Obowiązek odśnieżania dachów obiektów budowlanych

Agnieszka Wiśniewska
rozwiń więcej
Odśnieżanie dachów. Fot. Fotolia / Fotolia
Właściciel czy też zarządca nieruchomości powinien zadbać o bezpieczeństwo użytkowanych obiektów budowlanych, co wynika m. in. z obowiązku odśnieżania dachów. Śnieg i lód zalegający na dachach lub balkonach może stanowić zagrożenie dla ludzi mieszkających w budynkach.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty o powierzchni przekraczającej 2000 m² oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad 1000 m², w tym hipermarkety, magazyny, hale sportowe, hale targowe.

Regulacje prawa budowlanego

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel lub zarządca nieruchomości są zobowiązani zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, takich jak m. in. intensywne opady atmosferyczne (w tym opady śniegu), w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Zobacz także: Prawo budowlane

Obowiązek dokonywania regularnych kontroli

Obiekt budowlany powinien zostać poddawany kontroli, w szczególności w sytuacji opadów śniegu. Kontrola może zostać przeprowadzona przez właściciela bądź zarządcę budynku, przy czym dotyczy to również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, instytucji mających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Kontrole dokonywane przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego

Kontrole przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. W sytuacji, gdy intensywne opady śniegu mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego posiada uprawnienie do nakazania usunięcia nieprawidłowości (w drodze decyzji), wyznaczając do tego odpowiedni termin. Powiatowy inspektor może również zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Zobacz także: Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Przepisy karne

Osoby, które nie spełniają obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkują obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewniają bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlegają grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Warto zaznaczyć, że właściciel bądź zarządca nie wywiązujący się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem w wysokości co najmniej 500 zł.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zabezpieczenie osób wykonujących pracę odśnieżania dachów

Osoby odśnieżające dachy powinny być odpowiednio przeszkolone oraz poinformowane o zagrożeniach i niebezpieczeństwach wynikających z wykonywanego przez nich zadania. Ponadto powinny posiadać orzeczenie lekarskie pozwalające na wykonywanie pracy na wysokościach.

Podstawa prawna:

Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...