Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
skoszona trawa pokos po koszeniu koszenie trawnika / Skoszona trawa jako nawóz. Co zrobić z trawą po koszeniu? / ShutterStock

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

rozwiń >

Skoszona trawa jako nawóz?

Skoszona trawa jako materia organiczna jest bogata w takie składniki jak azot, fosfor i potas. Trawa po skoszeniu w zależności od tego, czy jest młoda czy starsza będzie zawierała więcej lub mniej tych makroelementów. Skoszona trawa sprawia więc, że ziemia staje się bardziej próchnicza. Ułatwia roślinom pobieranie odpowiedniej ilości wody i innych substancji odżywczych. Ziemia próchnicza utrzymuje również odpowiednią ilość powietrza. 

Azot jest niezbędny do szybkiego wzrostu roślin (także korzeni, ale głównie nowych przyrostów części naziemnej). Fosfor natomiast ma wpływ na rozrost systemu korzeniowego, a także kwitnienie, następnie zawiązywanie owoców i nasion. Obecność potasu jest ważna dla właściwego przyswajania przez rośliny azotu, co łącznie wpływa na prawidłowy, zdrowy wzrost roślin.

Jeśli nie korzysta się z robota koszącego, który zostawia pokos w celu mulczowania, skoszoną trawę należy zebrać z trawnika. Zalegający na trawniku pokos może zniszczyć trawnik. Sprzyja gniciu, chorobom grzybowym, zaleganiu wody i czasami wręcz uniemożliwia cyrkulację powietrza. 

Zwykle kosiarki posiadają wbudowane pojemniki, które zbierają trawę. Taką trawę zazwyczaj przesypuje się od razu do brązowych worków na odpady zielone. To błąd. Powinno się ją najpierw wysuszyć, ponieważ brak dostępu powietrza w workach prowadzi do gnicia trawy.

 

Koszenie trawy - co zrobić z pokosem?

ShutterStock

Tzw. ekoodpady wystawia się w terminie odbioru przed ogrodzenie. Skoszona trawa stanowi przeważającą część zielonych odpadów. To wiele kilogramów pokosu, który zamiast wyrzucać, można wykorzystać w ogrodzie. Jak więc pozbyć się chociaż części bioodpadów i wykorzystać skoszoną trawę w inny sposób? 

Przy okazji zaoszczędzisz na podlewaniu i nawożeniu!

 

Jak wykorzystać w ogrodzie skoszoną trawę?

ShutterStock

Trawa po koszeniu – mulczowanie trawnika

Pierwszym zastosowaniem trawy pozostałej po koszeniu trawnika jest mulczowanie trawnika. Co to jest mulczowanie? Mulczowanie trawy to rozdrabnianie jej przy koszeniu na malutkie cząsteczki (około 1 cm) i pozostawienie ich na trawniku. Mulczowana trawa powinna być sucha. Celem mulczowania jest wykorzystanie drobnej, skoszonej trawy jako nawozu do trawnika. Dodatkowo taka cienka warstwa chroni przed wysychaniem trawnika, utrzymując dłużej wodę. Można więc nieco ograniczyć podlewanie.

Ważne

Nie mulczujemy trawnika za każdym razem, kiedy kosimy trawę. Nawet drobno skoszona trawa może nie zdążyć się wówczas rozłożyć, a dokładanie pokosu prowadzi wówczas do powstania grubej jego warstwy, gnicia i niszczenia trawnika.

Skoszona trawa jako nawóz do warzywnika

Skoszona trawa to również bogaty nawóz, którym warto przekopać ziemię w warzywniku. Należy wysypać ją przed wysianiem lub posadzeniem warzyw i przekopać ziemię szpadlem. Można byłoby zrobić to już jesienią, lecz dojrzała trawa ma mniej właściwości odżywczych dla gleby niż świeża, wczesnowiosenna. 

Warto zrobić to więc po pierwszym czy drugim koszeniu nowego sezonu. Warzywnik zwykle zakładamy dopiero po zimnej Zośce (15 maja), a więc mamy wówczas jeszcze trochę czasu, aby pokos wymieszał się z ziemią warzywnika.

Jeśli w tym sezonie tego nie zrobiliście, zaplanujcie to w przyszłym. Azot, fosfor i potas pozytywnie wpływają na wzrost każdej rośliny.

Trawa po skoszeniu jako nawóz pod tuje, maliny i inne rośliny

Podobnie jak w przypadku warzywnika skoszoną trawę można wykorzystać jako nawóz dla pozostałych roślin w ogrodzie. W tym przypadku można zawozić przez cały sezon. Albo podsypujemy trawą ziemię wokół rośliny i delikatnie przekopujemy, uważając by nie uszkodzić korzeni, albo przygotowujemy gnojówkę z trawy i podlewamy nią rośliny. Ściółkowanie również po jakimś czasie sprawi, że wartości odżywcze przedostaną się do korzeni. Nawóz z trawy można stosować do wszystkich roślin, także tuj czy malin.

Gnojówka z trawy

Jak przygotowujemy gnojówkę ze skoszonej trawy? To bardzo proste. Trawę zalewa się wodą. Przykrywamy wiadro, ale niezbyt szczelnie. Co jakiś czas mieszamy. Po mniej więcej tygodniu i pół do dwóch tygodni gnojówka nadaje się do rozcieńczania (stosunek 1:10) i podlewania roślin. 

 

Skoszona trawa jako nawóz w postaci gnojówki

ShutterStock

Trawa po koszeniu do kompostownika

Trawa po koszeniu może posłużyć jako kompost. Najlepiej jest ją przesuszyć przez około 2 dni i wrzucić do reszty kompostu. Od czasu do czasu warto wymieszać kompost w celu napowietrzenia. Zdaniem ekspertów już po kilku miesiącach taki kompost będzie gotowy do użycia. Można go stosować pod wszystkie rośliny. Dodatkowo dla roślin, które lubią kwaśną glebę warto dodać nawozu zakwaszającego.

 

Skoszona trawa na kompost

ShutterStock

Skoszona trawa jako ściółka

Od lat wykorzystujemy skoszoną trawę jako ściółkę w miejscach mniej reprezentacyjnych w ogrodzie (nie wygląda to zbyt estetycznie). Trawa do ściółkowania powinna być przesuszona. Drugim, łatwiejszym sposobem jest wysypywanie cienkiej warstwy trawy, która szybko przesuszy się sama. Następnie z każdym koszeniem dokładamy trawę w te miejsca. W ten sposób pozbywamy się pokosu, nawozimy ziemię (która z czasem stanie się bardziej próchnicza) oraz utrudniamy rozrost chwastom.

 

Skoszona trawa jako ściółka

ShutterStock

Trawa świetnie nadaje się do ściółkowania truskawek. Niechciane chwasty nie przerastają, a zrywane truskawki są czyściutkie.

 

Ściółkowanie trawą po koszeniu

ShutterStock

Podsumowanie

Nie wyrzucaj trawy po koszeniu. Zrób miejsce w ogrodzie do suszenia pokosu, np. z palet i korzystaj z niej przez cały sezon. Podsypuj pod rośliny, przekop trawę w warzywniku, zrób gnojówkę, wysyp ściółkę wokół pomidorów czy truskawek, wrzuć do kompostownika. Zastosowań suchej trawy jest wiele. Niektórzy stosują ją także do ochrony przed przymrozkami. Opłaca się być eko i korzystać z właściwości trawy - mniej worków, mniej podlewania i więcej naturalnego nawozu.

Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...