemy patyną przyciemnić wszelkie ranty chlebaka i załamania. Pozostawiamy całość na około 24 godziny do całkowitego wyschnięcia, po czym możemy polakierować chlebak. Przed lakierowaniem warto delikatnie usunąć nierówności drobnoziarnistym papierem ściernym.

Zobacz także: Foremki do ciasta dla kibica

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...