Czy środki ochrony roślin to konieczność?

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby. / ShutterStock

Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

Profilaktyka najlepszym lekarstwem

Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby, gdyż bardziej wyszukane są mniej odporne. Odpowiedni dobór miejsca w ogrodzie dla rośliny, zgodnie z jej wymaganiami glebowymi i potem odpowiednia pielęgnacja i nawożenie pozwolą uniknąć chorób. Najlepiej też kupować rośliny ze sprawdzonego źródła.

Obserwujmy rośliny w ogrodzie

Szybkie rozpoznanie objawów zwiększą szanse skutecznego wyleczenia rośliny. Należy systematycznie przeglądać rośliny w celu rozpoznania larw, oprzędów, jaj, niepokojących przebarwień liści. Jeśli zauważymy zmiany na roślinach możemy zaopatrzyć się w fachowe czasopisma i książki, które pomogą skutecznie rozpoznać intruza. Warto też zwrócić się do fachowców – entomologów, fitopatologów – potrafiących szybko określić zagrożenie.

Szybka reakcja

Należy usuwać porażone pędy i liście zaraz po zauważeniu uszkodzeń. Najpierw warto zastosować zwalczanie biologiczne. Pomocne są pożyteczne organizmy zjadające szkodniki. Można skorzystać też z preparatów opartych na wyciągach z roślin, olejach, detergentach. W sprzedaży dostępne są różne środki tego typu. Pestycydy traktujmy jako ostateczność.

Zobacz także: Które rośliny są łatwe w uprawie?

Zasady stosowania środków chemicznych

Jeśli zastosowanie środków ochrony staje się niezbędne warto pamiętać o kilku zasadach.
• W ogrodach przydomowych należy stosować tylko preparaty IV klasy toksyczności. Przy stosowaniu preparatów III klasy konieczny jest strój ochronny, usunięcie dzieci z ogrodu i unikanie pryskania w pobliżu granicy z sąsiadami.

• Preparaty klasy I i II są zabronione w ogrodach przydomowych ze względu na wysoką toksyczność

• Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie szkodnika i choroby, gdyż tylko wtedy skutecznie zwalczymy zagrożenie

• Warto zgromadzić odpowiednią literaturę i czasopisma z zakresu chorób i szkodników roślin lub poprosić o konsultację specjalistów

• Używajmy tylko preparatów zarejestrowanych w Polsce i stosujmy się do zaleceń na opakowaniu dotyczących stosowania środka.

• Zawsze próbujmy najpierw zastosować preparaty naturalne

Zobacz także: Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...