Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Bożena Biela
rozwiń więcej
Dzbanecznik. / Fotolia / Fotolia

Większość roślin owadożernych ma podobne wymagania uprawowe i można je hodować w domu. Do uprawy tych roślin potrzebne jest jasne stanowisko, o dość dużej wilgotności powietrza. Bardzo istotne jest, aby woda do ich podlewania była miękka. Najlepszym podłożem do prawidłowego rozwoju jest gleba kwaśna o pH 3 do 5. Przesadzanie jest zabiegiem, który powinniśmy wykonać raz na 2–3 lata na wiosnę, kiedy korzenie rośliny zaczynają przedostawać się na zewnątrz doniczki, a torf, w którym rosną, jest zbity.

Oto kilka najpowszechniej uprawianych gatunków roślin owadożernych:

Dzbanecznik (Nepenthens)

Jest pnączem, które żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Liście przypominają dzbanki, które stanowią pułapki dla owadów. Wymaga stanowiska jasnego o temperaturze nie niższej niż 20 stopni C i wilgotnego powietrza.

Kapturnica (Sarracenia)

To roślina wieloletnia, która ma postać rozet złożonych z liści tworzących pułapki. Liście kształtem przypominają leje o krwistoczerwonym unerwieniu. Atrakcyjne kwiaty kapturnicy mogą pojawić się w maju lub czerwcu.

Rosiczki (Drosera)

Z daleka roślina wygląda jakby była pokryta rosą (stąd jej nazwa). Liście rośliny pokryte są maleńkimi włoskami. Na końcu każdego włoska znajduję się kropelka lepkiej cieczy, która umożliwia chwytanie owadów.

Zobacz także: Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Tłustosz (Pinguicula vulgaris spp.)

Są to rośliny należące do rodziny pływaczowatych. Znanych jest obecnie 70 gatunków. Najpopularniejszymi w uprawie amatorskiej są tłustosze pochodzące z Meksyku. Są one bardzo tolerancyjne w stosunku do warunków uprawy, ponieważ mogą one wytrzymywać temperatury, które wahają się od 10 do 40 stopni C.

Pływacz (Utricularia)

Roślina ta w naturalnym środowisku występuje w wodach słodkich i wilgotnych glebach. U tej rośliny jedyną częścią, którą widać na powierzchni wody jest kwiat. Pułapka natomiast przymocowana jest do pływającego korzenia za pomocą cienkich łodyżek. Pułapka działa tutaj na zasadzie próżni.

Zobacz także: Zwisające kwiaty doniczkowe

Muchołówka (Dionaea)

Wabią owady barwą pułapek i słodką wydzieliną pokrywającą ich wnętrze. Każda pułapka może otworzyć się i zamknąć kilkukrotnie. Jeśli nie ma w niej ofiary, otwiera się po około 12 godzinach. Pułapka, która strawiła owada najczęściej traci zdolność zamykania i staje się zwykłym liściem asymilacyjnym.

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...