Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Róże. Fot. Fotolia / Fotolia
Róże okrywowe świetnie nadają się do sadzenia na słonecznych skarpach lub do zadarniania powierzchni jako alternatywa dla trawników. W szybkim tempie mogą stworzyć długo i obficie kwitnące dywany. Jesienią ozdobą są liczne czerwone owoce zdobiące krzewy. Okrywowe odmiany róż są też odporniejsze na choroby i mróz niż klasyczne róże. Możemy je też posadzić w ogrodzie skalnym lub uprawiać w pojemnikach na słonecznym tarasie.

Okrywowe róże zyskują coraz większa popularność dzięki niekłopotliwej uprawie i efektownemu, obfitemu kwitnieniu. Maja też wiele walorów ozdobnych – błyszczące liście, liczne i nieduże kwiaty oraz owoce. Szybko pokrywają grunt pokładającymi się pędami lub rozrastając się za pomocą odrostów korzeniowych. Najbardziej efektownie prezentują się w okresie kwitnienia – w czerwcu, lipcu – kiedy obsypane są masą drobnych kwiatów. Najczęściej powtarzają kwitnienie aż do późnej jesieni.

Do ogrodu i do miasta

Do uprawy w ogrodach najczęściej wybierane są odmiany o małych, pełnych kwiatach w różnych barwach – białych, czerwonych, różowych lub żółtych. W miejskich terenach zieleni stosowane są też odmiany i mieszańce róży pomarszczonej (Rosa rugosa). Ma ona większe kwiaty w kolorach różu i czerwieni. Ma ona przyjemnie pachnące kwiaty, a z ich płatków można robić konfitury i inne przetwory. Często błędnie jest ona nazywana dziką różą.

Zobacz także: Byliny – gdzie je sadzić?

Małe wymagania

Róż okrywowe są o wiele bardziej odporne na choroby i mróz od innych róż ogrodowych. Nie wymagają też wiele pielęgnacji, którą można ograniczyć do lekkiego przycięcia pędów wiosną i zasilania roślin od kwietnia do lipca nawozami wieloskładnikowymi. Sadzimy je na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych glebach, jednak dają sobie radę także na glebach suchych. Po posadzeniu warto wyściółkować je korą z drzew iglastych.

Popularne odmiany

W sprzedaży najczęściej spotkać odmiany o kwiatach białych (‘Alba Meidiland’), które wytwarzają masę kwiatów zebranych w kiście. Równie efektownie prezentują się odmiany o kwiatach czerwonych (‘Red Fairy’, ‘Fairy Dance’) i różowych (‘Lovely Fairy’, ‘The Fairy’).

Zobacz także: Lilia wodna (grzybień) – uprawa

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...