Zasłony ażurowe: elegancki sznurek

Materiały prasowe
rozwiń więcej
Ażurowe zasłony w oknie i jako oddzielenie pomieszczeń. Fot. Franc Gardiner / Franc Gardiner
Zasłony ażurowe z całą pewnością są oryginalną ozdobą wnętrza. Jeśli zależy nam na stworzeniu szykownego wnętrza to zasłony ażurowe sprawdzą się w tej funkcji. Zasłony sznurkowe są zarówno eleganckie, jak i praktyczne.

Zasłony ażurowe, w wielkim uproszczeniu, to elegancki sznurek. Są subtelne i delikatne, szykowne bez względu na porę roku. Pobudzają zmysły i stanowią uosobienie wyrafinowanej elegancji oraz wdzięku. Zasłony ażurowe potocznie nazywane są makaronami lub persjanami. Wymarzone mieszkanie jest jak partner, z którym chcemy spędzić resztę życia – trafia w indywidualne poczucie estetyki, intryguje mimo upływu lat i nigdy nie zawodzi. I nawet jeśli daleko mu do ideału, poszczególne elementy sprawiają, że całość jest nam wyjątkowo bliska. Co więc decyduje o niezwykłym wnętrzu? O ile o jednoznaczną odpowiedź trudno, jedno nie ulega wątpliwości: dokonany wybór powinien być podyktowany nie tylko emocjami, ale także zdrowym rozsądkiem. Tym, co nada niepowtarzalny charakter każdemu pomieszczeniu mogą okazać się ozdoby okienne. Wachlarz możliwości przyprawia o zawrót głowy, ważne jednak, aby wybrać tę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania i będzie cieszyła wzrok długimi latami. Wielbiciele zmysłowej stylistyki okraszonej nutką awangardy nie powinni mieć większego problemu z decyzją. Dekoracyjne zasłony ażurowe to rozwiązanie, które zachwyca walorami wizualnymi, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Zobacz także: Dekoracje okien na poddaszu

W przypadku zamiłowania do tradycyjnych rozwiązań najlepiej sprawdzi się standardowy model zasłony, bez dodatkowych zdobień w postaci supełków, koralików lub przykuwających wzrok kryształków. Kluczową rolę odegra wówczas kolorystyka. Nietuzinkowy efekt pozwoli uzyskać wykorzystanie dwubarwnych tkanin. Producenci  proponują połączenie srebrnego odcienia z wyrazistą czerwienią lub głęboką czernią. Taka miejscami połyskująca kompilacja nada mieszkaniu odrobinę blichtru oraz szykownej elegancji. Dobrze będzie prezentować się także w towarzystwie dyskretnych minirolet.  

Zobacz także: Rolety rzymskie: piękno i funkcjonalność

Jeśli jednak preferujemy aranżacje zwracające uwagę, warto pokusić się o finezyjne upięcie sznurków przy pomocy specjalnej klamry lub wstążeczki. Innym, choć równie eleganckim sposobem jest zawiązanie ich w węzeł bądź owinięcie wokół karnisza. Uzyskane dzięki temu zabiegowi marszczenia nie ingerują w materiał, co pozwala na mnogość kreacji oraz dowolną częstotliwość zmian. Możemy również pokusić się o nieco bardziej inwazyjną modyfikację zasłony, dostosowując długość sznurków do indywidualnych potrzeb. Optymalny efekt uzyskamy poprzez ich przycięcie. Co istotne, nierówności nie będą widoczne, a preferowany kształt zaburzy jedynie podmuch powietrza, który wprawi nitki w delikatne kołysanie, potęgując wrażenie lekkości oraz zwiewności. Nadanie pomieszczeniu unikalnego charakteru nie sprawi więc większych trudności, dostarczy natomiast sporej satysfakcji. Zwłaszcza, jeśli uda nam się uzyskać wnętrze skrojone na miarę.

Zobacz także: Ciekawy pomysł na dekorację okna

Atrakcyjny wygląd zasłon sznurkowych to niewątpliwa zaleta, nie należy jednak zapominać o ich praktycznej stronie. Dbają o naszą prywatność, nie zaciemniając zbytnio mieszkania. Są też łatwe w czyszczeniu – pierzemy je w pralce w specjalnym woreczku lub zaplatamy w luźne warkocze i mocno spinamy gumką, eliminując ryzyko poplątania. Pamiętajmy, aby rozsupłać je i rozwiesić na karniszu lub żabkach dopóki są jeszcze wilgotne.

Warto wspomnieć także o licznych funkcjach zasłon ażurowych, które mogą spełniać. Sprawdzą się nie tylko jako okrycie okienne, ale również drzwi lub prowizoryczna ścianka działowa. W niewielkim mieszkaniu z powodzeniem wydzielą dowolne strefy funkcjonalne. Zamocowane przy łóżku jako baldachim zapewnią sporą dawkę intymności, a rozwieszone wokół wanny sprawią, że codzienna toaleta nabierze nowego wymiaru. Można pokusić się o stwierdzenie, że zasłony sznurkowe są czymś znacznie więcej niż ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zasłon i firanek – decydują o codziennej atmosferze panującej w naszym mieszkaniu. Tak jak dobrze dobrany partner, wnoszą do niego życie i są nieodłączną ozdobą. Nic więc dziwnego, że chętnie widzimy je w swoich domach.

Źródło: Franc Gardiner

Zobacz także: Jakie są rodzaje żaluzji w dekoracji okien?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...