Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

BirdSystem
Ekspert z zakresu systemów chroniących przed niepożądaną obecnością ptaków.
rozwiń więcej
Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy.
Dokarmiając ptaki zimą, możemy uratować im życie. Bez naszej pomocy, mniej doświadczone ptaki, osłabione lub stare, będą mieć mniejsze szanse na przetrwanie w czasie mrozów lub obfitych opadów śniegu. Kiedy dni są krótkie, dostęp do pokarmu jest utrudniony. Warto pomóc ptakom w te mroźne dni, należy jednak pamiętać aby robić to rozważnie.

Dokarmianie ptaków w zimie jest nie tylko pożyteczne ale i wartościowe. Dzięki dokarmianiu ptaków mamy okazję na ich głębsze poznanie i pogłębienie wiedzy o lokalnych gatunkach. Dokarmianie ptaków podczas mrozów nie stworzy ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok o ile nie będziemy kontynuować dokarmiania kiedy pokarm będzie już dostępny, czyli na wiosnę. 

Karmnik schronieniem dla ptaków

Najpopularniejszą metodą dokarmiania ptaków jest karmnik. W dokarmianie ptaków tym sposobem warto zaangażować dzieci. Nawet najprostszy model karmika, może być świetną zabawą i źródłem edukacji. Na początku należy wybrać właściwe miejsce na umiejscowienie karmnika. Przy wybieraniu miejsca, należy wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia dla małych ptaków. Jeżeli karmnik znajduje się w pobliżu krzewów, wówczas może sprzyjać atakom ze strony kotów i innych drapieżników. Ważna jest również konstrukcja karmnika, powinna ona chronić jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Podczas eksploatacji karmnika nie należy zapomnieć o dbaniu o pokarm. Raz na jakiś czas powinniśmy wyczyścić go z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii. W pobliżu karmnika możemy także umieścić poidełko.

Najważniejsza zasada dokarmiania ptaków

Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy. 

,,W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania” – informuje Paweł Ćwierzyński. - ,,Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.”

Zobacz także: Jakie rośliny mogą uczulać zimą?

Kilkukrotne dostarczenie jedzenia wystarczy aby ptaki zaczęły kojarzyć konkretne miejsce ze źródłem pokarmu. Zaprzestanie dokarmiania w takim przypadku byłoby nieodpowiedzialne. Głodne zwierzęta przyzwyczajone do dokarmiania zamiast szukać pożywienia, będą na nie oczekiwać. W taki sposób zmarnują czas i energię czekając na pożywienie, która nie nadejdzie. Może to doprowadzićtakże do śmierci głodowej ptaków. Dokarmiając ptaki, uzależniamy je od siebie, dlatego też raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.

Czym dokarmiać ptaki?

Dobór karmy, którą zaserwujemy ptakom podczas mrozów nie powinien być przypadkowy. Mimo dobrych chęci, możemy wyrządzić im krzywdę, dokarmiając je spleśniałym chlebem czy zepsutymi warzywami. Tego typu resztki powodują choroby, mogą spowodować także śmierć ptaków.
Dokarmiając ptaki nie powinniśmy zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody podczas zimy jest utrudniony, a wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować wielu ptakom życie.

Ptaki najlepiej dokarmiać:
- ziarnami, daktylami, morelami, ligustrem, porzeczkami, pokrojonymi rodzynkami, zamrożonymi owocami czarnego bzu, aronią i orzechami. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.
Ptaki możemy karmić także okruchami pieczywa, lecz nie powinny być one głównym składnikiem pokarmowym, a jedynie uzupełnieniem. Zbyt duża liczba chleba w pożywieniu może spowodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli chleb będzie nieświeży.

Zobacz także: Czy należy podlewać rośliny zimą?

Sikorki, dzięcioły, kowaliki i wróbelki to ptaki, którym bez naszego dokarmiania może być ciężko przetrwać zimowe mrozy. 

Dokarmianie ptaków może umożliwić nam także obserwację i bliższe ich poznanie. Te edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie swoje dzieci.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...