Czy REIT-y ożywią rynek najmu?

Czy REIT-y ożywią rynek najmu? / Materiały prasowe / Media
REIT (Real Estate Investment Trust). Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy m.in. z resortem finansów zainicjowało prace nad projektem ustawy o REIT-ach. Zdaniem Konfederacji Lewiatan spółki inwestujące w nieruchomości, które przynoszą dochód z najmu, nie powinny być podwójnie opodatkowywane. Należy im też pozwolić inwestować w obiekty komercyjne.

Czym są REIT-y?

To kolejna próba wprowadzenia do polskiego systemu prawnego tych specjalnych podmiotów gospodarczych (spółek lub funduszy) inwestujących w najem nieruchomości. Poprzedni projekt ustawy, określający REIT-y, jako FINN-y (Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości), zakończył się na etapie Sejmu i nie został uchwalony.

REIT-y w zależności od państwa, funkcjonują na nieco innych zasadach. Różnią się m.in. formą prawną, zakresem działalności, regulacjami podatkowymi, systemem nadzoru, czy obecnością na giełdzie. Podmioty takie działają na rynkach wielu państw, w tym USA, Holandii, Japonii, Francji, Niemczech i Kanadzie. Tymczasem w Polsce, pomimo wcześniejszych prób, nie zostały uregulowane.

- Bardzo dobrze, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy z innymi podmiotami administracyjnymi pracuje nad projektem ustawy i już na wstępie zaproponowało konsultacje z rynkiem i ekspertami. REIT-y, zwłaszcza w gospodarce popandemicznej, powinny zostać uwzględnione w polskim systemie prawnym. Ważne jest jednak, aby tym razem prace zostały doprowadzone do końca. Istotne jest zgranie wielu elementów, jednak zasadnicze kwestie to zakres aktywów, w które będą mogły inwestować REIT-y oraz regulacja podatkowa. Oba te zagadnienia są sercem regulacji i w dużej mierze będą wpływały na jej ekonomiczną efektywność, w tym na atrakcyjność REIT-ów dla inwestorów. Zakres aktywów nie może ograniczać się wyłącznie do nieruchomości mieszkaniowych, ale powinien objąć też, w szerokim rozumieniu, te komercyjne - mówi mec. Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

REIT-y powinny być atrakcyjne dla inwestorów

Jak pokazują doświadczenia innych krajów, możliwych podatkowych modeli preferencyjnego traktowania REIT-ów jest wiele.

- Rozpoczynając prace nad rozwiązaniem, które ma być atrakcyjne i dla indywidualnych inwestorów i ma ożywić rynek wynajmu nieruchomości, rozważane warianty zwolnienia muszą zakładać wyeliminowanie podwójnego opodatkowania tj. opodatkowania REIT-u, a następnie wypłaty zysku do inwestora. REITy powinny korzystać ze zwolnienia z CIT dochodów uzyskiwanych z najmu nieruchomości, zbycia nieruchomości, zbycia akcji i udziałów w innych spółkach tego typu. W kwestii opodatkowania dochodów inwestorów benchmarkiem powinien być poziom opodatkowania najmu prywatnego (8,5% przychodów) - podkreśla Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

W ramach Konfederacji Lewiatan powołano zespół ds. REIT-ów, wypracowywujący analizę zagadnień dotyczących tych podmiotów. Zostanie ona przedstawiona do końca I kwartału 2021 r.

Konfederacja Lewiatan

Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...