Prace na grobach bliskich przed Zaduszkami

Przed Zaduszkami, jak co roku, porządkujemy groby naszych bliskich. Podczas prac porządkowych możemy wykonać drobne prace naprawcze, które nie będą wymagać od nas jakiejś specjalistycznej wiedzy. Fot. Grupa Atlas / Grupa Atlas
Przed Zaduszkami, jak co roku, porządkujemy groby naszych bliskich. Podczas prac porządkowych możemy wykonać drobne prace naprawcze, które nie będą wymagać od nas jakiejś specjalistycznej wiedzy.

Oczyszczanie nagrobków

Prace porządkowe warto rozpocząć od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. Usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i brudu uwidoczni ukryte uszkodzenia. Na powierzchni nagrobków często pojawiają się naloty z mchów, grzybów i pleśni.  Do ich usunięcia należy użyć preparatu grzybobójczego. Naloty na lastrico można zdrapać drucianą szczotką na mokro lub – w przypadku kamienia, by go nie zarysować – czyszcząc delikatnie szorstką kuchenną ściereczką.  W przypadku bardzo silnych nalotów, konieczne jest ich mechaniczne usunięcie, np. myjką ciśnieniową. Należy przy tym pamiętać, aby ciśnienie dobrać do intensywności zabrudzenia i, co ważne, wytrzymałości podłoża.

Preparaty grzybobójcze nanosi się równomiernie na oczyszczone, suche podłoże, pędzlem lub wałkiem malarskim. Ze względu na możliwość występowania glonów i mchów w różnych fazach rozwoju, zaleca się dwukrotną ich aplikację, stosując kilkugodzinne przerwy.

Zobacz także: Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Naprawa elementów nagrobka

W przypadku szczelinowatego pęknięcia kamiennych elementów, np. cokołu, do ich sklejenia warto użyć zaprawy klejącej produkowanej na bazie białego cementu – nie spowoduje ona przebarwienia materiału naturalnego. Ze względu na swoje właściwości zaprawy klejowe mogą posłużyć nam też do przyklejania odpadających elementów nagrobka jak krzyż, tablica czy wazon. Klej powinien schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając folią budowlaną. Większość zapraw występuje w postaci suchej, trzeba je więc wymieszać je z wodą. Zaprawę powinniśmy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu.


Naprawa ubytków

Ubytki w grobowcach betonowych można wypełniać, stosując zaprawę szybkotwardniejącą. Wiąże ona już po 3 godzinach. Doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt. Stosując tę zaprawę, należy pamiętać, że nakłada się ją metodą „mokre na mokre”, czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, właściwą warstwą zaprawy wypełnia się istniejące spękania o grubości od 5 mm do 30 mm. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

Zobacz także: Renowacja starego nagrobka

Impregnacja nagrobków

Pomnik i płyta nagrobna narażone są na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego, m.in. kwaśnych deszczów, promieniowania UV, agresywnego środowiska miejskiego. Dlatego, po dokonaniu napraw, warto je całościowo zabezpieczyć. Do tego celu warto użyć preparatu, służącego do zabezpieczania nasiąkliwych elementów kamiennych oraz podłoży wykonanych z betonu i materiałów ceramicznych. Po naniesieniu na podłoże, preparat reaguje ze składnikami powietrza i wodą zawartą w porach materiału. W wyniku tej reakcji powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku swobodnie, dodatkowo go oczyszczając

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...