Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Paulina Kozak
Redaktor
rozwiń więcej
Lilia. Fot. Fotolia / Fotolia
Lilie w ogrodzie mogą stać się jego prawdziwą ozdobą. Cechuje je różnorodność kolorów i kształtów. Lilie możemy często spotkać w naszych ogrodach i domach. Zobacz, jak uprawiać i pielęgnować lilie w naszych ogrodach.

Charakterystyka rośliny

Lilie są roślinami cebulowymi  z rodziny liliowatych. Ich ciekawe odmiany zdobyły wielu zwolenników. Każda z nich ma inną barwę oraz kształt kwiatostanu. Stały się one ulubieńcem kolekcjonerów ze względu na możliwość ciągłego selekcjonowania nowych odmian.

Stanowisko

Lilie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Dodatkowo, muszą one być osłonięte od wiatru. Zapewni to zdrowy wzrost rośliny.

Gleba

Lilia wymaga gleby żyznej i próchniczej o kwaśnym odczynie. Ponadto musi być przepuszczalna, żeby zapewnić stały przepływ wody.

Zobacz także: Lilia czy Liliowiec – jak je odróżnić?

Sadzenie

Podczas sadzenia lilii ważny jest wybór odpowiednich cebulek. Nie powinny one być miękkie, poobijane, zgniecione albo nadgnite. Takie okazy mogą całkowicie zgnić i są wrażliwe na ataki grzybów. Lilie zimujące w ziemi należy sadzić we wrześniu i październiku. Inne gatunki można posadzić na wiosnę. Głębokość na jakiej powinniśmy umieścić cebulkę rośliny wynosi od 10 do 15 cm. Im większa cebulka tym głębiej powinna zostać umiejscowiona. Natomiast odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić  15–20 cm.

Podlewanie

Lilie należy regularnie podlewać. Gleba w okolicy rośliny powinna być stale wilgotna jednak nie za bardzo przemoczona.


Nawożenie

Lilie w ogrodzie powinniśmy regularnie nawozić nawozem wieloskładnikowym.

Kwitnienie

Lilie kwitną w ogrodzie od czerwca do sierpnia.

Zobacz także: Azalia ogrodowa (Rhododendron)

Rozmnażanie

Lilie najskuteczniej rozmnaża się za pomocą oddzielenia cebulek przybyszowych od cebulki matczynej. Musimy to zrobić to wykopaniu cebulek z ziemi gdy mamy zamiar przyszykować je na zimę.

Zabezpieczenie na zimę

Te gatunki lilii, które pozostawiamy na zimę z ziemi dobrze znoszą polski klimat. Natomiast cebulki innych odmian należy na zimę wykopać i przechowywać w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Zastosowanie

Choroby

Lilie mogą być atakowane przez choroby wirusowe i grzybiczne. Najczęstszą jest szara pleśń, zgnilizna oraz rdza lilii. W celu ich zwalczenia powinniśmy użyć oprysków antygrzybicznych. Jeżeli chorobę zaatakuje wirus np. mozaiki ogórka albo pstrości tulipana to roślinę musimy wykopać i spalić.

Szkodniki

Niestety  lilie atakują również szkodniki. Są nimi stępka Lilianka, wciornastek liliowiec oraz poskrzypka liliowa. Należy je zwalczać za pomocą odpowiednich oprysków.

Lilie w ogrodzie stworzą ciekawe wykończenie krajobrazu. Dzięki interesującym ciekawym kwiatostanom i różnorodnym barwom staną się piękną ozdobą. Właściwa uprawa i pielęgnacja zapewni zdrowy wzrost i wygląd tej pięknej rośliny.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...