Garderoba w sypialni – ubrania pod ręką

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Urządzając garderobę w sypialni warto wcześniej zastanowić się ile miejsca potrzebujemy na wieszaki, półki i szuflady. /Fot. Fotolia
Garderoba w sypialni to rozwiązanie zastępujące duże, nieustawne i wbrew pozorom, mało pojemne szafy. Elegancka garderoba ukryta za lustrzanymi drzwiami wprowadza do pokoju przestrzeń, a odpowiednio urządzona sprawi, że niezbędna odzież sama wpadnie nam w ręce. Jak urządzić garderobę w sypialni?

Urządzając garderobę w sypialni warto wcześniej zastanowić się ile miejsca potrzebujemy na wieszaki, półki i szuflady. Uwzględniając te potrzeby warto znaleźć odpowiednie miejsce w naszej sypialni – możliwości jest kilka. W każdym jednak wypadku należy dokładnie przewidzieć, jaką ilością miejsca dysponujemy.

Odpowiednia wielkość

Chcąc stworzyć garderobę, pamiętajmy, aby nie była zbyt mała. Jeżeli nie dysponujemy wystarczająco dużym miejscem, warto zastanowić się nad szafą wnękową, niż na siłę tworzyć coś mniej pojemnego. Wygodna garderoba to około 3,5 m2.

Zobacz także: Jak ciekawie urządzić małą sypialnię?

Porządek w garderobie

Utrzymanie porządku w szafie umożliwią nam specjalne systemy drążków, półek i szuflad. Problem w tym, że zagracić garderobę bardzo łatwo, a wtedy nie będziemy mogli w niej nic znaleźć. Odpowiedni system to dobór wieszaków do rzeczy długich – płaszczy, sukienek, szlafroków – oraz krótkich – koszul, spódnic, marynarek. Warto również rzeczy codziennego użytku, jak bielizna, skarpetki, umieścić na odpowiedniej wysokości, aby nie musieć się codziennie schylać. Można również wydzielić strefy w garderobie sezonowo – ubrania na chłodniejsze dni oraz na cieplejsze – wówczas ich poszukiwanie staje się prostsze.

Zobacz także: Funkcjonalne szafy narożne

We wnęce

Jeżeli dysponujemy wnęką o odpowiedniej wielkości, która nam wystarcza na przechowywanie ubrań i obuwia, najłatwiejszym zagospodarowaniem tej przestrzeni będzie zabudowa. Stworzenie we wnęce przestronnej szafy zabudowanej przeszklonymi drzwiami, wizualnie powiększy wnętrze. Ponadto będziemy mieli dodatkowe lustro, pokaźnych rozmiarów.
Jeżeli nie interesuje nas szkło, możemy oprawić drzwi ciekawym wzorem, który będzie efektownie podkreślał klimat naszej sypialni. Pamiętajmy tylko, aby w naszej nowej garderobie zamontować dodatkowe źródło światła. Pozwoli to na bezproblemowe odnalezienie potrzebnej rzeczy.

Garderoba otwarta

Jeśli chcemy mieć nasze ubrania zawsze pod ręką możemy, wnękę w sypialni, pozostawić otwartą lub jedynie przesłonić ją grubą, ozdobną zasłoną pasującą do całego wnętrza. Otwarta garderoba zmusi nas do zachowania w niej porządku, a jeśli zamontujemy w niej dodatkowe światło – podświetlone półki – może stanowić ciekawy efekt świetlny.
Dodatkowo wejście do garderoby w sypialni możemy oddzielić ścianką, na której, na przykład, ustawimy łóżko. Wówczas garderoba nie rzuca się w oczy, lecz jednocześnie mamy do niej łatwy dostęp.

Zobacz także: Szafa – jaka kobiety, a jaka dla mężczyzny?

Wentylacja

Projektując naszą nową garderobę, warto pamiętać, szczególnie, jeśli stanowi ona większą przestrzeń, o odpowiedniej wentylacji. Wentylacja to dostęp świeżego powietrza do naszych ubrań, ustrzeżenie się przed zapachem stęchlizny i pleśni. Problem ten można rozwiązać, wbudowując kratkę wentylacyjną w ścianę z innym pomieszczeniem. Dobrze również, żeby drzwi do garderoby, posiadały wycięte otwory wentylacyjne.

Zobacz także: Sypialnie pełne luksusu - GALERIA

Nieruchomości
Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...