Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Katarzyna Adamik
rozwiń więcej
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
rozwiń więcej
Istnieje wiele różnych możliwości aranżacji wodnych w ogrodzie, między innymi stawy, oczka wodne, strumienie, kaskady, wodospady oraz fontanny i rzeźby wodne. Która z nich będzie najlepiej pasować do Twojego ogrodu?

Szum i szmery jej towarzyszące relaksują, a odbijające się refleksy świetlne przykuwają uwagę. Woda w ogrodzie nawilża powietrze i jest w stanie zmienić mikroklimat.

Oczko wodne

Najczęściej w ogrodach można spotkać oczka wodne lub większe zbiorniki często imitujące naturalne stawy. Są proste do wykonania, gdyż wystarczy tylko zadbać, by dno było nieprzepuszczalne. Gdy mamy już wykopany odpowiedniej głębokości dół, wyściełamy go specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem. Niektóre nie przystosowane do tego celu tworzywa, mogą wydzielać toksyczne związki, które zaszkodzą rośliną wodnym bądź rybom.

Jeśli planujemy oczko o niewielkich rozmiarach, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie gotowej formy (wanienki) z polietylenu. W marketach dostępny jest szeroki wybór kształtów i rozmiarów .Poza łatwym i szybkim montażem, ich zaletą jest również długi okres trwałości. Jeśli chcemy stworzyć większy staw, lepszym rozwiązaniem będzie wyłożenie dna specjalną folią do oczek wodnych z PCV, która jest trwała i niedroga.

Zakładając staw, musimy zaopatrzyć się w filtry, zapobiegające przeobrażaniu się naszego zbiornika w teren bagienny. Warto pomyśleć także o subtelnym oświetleniu zarówno ze względów estetycznych jak i ze względów bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem jest wpuszczenie ryb do zbiornika. Najlepiej prezentować się będą: karasie złociste, jazie złote, karpie japońskie i liny. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu im dogodnych warunków do życia. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej ilości tlenu w wodzie, temperaturze, czystości zbiornika (należy zapobiegać rozwojowi glonów) i pokarmie dla ryb.

Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Strumień

Gdy chcemy, aby nasz ogród tętnił życiem i sprawiał wrażenie dynamicznego, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie strumienia. Płynąca woda inspiruje i jest źródłem przeróżnych dźwięków. Optymalny kąt nachylenia dla strumienia wynosi dwa do trzech centymetrów na każdy metr biegu wody - wtedy płynąca woda wygląda naturalnie, niczym z górskich krajobrazów. Jego dno powinno być uszczelnione podobnie jak dno zbiornika. Najładniej prezentują się strumienie wykonane z naturalnego kamienia ciosanego lub z otoczaków.

Wodne rzeźby

Jeżeli nasz ogródek nie należy do największych, warto pomyśleć o postawieniu małej fontanny lub rzeźby wodnej. Tego typu rozwiązania są bardzo proste w użytkowaniu i utrzymaniu.

Wystarczy nalać wodę do pojemnika i podłączyć do prądu. Jedną z najpopularniejszych i prostych do wykonania aranżacji jest źródełko z kamienia. Ascetyczna , naturalna i niepowtarzalna forma takiej kompozycji pasuje niemal do każdego typu ogrodu. Jeśli szukamy czegoś bardziej wystawnego, szeroki wachlarz ofert wodnych elementów dekoracyjnych możemy znaleźć w marketach. Najczęściej oferują one rzeźby wodne z brązu czy tworzyw sztucznych imitujących naturalne materiały.

Zobacz także: Krótko o konstrukcji fontanny  ogrodowej

Dobór roślin

Dodatkowym dekoracyjnym elementem towarzyszącym wodzie są rośliny. Do podstawowych roślin wodnych które dobrze czują się w strefach brzegowych (wody płytkiej) stawów i oczek wodnych należą: kaczeniec błotny , przywrotnik ostro klapowy, podrzeń żebrowiec, dereń biały, dereń rozłogowy, jaskier wielki, śnieżyca letnia, rodgersja kasztanolistna, kosaciec japoński oraz żółty. Rośliny te powinny być sadzone w grupach. Najbardziej nadają się do naturalistycznych założeń ogrodowych. W otoczeniu strumienia, efektownie będą wyglądały pierwiosnki, niezapominajki, wilczomlecze błotne, turzyce zwisłe. Niskie paprocie i bergenie oraz wszystkie alpejskie rośliny także dodadzą uroku wodnej kompozycji.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...