Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

Katarzyna Adamik
rozwiń więcej
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
rozwiń więcej
Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany.
Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany. Niektóre organizmy przynoszą wiele szkód. Ich działalność naraża na straty właścicieli ogrodów. Szkodniki mogą niszczyć rośliny, zjadać plony, a nawet deformować teren. Radzimy jak się pozbyć szkodników z naszego ogrodu.

Norniki zwyczajne

Wśród zwierząt szkodnikami są najczęściej gryzonie. Jedne z nich to norniki zwyczajne. Rozmnażają się szybko i nie posiadają wrogów w ogrodzie, dlatego też mogą przyczynić się w znacznym stopniu do spustoszenia naszych upraw. W zimie często pomieszkują w kopczykach chroniących rośliny przed mrozem. Ich największym przysmakiem są rośliny cebulowe. Ekologiczną metodą pozbycia się norników jest obsadzenie granic działki gorczycą lub czarnym bzem, których zapach odstrasza gryzonie. Pomocnym zwierzęciem może okazać się kot, polujący na te szkodniki. Gdy naturalne metody nie pomogą , należy zastosować chemiczne trutki.

Karczowniki

Kolejnymi gryzoniami są karczowniki (szczury wodne).Lubią one obgryzać korzenie drzew i krzewów, a ich przysmakiem są rośliny cebulowe. Aby się ich pozbyć , należy postępować jak w przypadku nornic. Dodatkowo do nor można wkładać aromatyczne rośliny, takie jak liście czarnego bzu, orzecha włoskiego czy ząbki czosnku.

Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

Krety

Najpopularniejszymi szkodnikami pojawiającymi się choć raz w każdym ogrodzie są krety. Kopiąc podziemne korytarze, uszkadzają system korzeniowy roślin i pozostawiają po swojej wędrówce kopczyki w najmniej odpowiednich dla nas miejscach, niszcząc przy tym trawnik. Pozbycie się kretów nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy pamiętać, że krety objęte są ochroną i nie wolno ich zabijać. Najlepszą zatem metodą jest wypędzenie ich z naszego ogródka hałasem. Należy wbić metalowy pręt w kopczyk i zawiesić na nim puszkę. Hałas tworzący się pod wpływem wiatru przechodzi do tunelu powodując drgania, co odstrasza szkodniki.

Ślimaki

Mniejszymi zwierzętami niszczącymi nasze rośliny są ślimaki. Najczęściej możemy zauważyć je w ogrodzie późną wiosną oraz wczesną jesienią. Łupem ślimaków najczęściej padają liście roślin, zarówno młodych jak i starszych (funkii, bergenii, lilii). Ze ślimakami można walczyć, usypując im bariery (z popiołu, trocin, żwiru) lub stosując wabik, którym jest piwo .Gdy to nie pomoże, pozostaje nam zaopatrzyć się w środki przeciwko ślimakom dostępne w sklepach ze środkami ochrony roślin.

Mszyce

Do popularnych szkodników ogrodowych, zaliczyć można mszyce. Choć są to owady małe, o miękkim i delikatnym ciele, mogą wyrządzić wiele szkód. Żerują na wielu roślinach, żywiąc się ich sokiem. Najczęściej atakują drzewa brzoskwini, krzewy róż i ziemniaki. Przez nakłucia które tworzą, roślina słabnie i jest narażona na wirusy i grzyby. Niewielkie rozmiary mszyc utrudniają ich zwalczanie. Naturalnym wrogiem tych owadów są biedronki, muchołówki i szczypawki. Odstraszyć je można rozsypując naftalinę bądź sadząc rumian szlachetny nieopodal narażonych na ich żer roślin. W sklepach ogrodniczych dostępna jest także szeroka gama oprysków przeciw mszycom.

Zobacz także: Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?

Mrówki

Owadami żyjącymi w symbiozie z mszycami są mrówki. Pozornie nieszkodliwe, w większych ilościach wpływają negatywnie na nasze rośliny, naruszając ich system korzeniowy. Mogą uszkadzać także drewniane konstrukcje w ogrodzie. Odstraszające działanie na mrówki mają mięta, lawenda, tymianek i majeranek. Ponadto możemy stosować gotowe preparaty chemiczne dostępne na rynku.

Gdy w naszym ogrodzie niespodziewanie zagości któryś z opisanych szkodników, zanim przejdziemy do chemicznych metod ich zwalczania, często prostszych do zaaplikowania, warto spróbować ekologicznych rozwiązań, które nie zaburzą naturalnego ekosystemu panującego w naszej zielonej oazie spokoju.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...