Podatek VAT od sprzedaży działek

Dariusz Bełza
rozwiń więcej
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
tel./fax: +48 (22) 635 46 00
rozwiń więcej
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wyraził pogląd, iż sprzedaż działek należących do majątku osobistego osoby fizycznej jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o podatku od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stan faktyczny

Stan faktyczny, którego dotyczyła interpretacja wyglądał następująco. Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny nieruchomości w postaci kilku działek. Po przekwalifikowaniu gruntów na działki budowlane, dokonano podziału nieruchomości w celu nadania im bardziej praktycznego kształtu. Następnie, wnioskodawca miał zamiar sprzedać część działek, które są niezabudowane oraz należą do majątku osobistego wnioskodawcy, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) z zapytaniem, czy sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Treść interpretacji

Organ podatkowy w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej) wskazał, iż odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Grunty są towarami w rozumieniu ustawy o VAT  (art. 2 pkt 6), a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów  na terytorium kraju (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel).

Jednakże, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być wykonana przez podatnika. Ustawa o VAT zalicza do podatników podmioty prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT).

Istota interpretacji

Organ podatkowy stwierdził, iż istotne jest ustalenie, czy okoliczności związane  ze sprzedażą jednoznacznie wskazują, że sprzedaż dokonywana jest przez podatnika
w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, w przypadku, gdy dokonują sprzedaży towarów stanowiących część majątku osobistego tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe, zdaniem organu podatkowego należy stwierdzić, iż sprzedaż działek przez wnioskodawcę nie wskazuje, iż czynność ta wykonywana jest przez podatnika w ramach działalności gospodarczej. Nabycie gruntu w drodze darowizny nie może być utożsamiane z nabyciem z zamiarem wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Fakt, iż w trakcie posiadania przez wnioskodawcę grunt został przekwalifikowany  i podzielony na działki budowlane, które to wnioskodawca zamierza sprzedać nie powoduje, iż czynność sprzedaży, w tych okolicznościach, jest traktowana jako działalność gospodarcza. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem VAT jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT.

Podsumowanie

Reasumując, w oparciu o przedstawione przez wnioskodawcę zdarzenie przyszłe w interpretacji stwierdzono, iż sprzedaż przedmiotowych działek należy uznać za sprzedaż części majątku osobistego wnioskodawcy i jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w przepisach ustawy o VAT, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zobacz również serwis: Podatki

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...