Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Liny należą do ryb łatwych w hodowli. Ich pielęgnacja nie jest zbyt pracochłonna. Należy jednak pamiętać o preferencjach linów, co do warunków, w którym żyją Jak i czym karmić liny? O czym warto pamiętać hodując lina w stawie?

Lin należy do ryb karpiowatych. Posiada zielono, brązowo ubarwienie. Możemy również spotkać liny w złotym, czerwonym, ale również białym odcieniu i to one najczęściej są wybierane jako ozdoba stawów. Osiąga około 30 – 40 cm długości.

Jakie warunki preferuje lin?

Lin preferuje zbiorniki dobrze zarośnięte. Może się wówczas chować pod roślinami. Lin dobrze się czuje w wodach stosunkowo ciepłych – około 20 – 25 stopni Celsjusza oraz stojących. Nie wymaga silnej filtracji, która przyczynia się do powstawania prądów wodnych. Najczęściej pływa przy dnie.

Lin jest rybą dość odporną na wysokie temperatury. Może wytrzymać w zbiorniku, w którym woda osiągnie nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Co więcej, nie wymaga dużej ilości tlenu i specjalnej filtracji wody.

Towarzystwo dla lina w stawie

Lin jest rybą dość łatwą w hodowli. Dobrze się również czuje w towarzystwie innych gatunków – karasi, karpi.

Karmienie lina w stawie

Lin należy do ryb wszystkożernych. W naturalnym środowisku lin żywi się larwami owadów, mięczakami i skorupiakami). Możemy go karmić suchym pokarmem, ale również czerwonymi robakami. Zjada również niektóre części roślin.

Okres tarła lina

Dojrzałość płciową lin osiąga po około 3 – 4 latach.  Rozpoczyna tarło z końcem czerwca. Wówczas samica składa jaja na roślinach wonnych. Po około 3 dniach wylęgają się młode liny, które wciąż przyczepiają się do roślin za pomocą kleistego gruczołu na głowie. Dzięki temu nie opadają na dno. Rośnie stosunkowo wolno.

Pielęgnacja lina w stawie

Bez względu na to, że lin jest rybą stosunkowo odporną, warto zapewnić mu sprzyjające warunki i dbać o staw, w którym zamieszka. Szczególnie latem należy zapobiec rozwojowi glonów. Glony sprawiają, że woda staje się mętna. Żeby się ich pozbyć możemy wpuścić do zbiornika zwierzęta, które się nimi żywią – małże, rozwielitki – lub zbierać glony za pomocą siatki.

Należy również pamiętać, aby karmić ryby raz dziennie odpowiednią ilością pożywienia. Odpowiednią to znaczy taką, którą zdołają zjeść w ciągu kilku minut. Dzięki temu jedzenie nie będzie się rozkładało i brudziło wody w stawie.

Ważne jest również, aby w okresie jesiennym – gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza – zaprzestać karmienia ryb. Jeżeli staw jest odpowiednio głęboki i ryby mogą w nim przezimować, należy pamiętać, aby woda nie zamarzła. Przez przerębel –który łatwo wykonać ustawiając na tafli lody naczynie z gorącą wodą – ryby będą miały stały dostęp powietrza.

Zobacz także: Jak założyć staw hodowlany?

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Ryby proste w hodowli do oczka wodnego

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...