Zmiana przeznaczenia lokalu - jak to zrobić?

PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
rozwiń więcej
sklep, kupowanie, zakupy, jedzenie/fot. Fotolia
Czy można w mieszkaniu otworzyć biuro, a w przydomowym garażu kwiaciarnię? Tak, jest to możliwe, trzeba jednak wcześniej pamiętać o zmianie przeznaczenia lokalu.

Prawo budowlane nakłada na wszystkich obowiązek korzystania z lokalu tak, jak wskazuje na to jego przeznaczenie. Nie ma jednak przeszkody, aby je zmienić, gdyż te same przepisy, które nakazują z niego korzystać zgodnie z przeznaczeniem, umożliwiają również zmianę tego przeznaczenia.

Gdzie sprawdzić przeznaczenie lokalu?

Aby można było zmienić przeznaczenie lokalu, konieczne jest najpierw sprawdzenie jakie ma przeznaczenie. Informacji na ten temat można szukać w kilku źródłach. Wśród nich znajduje się:

  • projekt budowlany;
  • decyzja o pozwoleniu na użytkowanie;
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

Może się zdarzyć tak, że nieruchomości nie ma w mpzp. W takim wypadku konieczne będzie sprawdzenie czy dla nieruchomości wydana była decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. O wydanie takich dokumentów należy wystąpić do odpowiedniego urzędu miasta.

Dlaczego zmiana przeznaczenia jest konieczna?

Jeżeli ktoś planuje otworzyć biuro w mieszkaniu i będzie tam wykonywał codziennie swoją pracę, to zmiana przeznaczenia nie jest konieczna. Dzieje się tak dlatego, że zmiany dokonane przez właściciela nie będę trwale wpływały np. na bezpieczeństwo pożarowe.

Co innego, gdy adaptacja lokalu będzie znaczna. W takiej sytuacji mogą się zmienić warunki bezpieczeństwa:

  • pracy;
  • pożarowego;
  • zdrowotnego;
  • powodziowego;
  • higieniczno-sanitarngo.

W każdym z tych przypadków obowiązkowe jest postaranie się o zmianę przeznaczenia lokalu. W innym wypadku, samowolna zmiana przeznaczenia lokalu przez właściciela może zagrażać życiu lub zdrowiu osób pracujących w danym pomieszczeniu. Aby nie dopuścić do ryzykownych sytuacji i prawidłowo ocenić wymagania dla danej działalności, konieczne jest przeanalizowanie wymogów dla prowadzenia danej działalności. Niezbędna będzie zatem porada specjalisty.

Kto rozstrzyga o całej sprawie?

O zmianie przeznaczenia lokalu rozstrzyga starosta. Jego zadaniem jest przede wszystkim sprawdzenia w jakim stopniu podjęcie działalności wpłynie na zmianę przypisanych obiektowi warunków. Chodzi tu przede wszystkim o warunki odnoszące się do bezpieczeństwa dalszego użytkowania obiektu.

Nie trudno się domyślić, że mogą się one nie zmienić, np. w przypadku adaptacji mieszkania na biuro, w którym pracują dwie osoby. Zmienić nieznacznie, jak np. w przypadku adaptacji przydomowego garażu na kwiaciarnię. A mogą też ulec diametralnej zmianie - dlatego zawsze powinien to nadzorować fachowiec.

Dokumenty, które trzeba dołączyć do zgłoszenia

By starać się o zmianę przeznaczenia lokalu, konieczne jest złożenie kilku dokumentów. Obowiązek taki nakłada na właścicielu ustawa - Prawo budowlane. Oprócz zgłoszenia chęci zmiany przeznaczenia, należy do niego dołączyć również:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • opis techniczny, który określa rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję;
  • opis i rysunek, który określa usytuowanie obiektu budowlanego z oznaczeniem jego części, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
  • zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego mpzp, a także planu zagospodarowania przestrzennego lub ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Organy administracyjne mogą też - w niektórych przypadkach - wymagać dostarczenia ekspertyzy technicznej, czy też opinii z zakresu pożarnictwa lub BHP.

Dodatkowe opłaty

Trzeba pamiętać, że zmiana przeznaczenia lokalu, wiąże się też ze zmianą wysokości podatku, który płaci właściciel. Są to dodatkowe koszty, które od teraz właściciel będzie musiał ponieść. Dlatego trzeba je wliczyć do kosztorysu całego przedsięwzięcia.

Zobacz także:  Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Zobacz także:  Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik

Zobacz także:  Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Mateusz Kozłowicz

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...