Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
mieszkanie, najem / Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości? / ShutterStock

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości? To pytanie od dłuższego czasu nurtuje zwłaszcza tych, którzy zastanawiają się, co zrobić np. z tzw. "wolnymi środkami" na ulokowanie w uznawanym za "stabilny" i gwarantujący przewidywalny zysk obszarze.

Inwestycje w mieszkania, czy w inne lokale?

Karliński przypomniał, że jeszcze niedawno inwestowanie w mieszkania pod wynajem uchodziło za tzw. "złoty środek" – stabilny, przewidywalny i bezpieczny sposób na pomnażanie kapitału. Jednak rzeczywistość rynku nieruchomości dynamicznie się zmienia, a inwestorzy z coraz większym sceptycyzmem patrzą na opłacalność takich działań – powiedział ekspert. Zwrócił uwagę, że z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że średnia roczna stopa zwrotu z wynajmu mieszkania w Warszawie to zaledwie 3,4 proc. To poziom zdecydowanie niższy niż inflacja. Zatem inwestor nie tylko nie zarabia realnie, ale wręcz traci na wartości swojego kapitału. Do tego dochodzą poważne ryzyka związane z nieuczciwymi najemcami oraz skomplikowanymi procedurami prawnymi, które w praktyce chronią lokatora bardziej niż właściciela lokalu – skomentował.

Według Karlińskiego, niełatwo mówić też dziś o zyskownym wynajmie krótkoterminowym, który jeszcze kilka lat temu był ratunkiem dla wielu inwestorów. Szykują się bowiem zmiany prawne, które mogą znacząco ograniczyć możliwość oferowania mieszkań w formule najmu dobowego. Rejestracja w samorządzie, zgody wspólnot mieszkaniowych, nowe obowiązki – wszystko to może skutecznie zniechęcić do takiej formy wynajmu – powiedział ekspert.

Inwestorzy szukają alternatyw dla dotychczasowych sposobów inwestycji na rynku nieruchomości

W ocenie eksperta, wobec coraz mniejszej atrakcyjności tradycyjnego wynajmu mieszkań, inwestorzy zaczynają szukać alternatyw. Jedną z nich są mikro lokale usługowe – małe, funkcjonalne przestrzenie o powierzchni poniżej 20 m2, które mogą pełnić wiele ról: biura, gabinety, z opcją zanocowania, jeśli zachodzi taka konieczność. Ich elastyczne przeznaczenie i niska cena zakupu czynią je interesującym wyborem, szczególnie dla osób indywidualnych – wskazał. Dodał, że w odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań - powiedział.

Czy klasyczne mieszkanie na wynajem to wciąż najlepsza lokata kapitału?

Według eksperta, nowe przepisy budowlane ograniczają możliwość realizacji nowych mikro lokali (obowiązuje minimalna powierzchnia 25 m2), jednakże na rynku wciąż można znaleźć pojedyncze projekty oferujące tego typu przestrzenie. Karliński wskazał, że należy sobie zadać pytanie czy klasyczne mieszkanie na wynajem to wciąż najlepsza lokata kapitału? Coraz więcej argumentów przemawia za tym, że odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Warto rozważyć nowe formaty, które lepiej odpowiadają dzisiejszym wyzwaniom i oczekiwaniom inwestorów - podsumował Karliński.

Nieruchomości
Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Przepisy stosowane przez KOWR wciąż budzą wątpliwości. Co z dzierżawcami nieruchomości?
29 kwi 2025

Brak rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dzierżawcy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poszukują ochrony swoich praw przed sądami powszechnymi.

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie
29 kwi 2025

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?
28 kwi 2025

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze
27 kwi 2025

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien
25 kwi 2025

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Wymiana okien w starszym budynku
23 kwi 2025

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach
06 maja 2025

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

pokaż więcej
Proszę czekać...