Czy wiesz jak wyhodować kiełki?

Kiełki są zdrowym dodatkiem do sałatek i kanapek. Nie są jednak tanie, dlatego warto wyhodował je samemu w domu. Nie jest to trudne i przypomina hodowanie fasolki w słoiku na lekcję biologii.

Nasiona: kupuj nasion ze sklepów ogrodniczych, gdyż są one przeznaczone wyłącznie do hodowli gruntowej i zawierają trujące środki konserwujące. Kupuj te pochodzące z hodowli organicznej, specjalnie przeznaczone na kiełki. Możesz je dostać w sklepie ze zdrową żywnością. Przed zakupem dokładnie obejrzyj i dotknij nasion - upewnić się, że nie są pokruszone. Np. spożywcze nasiona fasoli mung mogą zawierać spore ilości ziaren twardych, które nie wykiełkują.

Opłucz nasiona i namocz w letniej, przegotowanej wodzie. Mniejsze nasionka namaczaj krócej - 4-6 godzin, większe - 10-12 godzin.

Następnie nasiona dokładnie płuczemy i odstawiamy na 4-6 dni w temperaturze pokojowej. Płucz je 4 razy dziennie w letniej, przegotowanej wodzie i dokładnie osączaj.

Kiełki powinny rosnąć w półcieniu, nie należy zostawiać ich na pełnym słońcu (np. na parapecie) bo mogą spleśnieć. Zadbaj, aby nasiona miały stały dopływ tlenu. W tym celu porozdzielaj nasionka pod strumieniem zimnej wody, aby zapewnić wszystkim dostęp powietrza. Przyspieszysz w ten sposób wzrost i efektywność swojej plantacji.

Przed spożyciem usuń nasiona, które nie wykiełkowały. W tym celu wsypujemy kiełki do miski i zalewamy je wodą. Puste łupinki nasion wypłyną na powierzchnię i możemy je zebrać łyżką lub odlać. Zawartość miski ostrożnie przelewamy z powrotem do pojemnika i wybieramy niewykiełkowane nasiona, które pozostaną na dnie. Możesz także przepłukać kiełki w durszlaku. Należy przy tym dość intensywnie mieszać nasiona. Niewykiełkowane i część łupinek nasiennych wypłynie przez dziurki durszlaka.

Gotowe kiełki najlepiej jest jeść od razu, pozostałe możesz przechowywać w lodówce przez ok. 7 dni. Przed umieszczeniem w lodówce kiełki dokładnie osuszamy.

Po każdym kiełkowaniu wymień pojemnik. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy ostania hodowla zgniła lub zapleśniała. Żeby sytuacja się nie powtórzyła, musisz zniszczyć osiadłe w pojemniku bakterie i grzyby. Użyj w tym celu roztworu octu, w którym zamaczamy pojemnik na ok. 15 minut, następnie dokładnie go czyścimy. Jeżeli hodujemy kiełki w woreczku, odwracamy go na lewą stronę i zalewamy wrzątkiem na kilka minut.

Jak wyhodować kiełki w słoiku? Wsypujesz nasionka do słoika (1/4 objętości słoika) i zalewasz letnią wodą. Kiedy nasiona są już odmoczone na otwór słoika załóż kawałek gazy i przymocuj ją mocno gumką-recepturką. Zlewamy wodę i przepłukujemy nasiona. Ustaw słoik odwrócony do góry dnem na podstawku lub w większym naczyniu pod kątem ok. 45 stopni, aby nadmiar wody mógł wyciec. Płucz kiełki 2-3 razy dziennie.

Jak wyhodować kiełki na ligninie? Na ligninie najlepiej hodować rzeżuchę, rzodkiewkę, gorczycę i siemię lniane. Na płaskim talerzu rozłóż zwilżony kawałek ligniny i rozsyp na nim odmoczone nasiona. Aby zapobiec wysychaniu nasion, trzymamy je pod przykryciem do czasu pojawienia się pierwszych pędów (1-2 dni). Kiełki podlewamy 2 razy dziennie. Pamiętaj, żeby odsączyć nadmiar wody.

Jak hodować kiełki na sitku? Odmoczone nasiona wysyp na sitko. Połóż je na garnku. Przepłukuj nasionka wodą 2-3 razy dziennie. Ten sposób wytwarzające chlorofil małe kiełki zielone.

Jak hodować kiełki na kiełkownicy? Możesz wyhodować kilka rodzajów kiełków na raz. Nasiona płucz 2-3 razy dziennie, najlepiej każdą szalkę kiełkownicy oddzielnie. Odsączaj nadmiaru wody po każdym płukaniu. Kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp światła, dzięki czemu najlepiej rosną w niej wytwarzające chlorofil zielone kiełki małych nasion, takich jak rzodkiewka, koniczyna, lucerna, brokuł czy kapusta.

Jak wyhodować kiełki w woreczku? Odpowiednie woreczki do kiełków zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i odpowiedni poziom wilgoci. Najlepiej sadzić w nich fasolę, zboża, soczewicę, soję i ciecierzycę. Namoczone nasiona wsypujemy do woreczka. Dwa razy dziennie zamaczamy woreczek w wodzie na ok. 1 minutę, a następnie zawieszamy go nad zlewem lub kładziemy np. na suszarce do naczyń do odcieknięcia. Po kilku minutach hodowlę możemy przenieść w dogodne dla nas miejsce. Woreczek świetnie nadaje się do przechowywania gotowych kiełków w lodówce.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...