Trujące rośliny doniczkowe

Justyna Hek
rozwiń więcej
cyklamen Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Trujące rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla domowników. Rośliny doniczkowe stanowią piękną dekorację każdego mieszkania. Często nie wyobrażamy sobie życia bez roślin w domu. Mimo to warto pamiętać, że niektóre z roślin doniczkowych mogą być trujące dla zwierząt i dla ludzi. Niejednokrotnie są to popularne kwiaty, których nawet nie podejrzewalibyśmy o właściwości trujące.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z popularnych roślin doniczkowych mogą być szkodliwe dla człowieka i dla zwierząt. Jeśli mimo to nie wyobrażamy sobie wyrzucenia tych roślin z domu, powinniśmy je postawić w takim miejscu, w którym nie dostaną do nich dzieci i zwierzęta.

Rośliny, których wszystkie części są groźne

Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie uprawiania roślin, których wszystkie części są niebezpieczne dla człowieka. Należą do nich między innymi oleander i kliwia. Najbardziej trującymi elementami kliwii są łodygi i nasady liści. Objawy zatrucia kliwią to przede wszystkim biegunka, wymioty i ślinotok. Większa ilość może spowodować nawet zapaść i śmierć. Oleander również jest trujący w każdej swojej części. Spożycie jakiegokolwiek fragmentu oleandra powoduje zaburzenia pracy serca ze względu na zawarte w roślinie glikozydy nasercowe.

Rośliny, których liście i łodygi są trujące

Do roślin trujących zalicza się także te, których liście i łodygi mogą wywoływać objawy zatrucia. Należy do nich między innymi anturium zawierające kryształy szczawianu wapnia. Ta substancja może działać drażniąco na błonę śluzową w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym – obrzęk warg, języka i krtani, który stosunkowo szybko mija – a także na spojówki – po zatarciu oczu pojawia się ból, pieczenie i łzawienie oczu. Szczawian wapnia wywołuje również reakcję alergiczną na skórze. Reakcje skórną poza anturium może wywoływać kroton. Trujący sok zawarty w liściach powodują oparzenia i intensywne podrażnienia.


Rośliny, które posiadają trujące tkanki

Popularne rośliny doniczkowe mogą również posiadać szkodliwe substancje ukryte w tkankach. Wówczas tylko zjedzenie części takich roślin wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt. Przykładem jest skrzydłokwiat – tak jak anturium posiada w tkankach kryształy szczawianu wapnia. Za typową reakcję alergiczną uznaje się nadmierne pragnienie, pieczenie języka i zaburzenia rytmu serca. Podobną reakcję może wywołać również spożycie części filodendrona – wpływa on także na problemy z oddychaniem. Inną rośliną zawierającą trujące substancje jest cyklamen ze szkodliwym glikozydem. Glikozyd powoduje nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, zaburzenia percepcji barw – osoba z zatruciem widzi najpierw wszystko na fioletowo, a później na żółto – niebezpieczne splątanie, zaburzenia świadomości i zaburzenia rytmu serca.

Zobacz także: Trujące kwiaty doniczkowe

Zobacz także:  Rośliny trujące i zagrażające zwierzętom

Zobacz także:  Jak pielęgnować cyklamen (Cyclamen)?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...