Jak zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Aby zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego, należy spełnić dwa warunki. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli potencjalny najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście oraz jeżeli suma dochodów przekracza ustalone maksimum.

Warunek pierwszy: brak tytułu prawnego do lokalu.

Aby móc zostać najemcą w TBS, osoba ubiegająca się nie może posiadać:
• prawa własności lokalu (domu jednorodzinnego);
• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
• spółdzielczego prawa do lokalu;
• umowy najmu (lub decyzji administracyjnej) lokalu komunalnego lub służbowego.

Co ważne, dotyczy to wszystkich osób, które miałyby zamieszkać w lokalu wynajętym w TBS-ie. Ponadto, warunek odnosi się do posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tym samym mieście, w którym osoba chce wynająć mieszkanie w TBS.

Jeżeli osoba posiadająca lokal mieszkalny w jednej miejscowości, chce wynająć lokal w TBS-ie w innej, wówczas może to uczynić, jeżeli wykaże, że zmienia miejsce zamieszkania, z powodu podjęcia pracy w tym drugim mieście lub jego okolicy.

Należy pamiętać, że warunek nieposiadania tytułu do innego lokalu powinien być spełniony nie w chwili składania wniosku, a w momencie podpisywania umowy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Jeżeli już po podpisaniu umowy, najemca wejdzie w posiadanie innego lokalu (np. na podstawie umowy kupna, darowizny czy na mocy testamentu) jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie Zarząd Towarzystwa. Ten określi termin, w jakim najemca powinien zdecydować – czy rozwiązać umowę z TBS czy też zbyć prawo do uzyskanego lokalu.

Zobacz również serwis: Kredyty

Warunek drugi: przeciętne miesięczne dochody.

Suma przeciętnych miesięcznych dochodów, uzyskiwanych przez członków gospodarstwa domowego, nie może przekraczać ustawowego maksimum.
W celu określenia tego limitu, należy wziąć pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w danym województwie. Ogłaszany jest on w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Miesięczny dochód potencjalnych najemców w TBS nie może przekraczać 1,3 średniego wynagrodzenia w danym województwie więcej niż:
• o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym;
• o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym;
• o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.

Towarzystwo może weryfikować poziom dochodów najemców. Są oni bowiem zobowiązani do składania, raz na 2 lata (do 30 kwietnia) deklaracji, w której wykazuje wysokość średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego (oraz, ewentualnie, fakt nabycia prawa do innego lokalu).

Zobacz również serwis: Najem

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...