Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

Izabela Perczak
rozwiń więcej
umowa o zniesienie współwłasności nieruchomości powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie chcą sprzedać mieszkanie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, którą nabyli na podstawie umowy spółki cywilnej. Jakie czynności powinni wykonać dla prawidłowego dokonania podziału nieruchomości?

Współwłasność nieruchomości

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, czym jest współwłasność nieruchomości. Współwłasność nieruchomości może być współwłasnością łączną albo współwłasnością w częściach ułamkowych (art. 196 § 1 Kodeks Cywilny). Współwłasność nieruchomości występuje wówczas, gdy więcej niż jeden podmiot jest jej właścicielem. Współwłasności łączna uważana jako współwłasność do „niepodzielnej ręki”. Co wskazuje na jej bezudziałowość (własność nieruchomości przysługuje w całości każdemu współwłaścicielowi łącznie z innymi współwłaścicielami, którym własność ta przysługuje także w całości) oraz trwałe związanie ze konkretnym stosunkiem prawnym, bez którego współwłasność łączna nie mogłaby w ogóle istnieć (współwłasność majątkowa małżeńska zarówno ustawowa, jak i umowna).
Należy także dodać, że współwłaściciele nieruchomości objętej współwłasnością łączną nie mogą samodzielnie rozporządzić przysługującym prawem, gdyż rozporządzenie taką nieruchomością może zostać dokonane tylko łącznie przez wszystkich współwłaścicieli (współwłaściciele powyżej wskazanej nieruchomości).

Zobacz serwis: Finanse

Powstanie współwłasności nieruchomości

Do powstania współwłasności nieruchomości dochodzi zazwyczaj w przypadku nabycia nieruchomości przez dwie lub więcej osób, których nie łączy stosunek prawny będący podstawą nabywania w ramach współwłasności łącznej, np. na podstawie umowy spółki cywilnej. Własność udziału jest prawem samodzielnym. Oznacza to, że każdy współwłaściciel (w powyżej opisanym przypadku właściciel udziału nabytych na podstawie umowy spółki cywilnej) może nim rozporządzać bez konieczności uzyskania zgody pozostałych współwłaścicieli (właścicieli pozostałych udziałów nabytych na podstawie umowy spółki cywilnej).

Współwłaściciele przedmiotowej nieruchomości powinni pamiętać o tym, że umowa o zniesienie współwłasności nieruchomości powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Zniesienia współwłasności nieruchomości współwłaściciele nieruchomości mogą dokonać na dwa sposoby, tzn. przez podział w naturze (podział większej nieruchomości na mniejsze nieruchomości, których własność przyznaje się poszczególnym osobom lub poprzez przyznanie własności nieruchomości tylko jednemu ze współwłaścicieli.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Podstawa prawna:

- Art. 196 § 1 Kodeks cywilny.



Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...