Jak posadzić Mieczyki?

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Miczyki. Fot. Fotolia / Fotolia
Mieczyki to popularne kwiaty ogrodowe, które często uprawia się na kwiat cięty. Ich bulwy wykopane jesienią przechowujemy w pomieszczeniach. W połowie kwietnia możemy znów posadzić je w ogrodzie. Jak sprawić by mieczyki zdrowo się rozwijały?

Najbardziej popularny i ceniony jest mieczyk ogrodowy (Gladiolus xhybridus) w wielu odmianach. Mieczyki są to rośliny trwałe, osiągające wysokość 100–120 cm. Tworzą nierozgałęzioną, prostą łodygę, zgrubiałą u nasady i zakończoną kłosowatym kwiatostanem. Kwiaty są przeważnie barwne, duże i liczne, od 12 do 24 na jednym kwiatostanie. W drugiej połowie kwietnia gleba jest już na tyle ogrzana, że możemy przystąpić do sadzenia bulw mieczyków. Najpierw jednak warto przejrzeć przechowywane zimą bulwy i odrzucić wszystkie chore, uszkodzone lub suche.

Sadzenie

Bulwy mieczyków sadzimy w rozstawie około 20 cm na głębokość 6–10 cm. Jeśli mamy w ogrodzie lżejsze, bardziej piaszczyste podłoże można posadzić bulwy nieco głębiej – nawet na głębokości około 15 cm. Dzięki temu wysokie, ciężkie pędy kwiatostanowe będą o wiele stabilniejsze. Pamiętajmy, że bulwy mieczyków przed wysadzeniem dobrze jest zaprawić preparatem przeciwgrzybowym, aby zabezpieczyć rośliny przed chorobami w okresie wegetacji.

Zobacz także: Trawnik wizytówką Twojego domu

Uprawa i pielęgnacja

Wiosną mieczyki – podobnie jak inne rośliny ogrodowe – rosną najbardziej intensywnie. Należy w tym okresie zapewnić im optymalną wilgotność gleby. Z początkiem maja można też rozpocząć dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi. Mieczyki zakwitają najczęściej w drugim roku uprawy. Bulwy na zimę należy wykopać, z reguły w październiku . Pędy ucinamy delikatnie nad powierzchnią ziemi przed wykopaniem lub zaraz po wykopaniu bulw. Należy je posortować, wysuszyć i umieścić w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 5 ºC.

Zobacz także: Jak uprawiać miętę?

Zastosowanie mieczyków

Są stosowane przede wszystkim na kwiaty cięte. W celu zachowania jak najdłuższego kwitnienia kwiaty ścinamy w momencie, gdy zacznie się rozwijać pierwszy kwiat. Trwałość kwiatu przedłuży się wtedy nawet do 3 tygodni. Mieczyki uprawiane są też jako kwiaty ogrodowe o wielu barwnych odmianach.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...