Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Podejście do ogrodnictwa wciąż się zmienia. Powracamy do naturalności, dzikości natury oraz chęci wykorzystania jadalnych produktów ogrodu. / Fotolia

Podejście do ogrodnictwa wciąż się zmienia. Powracamy do naturalności, dzikości natury oraz chęci wykorzystania jadalnych produktów ogrodu. Coraz ważniejsza staje się możliwość korzystania z własnych warzyw oraz ziół, a ogród ma wyrażać indywidualność charakteru właściciela. Jak będą wyglądały ogrody przyszłości?

10 trendów w ogrodnictwie

Według najnowszych badań i raportów dużych firm ogrodniczych wyróżnić można 10 kierunków, w których będzie podążał rozwój uprawy ogrodów i roślin użytkowych.

1. Kuchnia ogrodowa – zwiększenie znaczenia uprawy warzyw, owoców oraz ziół na własny użytek.

2. Organiczny ogród – ograniczenie stosowania pestycydów i sztucznych nawozów. Naturalne ogrodnictwo staje się coraz bardziej popularne, dając konsumentom dostęp do zdrowych i tanich warzyw oraz owoców.

3. Ogród dobrego samopoczucia – przydomowe ogrody zmieniają się w oazy spokoju – będą miejscem regeneracji i „połączenia” z naturą, wywierając kojący wpływ na nastrój człowieka.

4. Artystyczny ogród – stylizowanie przestrzeni zielonych oraz dbałość o wyjątkowy wygląd i estetykę pozwala ogrodnikom na wyrażenie ich osobowości, przemieniając zwykły ogród w dzieło sztuki. 

5. Ogród pełen dziczy – kreowanie naturalnej dzikości przyrody, zamiast uporządkowanej, dobrze zorganizowanej przestrzeni zielonej. Część ogrodników pozwala naturze podążać swoim własnym kursem, co może też oszczędzić czas i pieniądze.

6. Społeczny ogród – ogrody stają się miejscami spotkań ze znajomymi, zmieniają się w strefę społeczną, będącą przedłużeniem zewnętrznej przestrzeni życiowej. 

7. Miejski ogród – rozwój i popularyzacja rozwoju miejskich terenów zieleni, większa dbałość o dobór atrakcyjnej i odpornej roślinności do warunków panujących w miastach.

8. Zaprojektowany ogród – to przeciwieństwo dzikości natury, wielu właścicieli ogrodów na świecie nadal skłania się ku ogrodom, w których wszystko jest zaplanowane i pod stałą kontrolą.

9. Ogród w doniczce – nie każdy posiada obszerną przestrzeń, przeznaczoną do prowadzenia ogrodu. W związku z tym wzrasta popularność uprawy roślin ozdobnych i warzyw w donicach i pojemnikach. 

10. Ogród w szklarni – posiadanie własnej oranżerii jest wyrazem wysokiego statusu wśród społeczności ogrodników, każdy pasjonat ogrodnictwa, chce posiadać własną szklarnię jako wyraz przejścia od roli zwykłego do profesjonalnego ogrodnika.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...