Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Zbigniew Cieślak
Radca prawny
rozwiń więcej
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
rozwiń więcej
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany / Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany / ShutterStock

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

rozwiń >

Porządkowanie przepisów

Po kilku latach tworzenia przepisów prawnych bez dbałości o jasność tworzonych norm oraz możliwości zastosowania rozwiązań w narzucanych terminach, nadszedł czas porządkowania, co oczywiście skutkuje kolejnymi zmianami rozwiązań ustawowych.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne reguluje ustawa z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 1 (dalej: upzp).

Ważne

W dniu 4 kwietnia 2025 r. przyjęta została ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: Ustawa zmieniająca)2. Weszła ona w życie w dniu 7 maja 2025 r., ale część przepisów zacznie obowiązywać od dnia 1 lipca 2026 r.

Najważniejsze zmiany dotyczą terminów określonych ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw 3, która co do zasady weszła w życie w dniu 24 września 2023 r. (dalej: Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r.).

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

W Ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. ustalono termin obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na koniec 2025 r. 4 Ustawa zmieniająca wydłużyła ten termin do dnia 30 czerwca 2026 r. 5

Plan ogólny gminy

W Ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. określono, termin uchwalenia planu ogólnego gminy (obejmującego całą gminę i sporządzanego wyłącznie w formie cyfrowej) na koniec 2025 r. Jeżeli to nie nastąpi, to dnia 1 stycznia 2026 r. nie będzie możliwe wydawanie nowych decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub warunkach zabudowy. 6 Wówczas, do czasu uchwalenia planu ogólnego gminy, inwestycje będą mogły być realizowane w oparciu o decyzje, które zostały wydane wcześniej i nie utraciły mocy, lub o obowiązujące plany miejscowe. Ustawa zmieniająca wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r., a w konsekwencji tego, jeżeli plan ogólny nie zostanie uchwalony do tego terminu, to od dnia 1 lipca 2026 r. nie będzie możliwe wydawanie nowych decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub warunkach zabudowy.

Zmienione brzmienie art. 50 Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. oznacza, że ustalenia pierwszego planu ogólnego mają uwzględniać politykę przestrzenną gminy określoną jedynie w nowych strategiach rozwoju gmin lub strategiach rozwoju ponadlokalnego, tj. takich, których opracowanie zostało wszczęte od dnia 24 września 2023 r., czyli od dnia wejścia w życie Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., o ile gmina dysponuje takimi strategiami.

Strategia rozwoju gminy i strategia rozwoju ponadlokalnego

Termin opracowania gminnej strategii rozwoju został przesunięty na dzień 1 lipca 2026 r. 7

Plan miejscowy

W ustawie zmieniającej sprecyzowano dodany Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. przepis art. 67 ust. 3 pkt 3. Przed zmianą przepis art. 67a ust 3b miał zastosowanie także do procedury opracowywania planu miejscowego po 24 września 2023 r., czyli po wejściu w życie Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., która zniosła przeprowadzenie wyłożenia do publicznego wglądu.

Rejestr Urbanistyczny

W ustawie zmieniającej przesunięty został termin uruchomienia Rejestru Urbanistycznego i udostępniania w nim danych przestrzennych, przyjętych dokumentów planistycznych oraz ich projektów. Ma on rozpocząć działanie od dnia 1 lipca 2026 r. 8

Konsekwentnie do dnia 30 czerwca 2026 r. wydłużono termin publikowania tych dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej. 9

Przesunięto też termin przeniesienia informacji i danych z Biuletynie Informacji Publicznej do Rejestru Urbanistycznego. Obecnie ma to nastąpić do dnia 30 września 2026 r. 10

Partycypacja społeczna

Ustawa zmieniająca wydłużyła terminy dotyczące partycypacji społecznej. Przepisy art. 8g ust. 1 i 6 upzp oraz przepisy wykonawcze w zakresie wniosku, o którym mowa a art. 8f, wejdą w życie 1 lipca 2026 r. 11 zamiast w dniu 1 stycznia 2026 r. Zgodnie z art. 8f upzp Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa na wniosek interesariusza, w zakresie określonym we wniosku, od dnia następującego po dniu otrzymania wniosku do dnia następującego po dniu otrzymania rezygnacji przekazuje interesariuszowi za pomocą poczty elektronicznej informacje o każdorazowym udostępnieniu w Rejestrze Urbanistycznym, zwanym dalej "Rejestrem", danych lub informacji, o których mowa w art. 67h.

1 Dz.U. 2024, poz. 1130 ze zm.

2 Dz.U. 2025, poz. 527 z dnia 22.04.2025 r..

3 Dz.U. 2023, poz.1688 z dnia 24.08.2023 r.

4 Art. 65 Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r.

5 Art. 4 pkt 2 Ustawy zmieniającej.6 Art. 59 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r.

7 Art. 4 pkt 7 Ustawy zmieniającej.

8 Art. 4 pkt 7 Ustawy zmieniającej.

9 Art. 4 pkt 2 Ustawy zmieniającej.

10 Art. 4 pkt 4 Ustawy zmieniającej.

11 Art. 4 pkt 7 Ustawy zmieniającej.

Autor:
radca prawny Zbigniew Cieślak

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Nieruchomości
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]
21 maja 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa
21 maja 2025

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką
20 maja 2025

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób
20 maja 2025

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
20 maja 2025

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne
19 maja 2025

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...