10 rad jak zostać mistrzem spotkań przy stole

GERLACH
Gerlach to polska firma z 250-letnią historią, oferująca sztućce, porcelanę, noże kuchenne oraz garnki.
rozwiń więcej
Aranżacja stołu. Fot. www.gerlach.pl / www.gerlach.pl
Zaproszenie gości na uroczysty obiad nie jest twoim ulubionym zajęciem? Wiele osób traci pewność siebie, gdy nie wie, jak należy się zachować i właśnie wtedy popełnia gafy. Można się tego ustrzec i zostać mistrzem rodzinnych spotkań przy stole. Wystarczy jedynie przeczytać i stosować przygotowane przez nas porady.

1. Zadbaj o estetykę stołu.

Przede wszystkim nakryj stół czystym, wyprasowanym obrusem. Powinien on wyglądać czysto i schludnie. Nie przesadzaj również z kolorami. Biały obrus będzie wyglądał zawsze elegancko, za to dobierz do niego serwetki w innym, ale jednolitym kolorze. Na stole możesz też postawić świeże kwiaty, ale nie mogą one zakrywać gości oraz ich zapach nie powinien być zbyt natarczywy, ponieważ może przyćmić zapach potraw.

Zobacz także: Biało-czarna porcelana z kryształkami Swarovskiego

2. Nakryj stół praktycznie.

Wszystkim zebranym osobom musi być wygodnie. Goście powinni czuć się komfortowo siedząc przy stole. Zrezygnuj z wymyślnego ułożenia potraw, postaw je tak, aby każdy z biesiadników mógł łatwo po nie sięgnąć.

3. Światło nadaje odpowiednią atmosferę.

Zamiast górnego światła, lepiej zapal światło boczne. Dobrze sprawdzi się lampa podłogowa tworząca łagodne półcienie w pokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie rozstawienie w pokoju świec kolorystycznie dopasowanych do koloru nakryć na stole.

4. Wybierz dla siebie najlepsze miejsce do komunikacji między salonem a kuchnią.

W ten sposób łatwo można się przemieszczać i zbierać naczynia. Rób to tak często, jak będzie to konieczne. Widok brudnych i tłustych naczyń będzie działać na gości odpychająco. Warto w tym celu mieć przygotowaną pustą zmywarkę i dużo czystych naczyń.

Zobacz także: Szklane podstawki: GALERIA


5. Nakryj wcześniej odpowiednio stół.

Krzątanie się pomiędzy gośćmi, którzy już przybyli nie będzie w dobrym tonie.

    * Sztućce powinny zawsze być ułożone prawidłowo: po prawej stronie ułóż nóż i łyżkę, a po lewej widelec. Ostrze noża należy zwrócić w lewą stronę.
    * Talerze głębokie ułóż na talerzach płaskich. Talerzyk deserowy powinien znaleźć się na lewo od talerza płaskiego.
    * Kieliszki powinny stanąć na prawo od talerza płaskiego. Jeżeli zamierzasz podać kilka rodzajów napojów, ustaw kieliszki od prawej strony w kolejności podawanych trunków.
    * Filiżanki do kawy i herbaty postaw przed talerzykiem do ciasta.
    * Na półmiskach ułóż sztućce do nakładania serów, wędlin i warzyw. Goście nie powinni nabierać dań własnymi sztućcami.
    * Solniczki napełnij świeżą, suchą solą. Jeżeli dysponujesz dużym stołem, rozstaw ich kilka, by każdy mógł po nie swobodnie sięgnąć.
    * Serwetka powinna leżeć gustownie udrapowana na talerzu lub złożona po lewej stronie. Po przyjściu goście powinni rozłożyć je sobie na kolanach.

Zobacz także: Kolorowe noże kuchenne

6. Poznaj kolejność podawania potraw.

Przychodzącym gościom zaproponuj aperitif, który wzmocni ich apetyt. Następnie zaproś gości do skosztowania przystawek. Dopiero w następnej kolejności podaj zupy, dania rybne, dania mięsne, sery. Na końcu zaproponuj deser oraz kawę. Potrawy podawaj zawsze po lewej stronie siedzącego gościa, jedynie zupy i napoje można podawać z prawej.

7. Podtrzymuj konwersację przy stole.

Nic tak nie psuje atmosfery, jak martwa cisza. Przygotuj wcześniej zestaw tematów, który zainteresuje zebrane osoby. Panie zainteresują tematy dotyczące kultury i sztuki. Z kolei mężczyzn może zainteresować sport lub motoryzacja. Wystarczy, że zagaisz krótko rozmowę. Pamiętaj jednak o tym, że polityka, religia i pieniądze mogą przerodzić ożywioną dyskusję w awanturę, więc lepiej ich nie poruszać.

Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA


8. Wznieś toast na cześć swoich gości.

Tym samym zaskarbisz sobie ich przychylność na dalszą część wieczoru. Toast najlepiej wznieść pomiędzy spożywanymi potrawami. Możesz także dołączyć do niego krótką, zabawną anegdotę, ale nie powinna ona urazić zgromadzonych gości.

Zobacz także: Różowo-fioletowa porcelana: GALERIA

9. Muzyka łagodzi obyczaje.

Łagodne dźwięki przy stole umilą wszystkim spożywanie dań i pozytywnie nastroją do konwersacji. Muzykę dobierz w zależności od upodobań Twoich gości, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Do uroczystych obiadów bardziej pasują wolniejsze piosenki światowej klasyki, niż mocne, gitarowe brzmienie. Pamiętaj o tym, by muzyka nie grała zbyt głośno, ponieważ goście zaczną się przekrzykiwać.

10. Bądź miły i uprzejmy w każdej sytuacji.

Twoje pozytywne nastawienie korzystnie wpłynie na resztę gości i ich optymistyczny nastrój. Po skorzystaniu z naszych rad, każde spotkanie przy stole będzie dla Ciebie przyjemnością. 

Zobacz także: Meble do małej kuchni

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...