Odwrócony kredyt hipoteczny

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Hipoteka odwrócona ma zarówno plusy jak i minusy.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Ta instytucja jest już znana w wielu krajach Unii Europejskiej i daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe na godne życie i tym samym uniezależnić się od pomocy rodziny lub państwa.

Przyczyny zmian

W Polsce wciąż powiększa się grono emerytów. Niestety ich świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, dlatego poszukują oni alternatywnych źródeł finansowania. Odwrócony kredyt hipoteczny może być dla nich ogromną szansą. Do tej pory instytucje finansowe obawiając się ryzyka, ograniczały dostęp osób starszych do kredytów długoterminowych, w tym hipotecznych.

Umowa kredytu

Istota odwróconego kredytu hipotecznego polega na tym, że kredytobiorca może otrzymywać od instytucji kredytowej kwotę kredytu w ratach przez czas określony w umowie lub otrzymać całą kwotę w formie wypłaty jednorazowej. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na bieżące wydatki, koszty utrzymania czy też zakup żywności. Podstawą do ustalenia kwoty kredytu jest rynkowa wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Instytucja kredytująca dostarcza kredytobiorcy, w formie papierowej, informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zawarciu umowy. Dotyczą one m.in. rodzaju kredytu i jego kwoty, okresu obowiązywania umowy, stopy procentowej.

Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem 3 miesięcznego terminu. Jest uprawniony również do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, w terminie 10 dni od jej zawarcia, a w przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę postanowień umowy instytucja kredytowa wzywa go do usunięcia naruszenia w terminie nie krótszym niż 30 dni.

Zobacz również serwis: Najem

Wymagalność

Kredytobiorca zachowuje prawo do domu lub mieszkania oraz możliwość zamieszkiwania w nim aż do śmierci. Wymagalność odwróconego kredytu jest odroczona do 6 miesięcy od dnia działu spadku, jednak nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci kredytobiorcy). W tym czasie spadkobiercy będą mogli spłacić dług wobec banku.

Zgodnie z projektem instytucja kredytująca może dochodzić roszczenia z tytułu zawartej umowy odwróconego kredytu hipotecznego wyłącznie z nieruchomości określonej w umowie kredytu. Oznacza to, że nie będzie miała możliwości zaspokojenia się z innych składników majątku kredytobiorcy.

Strony umowy

Kredytobiorcą może być osoba fizyczna (nie jest wymagana zdolność kredytowa), która ukończyła 60 lat i posiada:
- prawo własności nieruchomości,
- prawo własności ułamkowej części nieruchomości,
- prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem lub budynku, o ile posiada jednocześnie prawo własności tych budynków lub
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W przypadku gdy nieruchomość, na której ma być ustanowiona hipoteka jest przedmiotem wspólności ustawowej, wówczas stroną umowy musi być każdy z małżonków i każdy musi osiągnąć wymagany wiek. Ważne jest, że śmierć jednego z małżonków nie powoduje wygaśnięcia umowy kredytu, ani zmniejszenia wysokości wypłacanych świadczeń.

Do udzielania kredytów hipotecznych uprawnione są: banki, oddziały banków zagranicznych i oddziały instytucji kredytowych oraz inne instytucje uprawnione do udzielenia kredytów, których działalność jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Obowiązki kredytobiorcy

W trakcie trwania umowy odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorca jest zobowiązany do:
- utrzymywania nieruchomości w niepogorszonym stanie,
- terminowego uiszczania podatków i opłat związanych z nieruchomością,
- zawarcia i posiadania umowy ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...