Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

budowa nieruchomość budynek ekologia eko drzewa środowisko / budowa nieruchomość budynek ekologia eko drzewa środowisko / Shutterstock

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

 

Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl. 

Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii

Zmiany klimatyczne wymagają innowacyjnego podejścia do budowania, ze szczególnym uwzględnieniem proekologicznych rozwiązań i technologii. Aktywnie podejmujemy działania w celu redukcji zużycia wody, gromadzenia wód opadowych oraz ponownego wykorzystywania szarej wody. W naszych inwestycjach szczególną wagę przykładamy do kwestii oszczędzania wody. Jeśli jest taka możliwość, budujemy zbiorniki retencyjne, pełniące funkcję magazynów wody deszczowej, która jest następnie wykorzystywana do podlewania zieleni na terenie osiedli. Pozwala to na znaczną redukcję zużycia wody pitnej. Dodatkowo, aby ograniczyć odpływ wód opadowych do systemów kanalizacyjnych, projektujemy i zakładamy ogrody deszczowe.

Przy budowie nowych osiedli uwzględniamy również technologie umożliwiające ponowne wykorzystanie szarej wody. Tego typu rozwiązania sprzyjają nie tylko środowisku naturalnemu poprzez adaptację do zmian klimatu, ale także przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych, związanych z utrzymaniem infrastruktury wodnej. Co warte uwagi, zaangażowanie w zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi stanowić będzie integralny element strategii ESG Develii, nad którą obecnie pracujemy.

Mateusz Bromboszcz, wiceprezes Atal

Działalność deweloperską regulują ściśle określone ramy prawne, gdzie wiele aspektów technicznych czy prawnych wynika z ustaw, rozporządzeń i prawa miejscowego. Dotyczy to także kwestii zagospodarowania wód opadowych. Sfera ta nie jest unormowana ogólnokrajowymi przepisami, wobec czego miasta prowadzą indywidualną politykę w tym zakresie.

Uwzględniamy tę lokalną specyfikę i zgodnie z nią realizujemy swoje projekty. W praktyce oznacza to, że szczegółowo analizujemy i obliczamy wskaźniki opadowe, budujemy ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne na osiedlach zgodnie z lokalnymi wymogami, czego przykładem są nasze inwestycje w Gdańsku. Wspomniane działania wpisują się ponadto w szerszy kontekst budowania zielonej infrastruktury w naszych zespołach mieszkaniowych.

Adrian Sączek, dyrektor Działu Sprzedaży Produktów Deweloperskich w Mennicy Polskiej - inwestycja Bulwary Praskie

Odpowiedzią na zmiany klimatyczne w kontekście budownictwa mieszkaniowego w miastach, przynajmniej tam, gdzie jest to możliwe, powinna być retencja oraz zwiększenie tzw. powierzchni biologicznie czynnej na osiedlach. Tak, aby coraz częstsze deszcze nawalne nie powodowały lokalnych podtopień, a woda opadowa mogła zostać bezpiecznie odprowadzona do kanalizacji deszczowej i ewentualnie w miarę możliwości zebrana w zbiornikach i wykorzystana do podlewania terenów zielonych w okresach bezdeszczowych. Oczywiście pojawiają się już nowe technologie, jak np. wykorzystywanie tzw. wody szarej, ale niestety nie jest to jeszcze powszechne.

Piotr Jakubowski, Project Director BPI Real Estate Poland

Budowanie odpornych na zmiany klimatyczne miast to nie tylko odpowiedzialność wobec środowiska, ale także strategiczna inwestycja w przyszłość. Z perspektywy klienta takie podejście oznacza większe bezpieczeństwo, komfort oraz pewność, że inwestycja będzie spełniała najwyższe standardy przez wiele lat. Jesteśmy przekonani, że zrównoważone budownictwo to nie tylko odpowiedź na współczesne wyzwania, ale także klucz do sukcesu w dynamicznie zmieniającym się świecie. Postępujące zmiany klimatyczne, w tym coraz częstsze ulewne deszcze prowadzące do lokalnych podtopień, wymagają od miast i branży budowlanej przemyślanych działań i odpowiedzialnego podejścia. Skuteczne zarządzanie wodami opadowymi jest możliwe, ale wymaga współpracy między różnymi sektorami oraz wdrażania rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach i zrównoważonej polityce przestrzennej.

Przedstawiciele branży deweloperskiej muszą być świadomi tych wyzwań i już dziś dostosowywać swoje inwestycje do przyszłych warunków środowiskowych oraz zaostrzających się regulacji legislacyjnych. Jesteśmy przekonani, że takie podejście, nie tylko ulepsza obecne projekty, ale również zabezpiecza ich wartość w przyszłości, jednocześnie wzmacniając reputację firmy. Kluczową rolę w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatycznych odgrywają nowoczesne materiały i technologie. Coraz częściej sięgamy po innowacyjne rozwiązania, takie jak zielony beton, drewno konstrukcyjne czy prefabrykaty, które charakteryzują się niższym śladem węglowym i wysoką efektywnością. Jednocześnie badamy ślad węglowy naszych projektów, dążąc do jego obniżenia, i jesteśmy gotowi inwestować więcej w jakość naszych inwestycji, ponieważ zdajemy sobie sprawę z ich wpływu na życie przyszłych pokoleń.

Budowanie inwestycji odpornych na zmiany klimatyczne to przede wszystkim inwestowanie w rozwiązania zrównoważone, które stają się standardem. Retencja wód opadowych, zielone i białe dachy, instalacje fotowoltaiczne, wysoka sprawność energetyczna budynków czy infrastruktura wspierająca bioróżnorodność to tylko niektóre z rozwiązań, które powinny być integralną częścią każdej, nowej inwestycji. Wdrażanie takich standardów nie tylko ogranicza negatywne skutki zmian klimatycznych, ale także sprawia, że budynki są bardziej przyjazne dla mieszkańców i środowiska, co jest coraz częściej doceniane przez świadomych klientów.

Małgorzata Mellem, członek zarządu Budlex

Zmiany klimatyczne i ich skutki, takie jak coraz częstsze ulewne deszcze i lokalne podtopienia, wymagają kompleksowych działań. Kluczową rolę odgrywa tu zrównoważone planowanie przestrzenne, uwzględniające adaptację miast do ekstremalnych zjawisk pogodowych. W zarządzaniu wodami opadowymi niezbędne jest wdrażanie rozwiązań takich jak systemy retencji, zielone dachy, przepuszczalne nawierzchnie czy zbiorniki infiltracyjne, które mogą efektywnie redukować ryzyko podtopień.

Budownictwo powinno dostosowywać się do nowych wyzwań poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów o niskim śladzie węglowym, które jednocześnie zwiększają odporność na zmiany klimatyczne. Zrównoważony rozwój, w tym wdrażanie standardów ESG odgrywa tutaj kluczową rolę. Przy realizacji inwestycji korzystamy z rozwiązań, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko, jednocześnie wspierając budowanie bardziej odpornych i przyjaznych miast przyszłości.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg

To prawda, zrównoważone podejście do budownictwa staje się coraz ważniejsze. Od lat przykładamy dużą wagę do tego aspektu. W celu zmniejszenia naszego wpływu na środowisko wdrażamy nowoczesne, proekologiczne rozwiązania, pozwalające dbać o środowisko i obniżać koszty codziennego życia oraz zestaw standardów i wytycznych projektowych dla architektów, projektantów i podwykonawców. Większość naszych osiedli wyposażonych jest w minimum 5 rozwiązań niskoemisyjnych, jak np. oświetlenie LED w częściach wspólnych, szklenia trzyszybowe, wymienniki ciepła, systemy sterowania instalacjami, windy z odzyskiem ciepła, czujniki ruchu i zmierzchu czy zielone dachy.

Ponadto na każdym osiedlu projektujemy obszerne tereny zielone, ogrody deszczowe, place zabaw, siłownie oraz monitoring wizyjny HD. Przygotowane są specjalne tereny spacerowe, a także budki dla ptaków i domki dla owadów. Stosujemy też farby elewacyjne i kostkę antysmogową pochłaniające zanieczyszczenia.

Działamy aktywnie na rzecz mikro i elektromobilności przez instalowanie ładowarek dla samochodów elektrycznych oraz ławek solarnych, ale też budowę infrastruktury rowerowej w postaci stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów. Wszystkie te rozwiązania pomagają ograniczać ślad węglowy naszych osiedli w fazie operacyjnej czyli w trakcie użytkowania budynków. By ograniczać emisje na etapie powstawania budynku zadeklarowaliśmy przejście w 100 proc. na energię z odnawialnych źródeł w procesach budowlanych do końca 2024 roku. Taki krok pozwoli znacząco zredukować ślad węglowy i przyczynić się do ograniczenia emisji CO2.

Nasza firma wdrożyła 51 374 mkw. zielonych dachów, na powierzchni 135 895 mkw. posadziliśmy krzewy sprzyjające ptakom i owadom oraz 4 697 drzew. 27 naszych osiedli posiada systemy odprowadzania wody deszczowej do zieleni w częściach wspólnych.

Karolina Bronszewska, Dyrektor Marketingu i Innowacji Ronson Development

Rozumiejąc wyzwania wynikające z tych zmian wdrażamy innowacyjne rozwiązania w swoich projektach. Przykładem jest inwestycja EKO Falenty, gdzie zastosowano kompleksowy system zarządzania wodami opadowymi. Wody z dachów budynków są odprowadzane za pomocą zewnętrznych rur spustowych oraz odwodnień liniowych do otwartego zbiornika retencyjnego, zlokalizowanego na terenie osiedla. Dzięki temu możliwe jest zarówno gromadzenie, jak i ponowne wykorzystywanie wód opadowych, np. do podlewania zieleni na działkach.

Takie rozwiązania są doskonałym przykładem, jak zmieniać podejście do budownictwa w odpowiedzi na zmiany klimatyczne. Systemy retencji i ponownego wykorzystania wody pozwalają, nie tylko ograniczyć ryzyko lokalnych podtopień, ale także wspierają zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi.

Aleksandra Słodka, Architekt Przestrzeni w Archicom

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości coraz częściej będziemy zmagać się z ulewnymi deszczami będącymi jednym z efektów aktualnych zmian klimatycznych. W związku z tym, szczególnie w przypadku dużych miast, diametralnie rośnie ryzyko lokalnych podtopień. Wynika ono przede wszystkim z coraz większego udziału powierzchni utwardzonych, uniemożliwiających przenikanie wód w głębsze warstwy gleby. W czasie ulew, gdy systemy kanalizacyjne nie są wystarczająco wydolne, woda gromadzi się w miejscach do tego nieprzystosowanych, co z kolei powoduje niszczenie infrastruktury i inne zniszczenia. Ponadto woda spływająca zbyt szybko po powierzchniach utwardzanych nie cyrkuluje należycie, a w związku z tym zostaje „stracona”.

Rozwiązanie tej sytuacji wydaje się nieskomplikowane. Należy zwiększyć retencję wody na terenach zurbanizowanych, w czym istotnie pomagają rośliny. Wykorzystanie zieleni w spowalnianiu obiegu wody jest pierwszym i najprostszym rozwiązaniem. Dojrzałe drzewo jest w stanie odparować 500 l wody dziennie, a dodatkowe nasadzenia krzewów, niższych roślin czy nawet trawników wpływają dodatnio na ten bilans. Woda zatrzymuje się w liściach, spływa w głąb podłoża i nie odpływa niekontrolowanie. Wykorzystywanie powierzchni pionowych budynków jako płaszczyzny nasadzeń pnączy jest kolejnym pozytywnym kierunkiem. Zielone ściany nie nagrzewają się tak jak ściany bez roślin. Zieleń w mieście zmniejsza zatem niweluje skutki zjawiska wyspy cieplnej, poprawia mikroklimat oraz jakość powietrza, będąc naturalnym filtrem zanieczyszczeń. Do metod sprzyjających spowalnianiu obiegu wody w ramach projektowania inwestycji należy zaliczyć również ogrody deszczowe, parki kieszonkowe, skrzynki rozsączające i zielone dachy. Warto również częściej stawiać na powierzchnie trawników wzmocnionych lub miejscowych, „ażurowych” rozwiązań, zamiast litych powierzchni betonowych.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Ryzyko podtopień jest związane głównie z lokalizacją działki. Niestety, coraz częściej wydaje się pozwolenia na budowę na terenach o zwiększonym ryzyku. Na to należałoby zwrócić uwagę. Ważne jest również przewidywanie takiego scenariusza na etapie realizacji inwestycji. Przepisy techniczne powinny zobowiązywać wykonawcę budynku do przewidywania takich sytuacji i realizacji odpowiednich rozwiązań w budynku jak np. zbiorniki retencyjne.

Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment

Jako deweloper gruntowy zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za zrównoważone i przemyślane projektowanie przestrzeni. W kontekście postępujących zmian klimatycznych, czego skutkiem są coraz częstsze ulewy i lokalne podtopienia, priorytetem jest dla nas tworzenie projektów, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko i przyczyniają się do budowania odporności miast.

Dążymy do implementacji rozwiązań, które wspierają efektywne zarządzanie wodami opadowymi, takich jak systemy retencyjne – zbiorniki i systemy gromadzenia wód deszczowych, które redukują ryzyko przeciążenia kanalizacji w czasie intensywnych opadów oraz zielone dachy i ogrody deszczowe – powierzchnie, które absorbują wodę, zmniejszając jej odpływ do kanalizacji i sprzyjając lokalnemu mikroklimatowi, czy wprowadzamy permeabilne nawierzchnie – chodniki i drogi o właściwościach przepuszczających wodę.

Wierzymy, że zrównoważony rozwój musi być poparty współpracą różnych sektorów i instytucji, które wspólnie będą tworzyć spójne plany zagospodarowania przestrzennego, uwzględniając zarówno kwestie ekologiczne, jak i bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesne materiały i technologie, takie jak beton o wysokiej przepuszczalności czy systemy magazynowania wody odgrywają tu kluczową rolę, umożliwiając skuteczniejszą adaptację do zmian klimatycznych.

Tomasz Trzyszka, dyrektor Techniczny Aurec Home

Zmiany klimatyczne doprowadzające do coraz częstszych i intensywniejszych ulew, stanowią poważne wyzwanie dla miast, ponieważ prowadzą do podtopień i problemów z wodami opadowymi. Aby przeciwdziałać skutkom tych zjawisk, potrzebne są zrównoważone rozwiązania uwzględniające zarówno ekologiczne, jak i technologiczne aspekty. Skuteczne zarządzanie deszczówką wymaga odpowiedniego planowania przestrzennego, z wykorzystaniem terenów zielonych, takich jak parki czy odpowiednich zbiorników, które umożliwiają jej infiltrację. Zwiększenie tych powierzchni pozwoli na zatrzymywanie wody i jej stopniowe wchłanianie. Nowoczesne technologie budowlane, takie jak nawierzchnie przepuszczalne, zielone dachy oraz systemy retencyjne, mogą skutecznie wspierać miasta w zarządzaniu nadmiarem wody. Odzysk deszczówki można wykorzystać także do nawadniania zieleni miejskiej czy osiedli.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
09 sty 2025

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa
09 sty 2025

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych
08 sty 2025

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

 

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu
07 sty 2025

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?
09 sty 2025

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?
02 sty 2025

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
02 sty 2025

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?
02 sty 2025

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!
31 gru 2024

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?
31 gru 2024

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

pokaż więcej
Proszę czekać...