Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice

Justyna Hek
rozwiń więcej
nieruchomości, mieszkanie Fot. Fotolia / Fotolia
Ze względu na to, że spółdzielcze formy mieszkania są jednymi z najpopularniejszych form mieszkania w Polsce, warto wiedzieć czym różni się spółdzielcze prawo lokatorskie od własnościowego prawa do lokalu. Które z nich daje większe możliwości lokatorowi? W jaki sposób egzekwowane jest prawo lokatorskie, a w jaki własnościowe?

Spółdzielcze prawo lokatorskie do lokalu i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu są jednymi z najczęściej wybieranych form zamieszkania spółdzielczego w naszym kraju. Wobec tego warto wiedzieć, które z tych praw daje lokatorowi większe możliwości, które jest tańsze i czym tak naprawdę różnią się oba te prawa.

Podobieństwa między prawem lokatorskim a prawem własnościowym

Zarówno w przypadku prawa lokatorskiego, jak i własnościowego dochodzi do umowy pomiędzy spółdzielnią, a osobą zainteresowaną nabyciem lokalu mieszkalnego – z reguły odbywa się to przed rozpoczęciem budowy budynku mieszkalnego lub podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Taka umowa ma formę pisemną i zobowiązuje spółdzielnię do ustanowienia spółdzielczej formy prawa do lokalu po ukończeniu budowy.  Co ważne tylko pisemna forma umów ma moc prawną, dlatego tak istotne jest dopilnowanie, aby umowy zostały spisane. Prawo lokatorskie, tak jak prawo własnościowe zobowiązuje lokatora do stania się członkiem spółdzielni mieszkaniowej i tym samym do wniesienia określonego wkładu mieszkaniowego. Lokator ma również obowiązek terminowego uregulowania wszelkich opłat określonych w statucie spółdzielni lub w bezpośrednio w umowie. Oba prawa chronią również dobro mieszkańców – zapewniają nienaruszalność miru domowego, określają zasady korzystania z lokalu mieszkaniowego i pomieszczeń ogólnodostępnych dla lokatorów.

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Różnice między prawem lokatorskim a prawem własnościowym

Pierwszą istotną różnicą jest statut prawny obu tych praw. Spółdzielcze prawo własnościowe stanowi ograniczone prawo rzeczowe – ograniczone ze względu na konieczność korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem, a także na możliwość rozporządzania tym prawem. Natomiast spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest formalnie zbliżone do najmu, ponieważ to forma prawa na rzeczy cudzej. Znaczną różnicę stanowi także wysokość wnoszonego wkładu mieszkaniowego. Osoba zainteresowana prawem lokatorskim wnosi wkład w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy całkowitym kosztem budowy lokalu, a uzyskanymi na ten cel środkami z dotacji publicznych i innych środków uzyskanych na budowę tego lokalu – około 30%, natomiast osoba zainteresowana prawem własnościowym – wkład w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy jego lokalu – 100%. Różnica jest widoczna także w kwestii zbywalności i dziedziczenia obu praw. Prawo lokatorskie to prawo niezbywalne, niedziedziczne, niepodlegające egzekucji, natomiast prawo własnościowe przeciwnie – zbywalne, dziedziczne i podlegające egzekucji.

Zobacz także: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Zobacz także: Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...