Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Agnieszka Wiśniewska
rozwiń więcej
Przyłącze gazowe.
Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Warunki techniczne

Zaopatrzenie budynku jednorodzinnego w gaz i instalacje gazowe powinno odpowiadać potrzebom użytkowym oraz warunkom wynikającym z własności fizykochemicznych gazu, a także warunkom technicznym przyłączenia do sieci gazowej, które zostały określone przez dostawcę gazu.  

Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw ma obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, o ile  istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. W przypadku odmowy przedsiębiorstwa energetycznego, jest ono obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o niej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy. 

Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci

Podmiot zainteresowany przyłączeniem do sieci gazowej musi złożyć odpowiedni wniosek w przedsiębiorstwie energetycznym. Do wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci należy dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub na mapie jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zaznaczonymi przyłączanymi urządzeniami, instalacjami lub sieciami. Z reguły, aktualną mapę do celów projektowych zamawiamy u geodety. Wzory formularzy i potrzebne informacje dotyczące wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych.

Zobacz także: Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Zgoda gazowni na przyłączenie do sieci

W przypadku uzyskania zgody na przyłączenie do sieci, podmiot ubiegający się o przyłącze podpisuje umowę z przedsiębiorstwem energetycznym i wnosi odpowiednią opłatę. Zdarza się, że spółka gazownictwa kompleksowo realizuje przyłączenie do sieci (zaczynając od projektu – chyba, że projekt taki wchodzi w skład projektu domu, przez uzgodnienia, zgłoszenia i odbiór techniczny).

Umowa o przyłączenie do sieci określa nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji przyłączenia do sieci gazowej.

Ostatnią czynnością jest odbiór techniczny, w obecności inwestora i wykonawcy, instalacji gazowej.  Po dokonaniu odbioru, podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

Zlecenie wykonania instalacji firmie z uprawnieniami

Po podpisaniu umowy o przyłączenie, możemy zlecić wykonanie instalacji firmie posiadającej ważne uprawnienia budowlane w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Pierwszym krokiem jest zlecenie wykonania projektu wewnętrznej instalacji gazowej, o ile nie stanowi on części projektu domu. Warto zaznaczyć, że do budowy (rozbudowy) instalacji gazowej i zamontowania odbiorników gazowych konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującej budowę (czy też przebudowę, rozbudowę instalacji gazowej). Pozwolenia na budowę instalacji nie wymaga się, jeżeli wchodzi ono w skład pozwolenia na budowę domu. Kolejny krok to uzyskanie pozytywnej opinii kominiarskiej, a następnie wykonanie próby szczelności instalacji. Po dokonaniu ww. czynności zakład gazowniczy dokonuje odbioru technicznego instalacji (w obecności inwestora i wykonawcy). Po odbiorze technicznym instalacji, inwestor podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

Zobacz serwis: Dom i działka

Podstawa prawna

Ustawa z 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2.07.2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz.U. z 2010 r., Nr 133, poz. 891 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.)

Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...