Zioła na kaszel

Justyna Hek
rozwiń więcej
Tymianek. Fot Fotolia
Liść Podbiału, Tymianek, Prawoślaz lekarski – to zioła, które możemy zastosować przy leczeniu objawów kaszlu. Przygotowany napar, syrop lub sok sprawi, że szybko pozbędziemy się uporczywego zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na kaszel we własnym ogrodzie.

Podbiał pospolity – właściwości lecznicze

Liść Podbiału od dawna stosowany jest jako lekarstwo na kaszel. Napar z Podbiału pospolitego wpływa łagodząco na stany zapalne górnych dróg oddechowych, wspomaga wykrztuszanie wydzieliny i działa przeciwskurczowo. Dodatkowo Podbiał wspomaga leczenie astmy, trudno gojących się ran, a także zapaleń skórnych.

Zobacz także: Jak dbać o domowy ziołowy ogródek?

Podbiał pospolity – uprawa

Najlepszym stanowiskiem dla Podbiału pospolitego jest stanowisko jasne i słoneczne. Roślina ta będzie się dobrze rozwijała na glebie bardzo wilgotnej i gliniastej. Podbiał rozmnażamy przez podział lub poprzez wysianie nasion wprost do podłoża.

Zobacz także: Gdzie możesz zastosować zioła ze swojego ogródka?

Tymianek właściwy – właściwości lecznicze

Napar z Tymianku wykorzystywany jest do rozrzedzania wydzieliny powstającej w gardle. Dodatkowo działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Poza tym Tymianek działa bakteriobójczo i grzybobójczo ze względu na dużą zawartość tymolu. Tymianek to również jedna z najpopularniejszych przypraw wykorzystywanych w kuchni francuskiej. Tę roślinę dodajemy do potraw mięsnych, ryb i sosów.

Tymianek właściwy – uprawa

Najlepszą glebą do uprawy Tymianku jest gleba lekka, piaszczysta, z dużą zawartością wapnia. Tymianek właściwy sadzimy na stanowiskach słonecznych i zbieramy raz lub dwa razy w sezonie. Roślinę rozmnażamy przez podział – wegetatywnie lub przez wysiew nasion.

Prawoślaz lekarski – właściwości lecznicze

Prawoślaz lekarski jest najskuteczniejszy w postaci syropu. Może być stosowany przy stanach zapalnych gardła i krtani, a także przy uporczywym kaszlu. Syrop z Prawoślazu lekarskiego działa wykrztuśnie i łagodząco, pomaga również na chrypkę. Dodatkowo Prawoślaz pomaga przy owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy – łagodzi objawy choroby.

Prawoślaz lekarski – uprawa

Zobacz także: Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium

Podłoże do hodowli Prawoślazu lekarskiego powinno być lekkie lub umiarkowane, o dość dużej wilgotności. Roślinę możemy rozmnażać poprzez nasiona wysiewane wprost do gruntu na początku kwietnia. Pamiętajmy, aby zostawić dość dużą przestrzeń pomiędzy kolejnymi nasionami – Prawoślaz potrzebuje znacznej przestrzeni. Liście i korzenie tego zioła wykorzystywane są w lecznictwie. Zbioru zarówno liści, jak i korzeni dokonujemy po dwóch latach hodowli. Korzenie należy wykopać jesienią albo na początku wiosny, zaś liście zrywa się na przełomie czerwca i lipca.

Zobacz także: Jak uprawiać bazylię?

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...