Rolety: osłony okienne

Materiały prasowe
rozwiń więcej
Czerwona roleta zamszowa. Fot. Franc Gardiner / Franc Gardiner
Rolety osłaniają wnętrze przed niechcianymi spojrzeniami, czyli dają nam tym samym odrobinę prywatności. Główną funkcją rolet jest osłonienie okna, dlatego istotne jest odpowiednie dobranie materiału, z jakiego są wykonane.

Rolety, czyli osłony okienne, pełnią różne funkcje. Jednak niezależnie od tego czy przy zakupach kierujemy się sercem czy rozumem, przed wyprawą do sklepu warto dobrze rozpoznać teren. Od czego zależy funkcjonalność rolety? Splot, grubość, faktura, kolor, rodzaj materiału – wszystkie te czynniki przekładają się zarówno na wygląd, jak i na właściwości użytkowe.

Zobacz także: Jaką wybrać tkaninę do dekoracji okna?

W bogatej ofercie nietrudno się pogubić, dlatego najlepiej podstawowe informacje zebrać w dogodnej pigułce. Rolety nie bez powodu nazywane są osłonami okiennymi, albo szerzej – systemami zaciemniania wnętrz. Jeżeli chodzi o zakres natężenia światła słonecznego w pomieszczeniu, to obecnie dzięki odpowiedniemu doborowi tkaniny i modelu rolety możemy doprowadzić od całkowitej transparencji do 100% zaciemnienia. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie materiałów stosowanych do produkcji rolet. Jeśli chodzi o przepuszczalność światła i sposoby zasłaniania, rolety dostarczają nam kilku rozwiązań. W ofercie producentów znajdują się tkaniny transparentne, które pełnią rolę dekoracyjną, ponieważ nie mają istotnych właściwości światłoszczelnych lub zasłaniających. Kolejną grupą są materiały, które dzięki odpowiedniemu splotowi tkaniny pozwalają wprowadzić we wnętrzu atmosferę prywatności. W zależności od jego gęstości, pomieszczenia mogą być zaciemnione w dowolnym stopniu.

Zobacz także: Tkanina w dekoracji okien

Na rynku obecna jest także osobna grupa specjalnie zaprojektowanych, dwuwarstwowych tkanin całkowicie zaciemniająca wnętrza. Istnieje klika rozwiązań technologicznych dla takich materiałów – mogą być one podgumowane (tkaniny zaciemniające), posrebrzane (tkaniny Silver), albo pokryte masą perłową od strony zewnętrznej, dzięki czemu nie przepuszczają promieni słonecznych lub je odbijają. Pamiętajmy, że jeśli nie korzystamy z dwuwarstwowych rozwiązań, istotny staje się kolor rolety. Jasne barwy rozpraszają światło, dzięki czemu pomieszczenie mniej się nagrzewa. Ciemne natomiast absorbują ciepło, co może powodować znaczny wzrost temperatury przy silnym słońcu Jeśli chodzi o sam materiał do produkcji tkanin, najlepiej zapytać u źródła.

Zobacz także: Jak udekorować okna w gabinecie?

– Najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie poliestru. W odróżnieniu od surowców tradycyjnych, takich jak bawełna, dzięki swoim syntetycznym właściwościom zapewnia dużą trwałość zarówno formy, jak i barwy. Czasem stosuje się także policotton, który jest mieszanką 70% poliestru i 30% bawełny. Dla tych, którzy lubią się otaczać naturalnymi materiałami, istnieje możliwość zakupu rolet w 100% bawełnianych: np. z kolekcji Blackout – wyjaśnia Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner, producenta rolet marek Prakto i Lotari.

Niestandardowym i rzadkim rozwiązaniem jest wykorzystanie tkaniny imitującej zamsz, który nadaje się do tworzenia nietypowych aranżacji. Poza gatunkiem materiału, kolejną wariacją dekoracyjną jest możliwość ingerowania w przebieg wzoru oraz tworzenie niestandardowych deseni i aplikacji, nadających tkaninie ciekawą fakturę. Obecnie sposobów na fabryczne i różnoformatowe urozmaicenie rolet jest wiele. Jednym z rozwiązań jest użycie techniki żakardowej. Istnieje również możliwość dokonania nadruku, wytłoczenia lub wyhaftowania wzoru – w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Skoro mamy już odpowiednią wiedzę, możemy spokojnie udać się na przemyślane zakupy.

Źródło: Franc Gardiner

Zobacz także: Jak udekorować okno?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...