Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Joanna Sokołowska
rozwiń więcej
Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Szybko rosnące rośliny ogrodowe to sposób na to, aby nasz ogród w niedługim czasie zmienił krajobraz. Podpowiadamy jakie rośliny i krzewy wybrać, aby osiągnąć szybki i zadowalający efekt. Zobacz jakie rośliny posadzić na dużej, a jakie na małej działce.

Każdy posiadacz działki chciałby żeby jego ogród od razu był piękny i kwitnący, jednak zazwyczaj swoją przygodę z ogrodnictwem zaczynamy od pustej działki, dlatego to może być trudne. W sprzedaży dostępne są drzewa i krzewy, które mogą nadać naszemu ogrodowi wymarzony wygląd, jednak z reguły nie należą do tanich. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia – możemy zdecydować się na rośliny szybko rosnące.

Jakie szybko rosnące rośliny wybrać?

Jeżeli nasza działka jest duża, powinniśmy posadzić drzewa będące nie tylko tłem ogrodu, lecz także źródłem cienia. Jeżeli nasza działka jest mała, swój wybór ograniczmy do krzewów lub zdecydujmy się na drzewa, które w przyszłości nie przytłoczą działki swoimi rozmiarami. Pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. W przyszłości gdy zarówno krzewy jak i drzewa będą rosły, może się okazać, że zaczną sobie przeszkadzać i trzeba je będzie przycinać lub w ogóle wyciąć.

Uzupełnieniem w pustym ogrodzie mogą być byliny – niektóre z nich osiągają rozmiary 1,5–2 m już w pierwszym roku. Dodatkowo pomyślmy o roślinach jednorocznych. Nie żyją długo, ale rosną szybko i intensywnie kwitną. To one zdominują ogród zanim krzewy i drzewa osiągną swoje rozmiary. Małe działki dodatkowo mogą być zagospodarowane przez pnącza. Bięgnące przez kratki i pergole efektownie wzbogacą nasz ogród. Ich zielone ściany staną się idealnym tłem dla kompozycji kwiatowych.

Zobacz także: Szybko rosnące tuje

Szybko rosnące rośliny

Byliny niezimujące w gruncie: dalia (odmiany), paciorecznik. Dorastają do 2 m, jednak co roku jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.

Byliny wysokie: aster nowobelgijski lub nowoangielski, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, parzydło leśne, rodgersje, słoneczniczek szorstki, oraz trawy: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Okazałe kępy tworzą już w drugim roku uprawy.

Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości.

Drzewa liściaste: brzozy, dąb czerwony, jarząb pospolity i szwedzki, jesion pensylwański, oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, surmia bignoniowa (katalpa), wierzby. Rosną szybciej niż rośliny iglaste, już po kilku latach osiągają kilka metrów wysokości.

Krzewy liściaste: budleja Dawida, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, odmiany derenia białego i rozłogowego, irga błyszcząca i pomarszczona, jaśminowiec pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska i krwista, róże parkowe i pnące, róża pomarszczona, sorbaria jarzębolistna, żylistek szorstki. Na to żeby osiągnęły docelową wysokość, trzeba czekać trzy – siedem lat.

Pnącza jednoroczne: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy. W ciągu sezonu osiągają kilka metrów.

Pnącza wieloletnie: akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity, cytryniec chiński, glicynia kwiecista i chińska, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, rdestówka Alberta, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, a także obficie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Zależnie od gatunku przyrastają co roku od 1 do 5 m.

Rośliny jednoroczne: kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity, słonecznik. Rośliny szybkiego efektu, posiane lub posadzone wiosną, latem osiągają 1,5–2,5 m wysokości.

Zobacz także: Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?

Zakładając ogród nie zapominajmy o elementach architektury a także ukształtowaniu terenu. Murki, skarpy, niewielkie wzniesienia – to wszystko także buduje ostateczne wrażenie wizualne naszego ogrodu.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...