Ogórki w ogrodzie – uprawa

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Ogórki Fot. Fotolia / Fotolia
Uprawa ogórków nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Ogórkom trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko – ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru oraz pilnować terminów siewu. Co jeszcze jest ważne przy uprawie ogórków?

Dlaczego warto jeść ogórki?

Ogórki zawierają sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, biotynę, witaminy: B1, B2, B6, B12, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. Zawierają bardzo dużo wody (98,8%), dlatego warto je spożywać latem, kiedy nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na płyny. Ogórkom przypisuje się właściwości regulujące pracę serca, wątroby i nerek. Zarówno świeże, jak i konserwowe ogórki sprzyjają lepszemu przyswajaniu potraw, ponieważ stymulują wytwarzanie soków żołądkowych. Kiszone ogórki są bogate w witaminę C, która jest wytwarzana przez bakterie w procesie kiszenia.

Stanowisko

Najlepiej uprawiać ogórki w miejscu ciepłym słonecznym i zacisznym (wskazana jest południowa strona ogrodu). Rośliny te mają wysokie wymagania cieplne, giną poniżej 2°C, a do wykiełkowania potrzebują temperatury minimum 12°C. Optymalna temperatura do rozwoju to około 25 °C. Ogórki można osłonić od wiatru siejąc równolegle rzędy sałaty lub kalarepy.

Podłoże

Najkorzystniejszym podłożem pod uprawę ogórków jest gleba ciepła i żyzna, bogata w próchnicę. Ogórki wymagają obojętnego pH gleby. Na glebach ciężkich, mokrych i nieprzewiewnych uprawa ogórka nie udaje się.

Ogórków nie należy uprawiać na tym samym miejscu częściej niż co 4 lata.

Wysiew

Nasiona wysiewa się bezpośrednio do ziemi w drugiej połowie maja, gdy gleba jest odpowiednio ciepła i nie występują nocne przymrozki. Istnieją dwa sposoby siewu ogórków: gniazdowy i rzędowy.

Zobacz także: Marchew – uprawa

    Siew gniazdowy
Nasiona wysiewamy co 30 cm, wkładając po kilka nasion. Najlepiej jeśli dwa rzędy znajdują sie w odległości 60 cm od siebie, a potem następuje przerwa 120 cm i znów dwa rzędy bliżej siebie. Po siewie glebę należy podlewać, warto dodatkowo przykryć ją folią, co zapewni nieco wyższą temperaturę. Po wytworzeniu pierwszej pary liści usuwamy część roślin tak, aby zostało 5–7 siewek na długości metra.

    Siew rzędowy
W tym przypadku nasiona sieje się gęściej, bo co 5 cm. Przy siewie rzędowym również dwa rzędy powinny znajdować się w odstępach 60 cm, potem przerwa 120 cm i dwa następne rzędy po 60 cm. Po wysianiu glebę podlewamy i przykrywamy folią. Po wytworzeniu pierwszej pary liści rośliny przerywamy, tak aby na długości metra pozostało 5–7 siewek.


Nawożenie

Przygotowując się do uprawy ogórków, warto ziemię użyźnić obornikiem. Ogórki mają wysokie zapotrzebowanie na fosfor, dlatego też dobrze jest przed wysianiem zasilić glebę nawozem azotowym, fosforowym i potasowym w dawce po 300 g nawozów.

Podlewanie

Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo wody, dlatego trzeba dbać o regularne i obfite nawadnianie, zwłaszcza w okresie suszy. Jedynie na początku wzrostu rośliny nie należy jej zbyt mocno i często podlewać. Szczególnie istotne jest nawadnianie w okresie kwitnienia i tworzenia owocu.

Szkodniki i choroby

Szkodnikiem najczęściej atakującym ogórki jest mączniak rzekomy.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Pielęgnacja

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie ogórków to nawadnianie i zbieranie na bieżąco dojrzałych okazów. Chcąc zapewnić rosnącym ogórkom jeszcze lepsze warunki, możne je uprawiać na podwyższonych zagonach. Na całej długości zagonu przewidzianego pod uprawę kopiemy rów o szerokości 50 cm i głębokości około 15 cm. Rów ten wypełniamy obornikiem i przykrywamy wykopaną glebą. Tak utworzony wał powinien wystawać około 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu.

Chłodnik ogórkowy z czosnkiem

Składniki:
10 dag ogórka zielonego
1 ząbek czosnku
1 mała cebulka
100 ml mleka
6 łyżek jogurtu
łyżka białego wina
sok z cytryny
sól ziołowa
koperek do posypania

Przygotowanie:
Czosnek należy rozgnieść, cebulkę posiekać i połączyć z czosnkiem. W drugim pojemniku wymieszać mleko, jogurt i wino. Potem dodać pastę czosnkowo-cebulową. Ogórki zetrzeć na tarce, zostawić kilka plasterków do dekoracji. Na koniec zupę przyprawić sokiem z cytryny, solą ziołową i posypać koperkiem. Przed podaniem schłodzić.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...