Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Izabela Perczak
rozwiń więcej
Cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne.

Obrót nieruchomościami w Grecji nie jest ograniczony skomplikowanymi procedurami prawnymi, z wyjątkiem ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia. Oznacza to, że cudzoziemcowi w Grecji przysługują takie same uprawnienia na nabywanie nieruchomości, ja obywatelowi Grecji.

Takie same uprawnienie na nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca i obywatela

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w greckim kodeksie cywilnym, cudzoziemcowi przysługują w Grecji takie same uprawnienia, jak obywatelowi greckiemu na mocy regulacji prawnych. Oznacza to, że niezależnie od kraju pochodzenia lub zamieszkania cudzoziemca – przysługują mu takie same uprawnienia w dokonywaniu czynności prawnych potrzebne do nabywania nieruchomości w Grecji.

Ograniczenie w nabywaniu nieruchomości tylko ze względu na bezpieczeństwo Grecji

Obecnie w Grecji istnieje ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają jedynie ze względów bezpieczeństwa kraju. Tego typu ograniczenia odnoszą się do wybranych terenów położonych w strefie nadgranicznej, tj.:

- wschodnie wyspy Morza Egejskiego,

- wyspy Dodekanezu,

- wyspa Kreta,

- wyspa Rodos,

- północne regiony Grecji.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Cudzoziemcy pochodzenia greckiego oraz zarówno osoby fizyczne, jak i prawne z innych państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogły nabyć nieruchomości na powyżej opisanych terenach za zgodą Ministra Obrony Narodowej. W tym celu obcokrajowiec zobowiązany będzie dokując zakupu nieruchomości zobowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie określające cel zakupu tych nieruchomości.

Cudzoziemiec jest także ograniczony w zakresie przenoszenia udziałów, akcji oraz zmiany osoby wspólnika w osobach prawnych, które są właścicielami powyżej opisanych nieruchomości. W Grecji obowiązuje ograniczone w stosunku do nabycia nieruchomości rolnych przez cudzoziemca powyżej 2 500 000 m2 – zgodnie z przesłanką społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa własności, a także innego prawa rzeczowego.

Obywatel Unii Europejskiej kupujący nieruchomość w Grecji

Obywatel Unii Europejskiej zamierzający nabyć w Grecji nieruchomości:

- zobowiązany jest złożyć wniosek do lokalnego urzędu podatkowego w celu wydania jemu odpowiedniego greckiego numeru podatkowego,

- w urzędzie powinien on przedstawić własny paszport lub inny dokument potwierdzający jego tożsamości,

- zobowiązany jest on udokumentować źródło pochodzenia pieniędzy na zakup nieruchomości (np. przedłożyć wyciąg z konta bankowego z kraju, z którego pochodzi). Jest to bardzo istotne, gdyż nieudokumentowanie pochodzenia pieniędzy prowadzi do tego, że miejscowe władze uznają, że pieniądze obcokrajowca pochodzą z Grecji, co wiążę się z faktem, iż zostaną one opodatkowane podatkiem dochodowym w Grecji.

W jakiej formie należy sporządzić umowę sprzedaży nieruchomości w Grecji?

Jeżeli cudzoziemiec zdecyduje się kupić nieruchomość w Grecji – powinien on pamiętać o tym, iż umowa sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Co więcej z wymogów formalnych? Przy zakupie nieruchomości wymagany jest wpis do odpowiednich rejestrów. Co ciekawe, zarówno obcokrajowiec, jak i cudzoziemiec mogą otrzymać kredyt z banku greckiego na zakup w części lub w całości nieruchomości – jest to ogromne ułatwienie dla pożyczkobiorców. Należy także pamiętać o tym, że przy nabywaniu ziemie cudzoziemiec zobowiązany jest do opłacenia podatku od przeniesienia własności do lokalnego urzędu skarbowego przed podpisaniem umowy. Odmiennie jest przy nabywaniu gruntów rolnych, gdyż istnieją okoliczności uprawniające do pełnego lub częściowego zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości.

Zobacz także serwis: Najem

Zaleca się cudzoziemcom skorzystanie z usług doradcy prawnego bądź agencji zajmujących się sprzedażą nieruchomości przy zakupie nieruchomości. Dlaczego? Ma to ogromne znaczenie, gdy obcokrajowiec chce mieć stuprocentową pewność, że kupowana przez niego nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką.

Podsumowując, cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne np. uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości przez grecki bank. Jedyne ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają ze względów bezpieczeństwa, które dotyczą terenów przygranicznych oraz wysp greckich lub obiektów istotnych dla historii Grecji lub kultury – co wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...