Na czym polega eco design?

Joanna Kornecka
rozwiń więcej
Sense Of Beauty
rozwiń więcej
Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrze w nurcie eco designu, powinniśmy najpierw poznać dokładnie zasady nim rządzące. Na czym dokładnie polega eco design? Czym powinniśmy kierować się w czasie wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.

Jednym z bardziej popularnych pojęć w świecie projektantów jest ostatnio sustainability. Ale co ono oznacza i co tak naprawdę o nim wiemy? Najprościej można je przetłumaczyć jako świadome i odpowiedzialne projektowanie, z zachowaniem maksymalnego ograniczenia negatywnych skutków produkcji na środowisko. W dobie zmian klimatycznych wywołanych szkodliwymi działaniami przemysłu bardzo istotny staje się aspekt ekologiczny we wszystkich dziedzinach życia, również w architekturze, w projektowaniu mebli oraz produktów, których używamy na co dzień. Okazuje się jednak, że eco design, który nas otacza i w oczywisty sposób wpływa na życie, nie zawsze jest odpowiedzialny. Dlatego określenie roli, jaką mogą odegrać w procesie zrównoważonego rozwoju projektanci oraz architekci, staje się kluczowym zadaniem dla przyszłości naszej planety.

Designerzy dbający o życie w równowadze podkreślają związek eco designu i odpowiedzialności. Dążą do maksymalnego uproszczenia produktu w taki sposób, by nie stracił on swojej funkcjonalności ani estetycznej atrakcyjności. Odpowiadają nie tylko za wygląd rzeczy, ale także za to w jaki sposób wpływają one na środowisko i jak odnoszą się do tradycji, jednocześnie wpływając na naszą przyszłość. 

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny?

W ramach eco designu meble przyjmują zredukowaną, oszczędną formę, nie tracąc przy tym wartości estetycznej. Najnowsze, nowoczesne wzornictwo stawia na bezwzględną ochronę środowiska. Powstają ekologiczne kuchnie, naczynia z bambusa i z kukurydzy oraz meble z naturalnych materiałów.

Ważny staje się materiał i człowiek, który uczestniczy w procesie jego powstawania. Dlatego coraz więcej projektantów docenia ręczną robotę i naturalne materiały – drewno, papier, ścinki, odpady. Wzory i ozdoby ustępują miejsca fakturze i materii. Podobnie jest w architekturze.

Budownictwo jest teraz najbardziej szkodliwym dla środowiska sektorem gospodarki. Koncentrowanie się jedynie na efekcie wizualnym to już przeszłość. W zgodzie z wymogami zrównoważonego rozwoju odpowiedzialny architekt ma za zadanie kształtować zarówno formę, jak i funkcję, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby ludzi, lecz także całego środowiska. Studia architektoniczne projektując budynki z zachowaniem zasad odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, opracowują całą strategię myślenia o architekturze, która przenika do wnętrz budynków i tworzy ich strukturę.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Szwedzka firma konsultingowa Designboost wymienia siedem czynników, które są niezbędne do zdefiniowania zrównoważonego eco designu: wpływ na środowisko – wytwarzanie przy minimalnym zużyciu energii oraz odpowiedzialne zużycie surowców innowacyjność – nieustanny rozwój osiągany przez prowadzone badania naukowe i nieszablonowe myślenie więź emocjonalna – jako ważny czynnik wiążący nas z produktem estetyka – jeden z ważniejszych elementów na wszystkich obszarach designu, którego silną cechą jest ponadczasowość jakość – czyli trwałość, funkcjonalność, i odpowiedzialność za środowisko autentyczność – pochodzenie, jakość i tożsamość oraz perfekcyjne świadczenie usług i wytwarzanie perfekcyjnego produktu kompatybilność – wzajemne zrozumienie, poprzez które lepiej i szybciej można osiągnąć wspólne cele. Produkt można określić mianem w pełni zrównoważonego dopiero wtedy, gdy uwzględnia wszystkie wymogi odpowiedzialności.

Największym problemem dla środowiska naturalnego są opakowania. Bardzo popularne staje się dziś poszukiwanie nowych materiałów służących do produkcji ekologicznych opakowań, które byłyby bezpieczne dla człowieka i natury, czyli nadające się do ponownego przetworzenia, najlepiej ze szkła lub innych materiałów ulegających biodegradacji.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...