Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Wojciech Sulczewski
rozwiń więcej
zęby, okulary, mężczyzna, uśmiech, radość/fot. Fotolia
Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zawód rzeczoznawcy majątkowego został ujęty w słynnym zamieszaniu deregulacyjnym i znalazł się w I transzy zawodów przewidzianych do częściowego lub całościowego uwolnienia.  Chcąc zdefiniować pojęcie zawodu rzeczoznawcy majątkowego, stwierdzić należy, że osoba posiadająca uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości podejmuje czynności zmierzające do określenia wartości nieruchomości (wszelkiego rodzaju, a więc domów, mieszkań, działek niezabudowanych) zarówno jako przedmiotu prawa własności jak również innych praw przysługujących względem nieruchomości (na przykład użytkowania wieczystego).

Określenie wartości nieruchomości następuje w efekcie rozmaitych wyliczeń, analiz, porównań ujętych zbiorczo w operacie szacunkowym. Operat może być wykorzystany w związku z toczącym się postępowaniem na przykład o: ustalenie opłaty adiacenckiej, ustalenie renty planistycznej, określenie wielkości zabezpieczenia w związku z kredytem zaciąganym w banku, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, ustalenie wysokości nakładów poniesionych przez właściciela / użytkownika wieczystego gruntu, oszacowanie wielkości strat spowodowanych siłą wyższą lub celowym działaniem, ustalenie wielkości dokonanych spłat przy postępowaniu spadkowym czy podziale majątku byłych małżonków, czy wreszcie ustaleniem kwoty wywoławczej zbycia nieruchomości w drodze przetargu / rokowań, itp.

Poza określeniem wartości nieruchomości, rzeczoznawca jest uprawniony (na mocy przytoczonej na samym początku ustawy) do określania wartości maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, sporządzania opracowań i ekspertyz, które nie stanowią operatu szacunkowego a dotyczące ogólnie ujmując – rynku nieruchomości (na przykład opłacalności inwestowania w daną nieruchomość, konsekwencjach finansowych uchwalania bądź zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego).

Poniższa tabela obrazuje przesłanki, które musi wypełnić osoba fizyczna starająca się o uzyskanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości:

Wymagania dotychczasowe

Wymagania obowiązujące od 01 stycznia 2014 roku

  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • Nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze / fałszowanie pieniędzy / papierów wartościowych / znaków urzędowych / składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe,

  • Posiada wyższe wykształcenie magisterskie,

  • Ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości;  co nie dotyczy osoby, która ukończyła wyższe studia pokrywające się z programem przewidzianym dla studiów podyplomowych,

  • Odbyła praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości,

  • Przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.
  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • Nie była karana za przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych / samorządu terytorialnego / wymiarowi sprawiedliwości / wiarygodności dokumentów / mieniu / obrotowi gospodarczemu / obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi / skarbowe,
  • Posiada wyższe wykształcenie – znika obowiązek ukończenia studiów magisterskich,
  • Ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości;  co nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o kierunku, którego program pozwala nabyć wiedzę i umiejętności w zakresie wyceny nieruchomości w takim stopniu, jak czynią to studia podyplomowe,
  • Odbyła co najmniej sześciu miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości – skrócenie czasu z 12 do 6 miesięcy. Obowiązek odbycia praktyki nie dotyczy osoby, która odbyła praktykę w zakresie wyceny nieruchomości objęta programem studiów w wymiarze jednego semestru, pod warunkiem, że praktyka ta była realizowana na podstawie zawartej umowy dotyczącej praktyki między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, lub posiada udokumentowane dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości. Dopuszczono więc doświadczenie zawodowe i praktykę w ramach studiów zamiast typowej praktyki zawodowej, co niektórym osobom pozwoli zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy.
  • Przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.

Zobacz także: Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – jego obowiązki i wynagrodzenie

Zobacz także: Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...