Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

By-Bright (by-bright.pl)
rozwiń więcej
Hiszpania, prawo, sąd / Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r. / Shutterstock

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

  • W 2024 roku w całej Hiszpanii odnotowano ponad 15 tys. przypadków nielegalnego zajęcia nieruchomości;
  • Po wejściu w życie nowych przepisów od 3 kwietnia 2025 r. właściciele będą mogli korzystać z uproszczonych formularzy zgłoszeniowych, co znacznie usprawni rozpoczęcie procesu sądowego;
  • Zaostrzeniu ulegną również sankcje karne dla „ocupas" – za naruszenie prawa do mieszkania oraz naruszenie miejsca zamieszkania kara może wynieść nawet 5 lat więzienia

Przełomowe zmiany w hiszpańskim prawie nieruchomości

Nowe przepisy wprowadzają szereg istotnych zmian, które znacząco wzmacniają pozycję właścicieli nieruchomości w Hiszpanii. Najważniejszą z nich jest przyspieszenie procedur sądowych dotyczących eksmisji nielegalnych lokatorów. Przed nowelizacją proces ten mógł trwać miesiącami, teraz ma się zamknąć w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

- To przełomowa zmiana, która rozwiewa obawy potencjalnych inwestorów w Hiszpanii. Świadomość sprawnych procedur prawnych daje klientom dodatkowe poczucie bezpieczeństwa - komentuje Robert Reiski, współwłaściciel agencji By-Bright.

Trzy sytuacje związane z ocupas. Kluczowe 48 godzin

W praktyce spotykamy się z trzema różnymi sytuacjami dotyczącymi ocupas. Pierwsza to przypadek, gdy legalny najemca przestaje płacić czynsz i staje się de facto nielegalnym lokatorem. Druga sytuacja dotyczy osób, które wprowadzają się do domu stałego zamieszkania podczas nieobecności właściciela, na przykład podczas wakacji. Trzecia to zajęcie pustostanu – nieruchomości, która stoi pusta przez dłuższy czas.

Najważniejsza zmiana we wprowadzanych właśnie przepisach dotyczy szybkości działania organów ścigania. Kluczowe jest, aby właściciel nieruchomości lub osoba trzecia jak najszybciej powiadomiła policję, gdy tylko zauważy, że ktoś zajął lokal. Pierwsze godziny są decydujące – jeśli nie minęło jeszcze 48 godzin, policja może wejść do lokalu bez nakazu sądowego i przeprowadzić eksmisję. W takich przypadkach mamy do czynienia z naruszeniem miru domowego – wyjaśnia adwokatka Klaudia Lipska z kancelarii Martinez – Echevarria.

Dodatkowo, na podstawie nowej ustawy, nie będzie przeprowadzana analiza sytuacji życiowej lokatorów, którzy zajęli nieruchomość. Nie będą mogli powoływać się na trudną sytuację finansową (np. obecność niepełnoletnich, osób starszych lub zależnych, stan zdrowia, sytuacja zawodowa, dochody, ofiary przemocy domowej lub wykluczenia społecznego) jako podstawę do uzasadnienia nielegalnego pobytu. Istotnym elementem zmian w prawie jest również wprowadzenie natychmiastowej egzekucji eksmisji po wydaniu korzystnego wyroku dla właściciela, co znacząco skraca dotychczasowe okresy oczekiwania.

- Najszybszy proces eksmisyjny, z jakim miałam do czynienia w poprzednim systemie, trwał około 6 miesięcy. Nowe przepisy skracają ten czas, co jest ogromnym postępem – podkreśla adwokatka Klaudia Lipska.

Jak chronić swoją nieruchomość w Hiszpanii?

Eksperci zalecają właścicielom nieruchomości w Hiszpanii podejmowanie prostych środków zapobiegawczych. Powinni regularnie monitorować swoje nieruchomości, szczególnie te użytkowane sezonowo. Dobrą praktyką jest utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami czy zarządcą wspólnoty, którzy mogą szybko zauważyć i zgłosić próby nielegalnego zajęcia.

- W wielu turystycznych regionach Hiszpanii wyspecjalizowały się też firmy oferujące usługi konsjerża. Świadczą one kompleksową opiekę nad nieruchomościami dla osób, które posiadają tu drugi dom – mówi Joanna Ossowska-Rodziewicz z agencji By-Bright.

Eksperci rekomendują cztery kluczowe metody zabezpieczenia nieruchomości:
1. Instalacja alarmu z powiadomieniem firmy ochroniarskiej, która może natychmiast zareagować i powiadomić policję,
2. Zatrudnienie zaufanej osoby, która będzie regularnie sprawdzać nieruchomość,
3. Wynajmowanie nieruchomości w okresach, gdy nie jest używana przez właściciela,
4. Zakup nieruchomości w zamkniętym osiedlu z profesjonalną ochroną.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja
31 mar 2025

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda
28 mar 2025

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej
28 mar 2025

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.
26 mar 2025

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum
20 mar 2025

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu
20 mar 2025

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości
20 mar 2025

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych
20 mar 2025

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...