Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Bożena Biela
rozwiń więcej
Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk
Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Potrafią znieść wiele zaniedbań z naszej strony. Są idealne dla początkujących ogrodników.

Istnieje ponad 250 gatunków. Te spośród nich, które zalicza się do roślin pokojowych, dzielimy na cztery grupy:

1. Pelargonium hortorum - posiada bardzo efektowne liście, ma bardzo długi okres kwitnienia (właściwie pielęgnowana może kwitnąć przez cały rok);

2. Pelargonium domesticum – gatunek ten jest o wiele trudniejszy w uprawie niż Pelargonium hortorum, a okres kwitnienia krótszy;

3. Pelargonium peltatum – tak zwana pelargonia pnąca, która nadaje się do balkonowych skrzynek;

4. Pelargonium geranium – o liściach wydzielających przyjemny zapach.

Zobacz także: Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Uprawa

Pelargonie nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża. Powinna być to ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku, substrat torfowy lub ziemia znormalizowana. Odczyn podłoża obojętny na poziomie pH 6,2-7,2. Podlewanie zależy od wielu czynników, więc musimy uważać, aby nie przesuszyć, ani nie przelać danej rośliny. Podlewajmy zawsze, gdy podłoże przeschnie. Rośliny te potrzebują jasnego, słonecznego miejsca i dostępu do świeżego powietrza. Od kwietnia do września, co dwa tygodnie należy je, zasilać płynnym nawozem. Wyjątek stanowi Pelargonium domesticum , która po okresie kwitnienia wymaga sześciotygodniowej przerwy, podczas której ograniczamy podlewanie i nawożenie.

Pielęgnacja wiosną i w lecie

Wiosną przesadzamy pelargonie do naczyń z warstwą drenażową. Zabieg ten wykonujemy wtedy, gdy korzenie zaczynają wystawać przez otwory drenażowe. Doniczki nie powinny być zbyt duże, ponieważ pelargonie kwitną bujnie i obficie tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa jest ściśnięta. Młodym roślinom, aby ładnie się rozkrzewiły, często obrywamy wierzchołki. Starszym przycinamy przy przesadzaniu. Wyjątek stanowi tutaj Pelargonium domesticum, którą przycinamy latem lub wczesną jesienią. Pędy ucinamy w połowie długości. W czasie przesadzania roślin do świeżego podłoża, możemy zbyt długie korzenie również poprzycinać. Przez cały rok usuwamy zwiędłe liście, a przekwitłe kwiatostany ucinamy tuż nad górną parą liści.

Pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą pelargoniom należy obniżyć temperaturę do 10oC–16oC. Zapewnić dużo światła i świeżego powietrza oraz ograniczyć podlewanie, by ziemia była stale tylko lekko wilgotna. Regularnie należy usuwać obumarłe liście i przekwitłe kwiatostany.

Zobacz także: Jakie kwiaty kupić do domu?

Rozmnażanie

Pelargonie rozmnaża się za pomocą sadzonek wierzchołkowych, które odcinamy pod parą liści. Sadzonka taka ma 8–10 centymetrów. Przed posadzeniem zanurzamy ją w preparacie do ukorzeniania roślin i umieszczamy w mieszance torfu i piasku. Tak przygotowaną rozsadę przenosimy do zacienionego miejsca o temperaturze 16oC–18oC. Po upływie 6 tygodni sadzimy je w docelowe doniczki.

Kupując pelargonie powinnyśmy wybierać okazy roślin krzaczaste, ze świeżymi liśćmi. Dokładnie sprawdzić czy nie są zaatakowane przez szkodniki i czy pędy nie są przebarwione. Najkorzystniejsze jest kupowanie roślin z nierozwiniętymi pąkami.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...