Fasola szparagowa – uprawa

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Fasolka szparagowa Fot. Fotolia / Fotolia
Uprawa fasoli szparagowej w ogrodzie jest coraz bardziej popularna. Fasola szparagowa jest rośliną roczną, samopylną, jej częścią jadalną są strąki o żółtym lub o zielonym zabarwieniu. Co warto wiedzieć zanim przystąpimy do uprawy fasoli szparagowej?

Dlaczego warto jeść fasolę szparagową?

Strąki fasoli szparagowej są bogate w białko, w witaminy B1, E, PP, C oraz w karoten. Zawierają także sole mineralne (wapnia, żelaza oraz fosforu) i błonnik.

Stanowisko

Fasola szparagowa jest rośliną ciepłolubną, dlatego najlepiej jest uprawiać ją na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Zobacz także:  Marchew – uprawa

Podłoże

Fasola szparagowa powinna być uprawiana na glebach próchniczych, przepuszczalnych i łatwo nagrzewających się. Najbardziej wskazane są czarnoziemy, gleby brunatne, piaszczysto–gliniaste i bielice. Nie należy uprawiać fasoli na tym samym stanowisku częściej niż co 4 lata.

Wysiew

Nasiona fasoli szparagowej wysiewamy w drugiej połowie maja. Fasolę siejemy w rzędy oddalone od siebie o 40–50 cm, pojedyncze nasiona należy umieszczać w rzędzie co około 10 cm na głębokość 5 cm.

Zobacz także: Pomidory – uprawa


Nawożenie

Fasola szparagowa współżyje z bakteriami brodawkowymi, które wiążą wolny azot z powietrza, dlatego nawożenie azotem nie jest konieczne. Fasola szparagowa ma duże zapotrzebowanie na fosfor i potas, zalecane są nawozy mineralne, których dawki ustala się po analizie gleby.

Zobacz także: Rzodkiewka – uprawa

Podlewanie

Wskazane jest regularne podlewanie. Warto również umieścić dookoła rośliny ściółkę, na przykład korę, która utrzyma wilgoć w ziemi. Szczególnie ważne jest dokładne nawadnianie podczas suchej pogody, minimum 2 razy w tygodniu.

Pielęgnacja

Fasolkę należy regularnie odchwaszczać, pamiętając jednocześnie, aby nie spulchniać ziemi głębiej niż na 4 cm, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni rośliny. Ważne jest również regularne odchwaszczanie.

Fasolka szparagowa w sosie śmietanowym

Składniki:
0,5 kg fasoli szparagowej
łyżka masła
150 ml słodkiej śmietany
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
3 łyżki bułki tartej
sól
pieprz

Sposób przygotowania:
Fasolkę opłukać i ugotować tak, aby była lekko twarda. Dodać masło, śmietanę, posiekaną cebulkę i wyciśnięty czosnek, doprawić i dusić całość przez chwilę pod przykryciem na małym ogniu. Na osobnej patelni uprażyć bułkę tartą, dodać do fasolki, dokładnie wymieszać i dusić jeszcze przez chwilkę.

Zobacz także: Groch – uprawa

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...