Koniec mieszkań za złotówkę

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalające na wykupienie lokalu za kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją.

Na czym polegały ułatwienia

Ustawa przewidywała szereg ułatwień dla wykupu mieszkań spółdzielczych (zarówno lokatorskich jak i własnościowych) – w celu przekształcenia ich w odrębną własność lokalu.

Spółdzielca (lub właściciel własnościowego prawa do lokalu) mógł wykupić mieszkanie po spełnieniu poniższych warunków:

  • Należało uiścić w całości „tzw. wkład budowlany” (czyli przypadający na dane mieszkanie kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię, wraz z odsetkami
  • Spłacić ewentualne zadłużenie z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynszu)
  • Wpłacić „nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal”
    • Np. wsparcie w spłacie kredytu udzielone przez państwo wyniosło w stosunku do mieszkania– 100.000 zł (starych). Po denominacji wartość ta wynosi… 10 zł – tyle muszą zapłacić.

Spełnienie warunków powodowało, iż właściciel prawa spółdzielczego miał ROSZCZENIE do spółdzielnie o przekształcenie lokalu – innymi słowy spółdzielnia miała bezwzględny ustawowy obowiązek przekształcenia mieszkania. Co więcej miała na to tylko 3 miesiące – po tym czasie zarząd spółdzielni ponosił odpowiedzialność karną za opóźnienia. Koszty umowy notarialnej również zostały obniżone w stosunku do innych umów i wynosiły nie więcej niż 1/4 minimalnego wynagrodzenia za płacę.

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny

Trybunał orzekł niezgodne z Konstytucją są m.in.:

- art. 12 ust 1. o spółdzielniach mieszkaniowych (zobowiązujący spółdzielnię do ustanowienia odrębnej własności po spełnieniu ww. warunków – w przypadku mieszkania lokatorskiego)

- art. 1714 o spółdzielniach mieszkaniowych – analogicznie jak powyżej dotyczące mieszkań własnościowych.

- ustępy powyższych artykułów – ustanawiające 3 miesięczny termin na zawarcie ww. umów.

- przepisy karne – skierowane przeciwko opieszałym (w rozumieniu ustawy) członkom zarządu spółdzielni.

Przeczytaj sentencję orzeczenia

Przeczytaj komunikat prasowy Trybunału

Trybunał przedstawił w ustnym uzasadnieniu – iż ustawowe zobowiązanie spółdzielni do przekształcania praw spółdzielczych w odrębną własność lokalu – jest de facto wywłaszczeniem spółdzielni z ich własności – i jako takie nie spełnia warunków konstytucyjnych wywłaszczenia – ponieważ nie odbywa się za odpowiednim wynagrodzeniem na ich rzecz.

Co więcej – 3 miesięczny termin został uznany za zbyt krótki do podjęcia wymaganych zadań – stąd był niemożliwy do spełniania i tym samym niekonstytucyjny. To pociągnęło za sobą uchylenie przepisów ustanawiających odpowiedzialność karną – za nie wywiązanie się z ww. terminu.

Na co zważał Trybunał

Trybunał zwrócił uwagę na to, że spółdzielnie mieszkaniowe są odrębnymi podmiotami prawa – i jako takim należy im się ochrona konstytucyjna w szczególności ochrona własności- uwłaszczenie się właściciela prawa spółdzielczego na danym lokalu – stanowi zaś uderzenie w podstawowe prawa korporacyjne spółdzielni - jako takie jest nieproporcjonalne do korzyści uzyskiwanych przez spółdzielcę.

Skutki orzeczenia

Orzeczenie jako takie wchodzi w życie dopiero po 12 miesiącach od daty jego publikacji. Nie oznacza to jednak, że nie będzie miało wpływu na bieżącą sytuację. Można wskazać co najmniej 3 podstawowe skutki orzeczenia:

  • spółdzielnie będą odmawiały przekształcenia lokalu na warunkach wskazanych w zakwestionowanych przepisach,
  • w przypadku odwołania się spółdzielców do sądu – sąd może odmówić zastosowania kwestionowanych przepisów – z uwagi na to, że może odwołać się bezpośrednio do Konstytucji – a w tym zakresie jej wykładnia dokonana przez Trybunał jest jednoznaczna – nie pozwala na uprzywilejowane uwłaszczenie,
  • spółdzielnie mogą wzruszyć prawomocne orzeczenia w sprawach o ustanowienie odrębnej własności lokali – jeśli spółdzielcy powołali się na uchylone przepisy – orzeczenie TK stanowi co do zasady podstawę do wznowienia postępowania.
  • spółdzielnie będą pozywać Skarb Państwa za szkodę wynikłą ze złej legislacji (art. 4171 kodeksu cywilnego).

Fakt więc odroczenia wejścia w życie wyroku– nie pozwoli więc w praktyce na dalsze korzystanie z uchylonych w nim przepisów. Ważne jest natomiast – iż Trybunał najprawdopodobniej w uzasadnieniu (a więc dokładnej wykładni przepisów) – nie będzie kwestionował umów zawartych do tej pory. Spowodowało by to bowiem skutki trudne do oszacowania.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...