Uszkodzenia na gruncie wywołane przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego podczas prac remontowych, konserwacyjnych etc. Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie z tego tytułu – wskazówki praktyczne?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
przedsiębiorstwo energetyczne / Uszkodzenia na gruncie wywołane przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego podczas prac remontowych, konserwacyjnych etc. Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie z tego tytułu – wskazówki praktyczne? / Shutterstock

W praktyce prace remontowe lub konserwacyjne w odniesieniu do słupów oraz linii energetycznych, występują dość często. Warto jest wiedzieć, co należy zrobić, aby skutecznie dochodzić odszkodowania za zniszczenia na gruncie, który jest naszą własnością. Poniżej przedstawimy wskazówki praktyczne i podpowiemy jaka dokumentacja jest niezbędna do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń bez konieczności występowania na drogę sądową.

Spory walor dowodowy dokumentacji zdjęciowej stanu poprzedniego i stanu aktualnego

W tym miejscu należy wyjaśnić, że dokumentacja zdjęciowa stanowi bardzo ważny dowód na określenie różnic pomiędzy stanami faktycznymi związanymi z uszkodzeniami na danym gruncie. W pierwszej kolejności należy zadbać o posiadanie dokumentacji zdjęciowej stanu sprzed wykonania prac remontowych lub konserwacyjnych przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego. Następnie warto jest posiadać zdjęcia przedstawiające wykonywanie przez tych pracowników prac na naszym gruncie. Na zakończenie należy sfotografować stan po finalnym wykonaniu wszystkich robót przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego. Powyższe posłuży jako bezsporny dowód na związek przyczynowy pomiędzy działalnością pracowników przedsiębiorstwa oraz realnymi szkodami.

Pamiętajmy o sporządzeniu i podpisaniu protokołu szkód wywołanych na gruncie

Ważnym dokumentem jest również sam protokół uszkodzeń na gruncie. Takim dokumentem powinni dysponować pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego. Jeżeli jednak pracownicy nie posiadają takiego dokumentu, warto jest samodzielnie taki opracować.

Jakie informacje powinny być zawarte w protokole szkód na gruncie?

Wyjaśnić należy, że do takich informacji zaliczamy m.in.:

  1. precyzyjne określenie nieruchomości, na której wykonywane zostały prace remontowe, konserwacyjne etc.;

  2. data i godzina prowadzenia prac remontowych, konserwacyjnych etc.;

  3. określenie nazwy przedsiębiorstwa, którego pracownicy wykonali prace remontowe, konserwacyjne etc.;

  4. określenie rodzaju uszkodzeń, obszaru uszkodzeń, nazw roślin, krzewów, upraw etc., które zostały uszkodzone (w tym np. wiek krzewów);

  5. określenie danych kontaktowych do właściciela nieruchomości (gruntu);

  6. określenie oczekiwanej formy naprawy szkody (doprowadzenie do stanu poprzedniego lub wypłata odszkodowania – również można wskazać propozycję właściciela odnośnie wysokości odszkodowania za zniszczenia na gruncie);

  7. dołączenie dokumentacji zdjęciowej lub oświadczenie, że przekazane zostaną one w późniejszym czasie;

  8. podpis właściciela nieruchomości (gruntu) lub jego pełnomocnika oraz podpis pracownika przedsiębiorstwa energetycznego;

Ważne jest, aby zostały sporządzone dwa jednobrzmiące protokoły (jeden dla przedsiębiorstwa energetycznego, drugi dla właściciela nieruchomości).

Rachunki i inne dokumenty potwierdzające wartość np. krzewów, roślin, upraw, które zostały zniszczone przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego

Jeżeli dysponujemy rachunkami lub innymi dokumentami, które potwierdzają wartość szkód – wówczas zasadnym jest przedłożenie ich do protokołu uszkodzeń bądź późniejsze ich przekazanie do przedsiębiorstwa energetycznego.

Czasem warto jest skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego i sporządzić operat szacunkowy w zakresie poniesionych szkód na gruncie

W pewnych sytuacjach (szczególnie, gdy przedsiębiorstwo energetyczne nie chce wypłacić nam stosownego odszkodowania), warto jest skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi operat szacunkowy w trybie art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344). Można również wezwać przedsiębiorstwo energetyczne do zlecenia wykonania takiego operatu w zakresie szkód, które spowodowali jego pracownicy.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344).

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...