Projekt ogrodu

Aleksandra Bugno
rozwiń więcej
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
rozwiń więcej
Planowanie ogrodu to m. in. układ i dobór roślin, projekt i układ kompozycyjny nawierzchni, lokalizacja, wygląd oraz projekt techniczny małej architektury.
Projekt ogrodu jest tak samo ważny jak projekt domu, dlatego aby ogród wyglądał ładnie i przy tym był funkcjonalny warto zatrudnić osobę, która znając zasady kompozycji, stworzy nam nasz mały raj.

Projektant to osoba, która fachowo dobierze i zaprojektuje nam kolorystycznie, pokrojowo i kompozycyjnie wszystkie elementy ogrodu, które sobie zażyczymy, lub pomoże doradzić, co byłoby najlepszym rozwiązaniem na naszej działce. Jest to o tyle pomocne, że gdy sami urządzamy działkę, często dobieramy przypadkowo i chaotycznie rośliny, które jak się w przyszłości okazuje muszą być przesadzone lub cały ogród wymaga zmian. Dlatego wcześniej warto zainwestować w projekt fachowca, co pomoże nam w przyszłości zaoszczędzić czas i pieniądze.

Co powinno się znaleźć w projekcie ogrodu?

Planowanie ogrodu to m. in. układ i dobór roślin, w tym ich krótka charakterystyka, projekt i układ kompozycyjny nawierzchni z propozycją samego materiału, lokalizacja, wygląd oraz możliwy projekt techniczny małej architektury (altan, trejaży, pergoli, tarasów, grilla, murków oporowych, stawów). Ponadto w projekcie mogą się znaleźć rozwiązania miejsc dla kompostownika, wybiegu, czy miejsca dla psa.

Często zawarte są w nim: wygląd ogrodzenia, śmietnika, oświetlenie i nawadnianie. Cena jest uzależniona od wykonywanej ilości elementów, ale warto zainwestować w projekt, który nie musi być przecież wykonywany całościowo – są możliwe realizacje częściowe, dzięki czemu nie musimy ponosić jednorazowych dużych kosztów, a w przyszłości nie pożałujemy decyzji, gdyż będziemy mieć harmonijny i współgrający ogród, w którym będziemy z przyjemnością spędzać czas.

Zobacz także: Ogród angielski

Od czego zaczynamy projektowanie ogrodu?

Wykonanie projektu rozpoczyna się od zebrania informacji przez projektanta: jest to rozmowa z właścicielami, tzw. wizja lokalna, polegająca na zapoznaniu się z terenem, zrobieniem zdjęć, pomiarów. Następnie zostają przedstawione inwestorom, co najmniej 2 koncepcje ogrodu, z których wybierana jest jedna i na jej podstawie wykonywany jest projekt techniczny, a potem realizacja.

Zwykle składowymi projektu są: inwentaryzacje, analizy terenowe, plansze projektowe terenu w kolorze i wersjach wiosennej, letniej, jesiennej, plansze projektowe terenu - techniczne wraz z wymiarowaniem, dobór i rozstaw roślin i detali nawierzchni, ciągów komunikacji, małej architektury, plansze projektowe detali, małej architektury: rzuty, przekroje, widoki, aksonometrie, perspektywy oraz inne na życzenie klienta.

Zobacz także: Ogród japoński

Ogród jako obiekt uformowany z tworzywa roślinnego ma zaspokoić tęsknotę człowieka do bezpiecznego kontaktu z przyrodą. Jest dziełem sztuki, kreowanym jako miejsce przyjemności, które ma spełniać oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Nie ważne czy posiadasz 8m2 czy 100m2 – każdą przestrzeń można zaaranżować w sposób odpowiadający Twoim wymaganiom, jako miejsce szczególnie przyjazne, gdzie można znaleźć swój azyl, uciec od szaleństwa pędzącego świata, wyciszyć się...

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...