Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą?

PS Redakcja Dom
rozwiń więcej
kwiaty doniczkowe, lawenda, rośliny Fot. Fotolia
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią i zimą? Jak je podlewać i nawozić? Jak wybrać dla nich najlepsze miejsce? Zobacz poradnik.

Światło

W okresie jesienno-zimowym mała ilość światła, która dociera do pomieszczeń może mieć wpływ na rozwój roślin. Powoduje to to, że rośliny nie rozwijają się prawidłowo lub w równym stopniu. Zdarza się, że roślina gubi liście, a także z nie wiadomo jakiego powodu – umiera. Najbardziej dotknięte brakiem światła są rośliny o jasnych odcieniach oraz rośliny wielobarwne o kontrastowym ubarwieniu. Z powodu niedostatecznego oświetlenia, mogą się wybarwiać i blaknąć. Co zrobić, aby rośliny prawidłowo rosły i rozwijały się? Sposobów jest kilka:

Pierwszy z nich to dostarczenie roślinom jak największej ilości światła. W tym celu warto ustawić rośliny w takim miejscu, aby przez jak najdłuższy czas były oświetlone. Dobrym pomysłem jest ustawienie roślin jak najbliżej okna. Najlepszym parapetem jest ten od podłdniowo-wschodniej strony – tam jest najwięcej światła. Jeśli mamy w mieszkaniu zasłony lub firanki, ustawmy rośliny w taki sposób, aby zasłony nie utrudniały dopływu światła do roślin.

Jeśli na roślinach osadza się kurz, pamiętaj o przecieraniu roślin wilgotną szmatką. Kurz osiadający na elementach roślin skutecznie utrudnia dopływ światła do rośliny.

Jeśli mamy w domu wyjątkowe okazy roślin i bardzo zależy nam na tym, aby były dobrze doświetlone – możemy zainwestować w sztuczne oświetlenie np. lampy fluorescencyjne.

Podlewanie

W okresie jesienno-zimowym rośliny nie potrzebują takiego podlewania, jak latem. Nadmiar wody, może bardziej zaszkodzić roślinom – niż pomóc, dlatego też nie należy przesadzać z ich podlewaniem. Najlepszym miernikiem tego, czy roślina potrzebuje podlewania, czy nie jest suchość ziemi w doniczce. Podlewajmy rośliny tylko wtedy, kiedy ziemia w doniczce będzie kompletnie sucha.

Temperatura i wilgotność powietrza

W okresie jesienno-zimowych, kiedy zaczynają grzać kaloryfery temperatura w pomieszczeniach staje się wyższa, natomiast wilgotność maleje. Suchość powietrza może negatywnie wpływać na rośliny, dlatego też należy w miarę możliwości nawilżać powietrze w pomieszczenia, w którym znajdują się kwiaty. Możemy to zrobić np. poprzez wieszanie ceramicznych pojników z wodą na kaloryferach lub kupić elektryczny nawilżacz powietrza. Można też raz na jakiś czas spryskać rośliny wodą.

Rośliny doniczkowe, choć powinny w okresie jesienno-zimowym zajmować miejsca, w których będą mieć największą ilość światła, to nie powinny stać blisko buchających ciepłem grzejników.  Najlepiej, gdybyśmy przenieśli rośliny do jakiegoś chłodnego pomieszczenia, np., przedsionka lub piwnicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy miejsce z daleka od źródeł ciepła.

Nawożenie

Jesienią i zimą zasadniczo roślin nie należy nawozić, wyjątek stanowią rośliny kwitnące oraz takie, których okres kwitnienia przypada właśnie na tę porę roku.

Zobacz także: Nawożenie roślin doniczkowych – jakim nawozem?

Zobacz także: Rośliny dla leniwych

Zobacz także:  Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...