Dekoracje świąteczne do wnętrza

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Świąteczne dekoracje, stosowane z umiarem, mogą wprowadzić do wnętrza magiczną, świąteczną atmosferę.
Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, pysznych potraw i prezentów. Aby święta na dobre zagościły w naszym wnętrzu, warto wykonać kilka niepowtarzalnych dekoracji. Jakie dekoracje świąteczne wprowadzą wnętrze w odpowiedni nastrój?

Półksiężyc

Przepiękna dekoracja stołu wykonana z liści, kwiatów, trawy oraz elementów ozdobnych. Do jej przygotowania potrzebujemy krążek z masy do układania kwiatów, który przecinamy na pół i tworzymy z niego kształt półksiężyca. Skrócone trawy łączymy w pęczki cienkim drucikiem, suszone kwiatki i liście przycinamy do około 15 cm, laski cynamonu owijamy złotym drucikiem. Przeróżne, małe ozdoby w formie koralików, kamyki, muszelki powinniśmy zaopatrzyć w końcówki z drutu.

Formę półksiężyca obklejamy dekoracyjną, szeroką wstążką, a jej końcówki możemy owinąć drucikiem. Mocujemy małe listki i wiązki traw tak, aby podkreślić kształt półksiężyca – w wewnętrznej jego stronie kompozycja powinna ściśle dolegać, po zewnętrznej może wystawać. Na końcówkach formy mocujemy duże, szpiczaste liście. Środek kompozycji dekorujemy koralikami, laskami cynamonu i muszelkami, które przyklejamy do całości. Między nimi rozmieszczamy dekoracje z liści i z trawy.

Zobacz także: Jak samodzielnie zrobić ozdoby choinkowe?

Pachnąca pomarańcza

W pomarańczę wbijamy goździki. Możemy je ponabijać w różne kształty – gwiazdki, kółka, księżyce. Dekoracja jest łatwa do wykonania, a w mieszkaniu zaczyna przepięknie pachnieć pomarańczą i goździkami.

Innym pomysłem na pachnącą pomarańczę jest, po naszpikowaniu owocu goździkami, obtoczenie jej w sproszkowanym cynamonie. Następnie pomarańczę zwija się w papier woskowy i odkłada w ciemne miejsce na około trzy tygodnie. Po tym czasie można owinąć owoc złotym drucikiem.

Świąteczne potpourri

Mieszankę herbat owocowych rozkładamy na całej powierzchni dekoracyjnego lub szklanego talerza lub innego niezbyt głębokiego naczynia. Herbatę posypujemy goździkami, anyżem i kawałkami skórki pomarańczy. W środku możemy ułożyć, na kształt koła, kawałki imbiru oraz suszone płatki róży. Okręcone złotym sznurkiem laski cynamonu, umieszczamy na brzegach pachnącej dekoracji.

W kilka miejsc świątecznego potpourri możemy posypać złoty brokat lub spryskać delikatną mgiełką złotego sprayu fragmenty imbiru. Do dekoracji możemy również dodać orzechy laskowe i włoskie, kilka szyszek, a na samym środku możemy ustawić aromatyczną pomarańczę.

Lampki choinkowe

Niekiedy nie mamy wiele czasu na wykonanie świątecznych ozdób. Wówczas możemy wprowadzić magiczny nastrój świąt, poprzez zawieszenie lampek choinkowych w niektórych oknach. Może to być dekoracja okna w jadalni, salonu a nawet w kuchni. Pamiętajmy tylko o umiarze. Dobrym pomysłem jest zdecydować się na jednobarwne lampki choinkowe, które nie migoczą.

Zobacz także: Jak samodzielnie zrobić świeczki?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...